Enflasyon çift hanelere demir attı! Beklentiler kağıt üzerinde kaldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Enflasyon çift hanelere demir attı! Beklentiler kağıt üzerinde kaldı

FİNANS

6 Ağustos 2020 Perşembe 15:12:33

Son Güncelleme: 06/08/2020 14:18:43

Enflasyon çift hanelere demir attı! Beklentiler kağıt üzerinde kaldı

Enflasyon uzun zamandır çift hanelerde devam etmekteydi. Enflasyon tek haneleri düşmesi için hedeflenen fakat gerçekleştirilemeyen bir hedef olarak kalmış durumda.

Çift hanelere adeta demir atmış enflasyon ve Türk lirasında değer kayıplarının da verdiği etkiyle tüketici enflasyonunun ileri ki dönemlerde de daha yükselmesi beklenmekte.

Üstelik şu an ülke olarak yaz sezonunda bulunmamıza karşın tüketici kullanımlarında artış yıllık bazda %11,76 oranına geldi.

Öte yandan küresel anlamda da daha da kötüleşen ve etkisini devam ettiren korona virüs salgının da ikinci kriz korkusuyla birlikte ekonomik anlamda alınan tedbirlerin gevşetilmesi ve krizle ilgili olarak V modelindeki çıkış sinyalleri tartışıldığı temmuz döneminde zamlar da üst üste geldi.

Bütçe açığı git gide büyümeye devam etmekte. Bütçe açığında büyüme sürerken de zamlar bu dönem art arda geldi. Sigara ve alkolle birlikte diğer zamlarda toplanınca dar gelirli kesim yine köşeye sıkıştı. Yapılan son zamlar da incelendiğinde ise tüketici enflasyonunu %11,76 oranına ulaşmakta.

Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK ise temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE, Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda %11,76 aylık bazda ise %0,58 oranında arttı.

Enflasyon 8 aydır çift hanelerde devam etmekte ve gerek vatandaş gerekse yetkililer tek haneye düşmesini beklese de enflasyona temmuz döneminde de çift hane ısrarını korudu. Kötü bir senaryo çizmeye devam eden enflasyon verilerinin ileriki dönemler de daha da artması beklenmekte buna sebep olarak da Türk lirasında meydana gelen gerilimler gösterilmekte.

Öte yandan uzman ekonomistler ise Merkez Bankası tarafından geçen hafta açıklanmış olan %8,97 oranındaki yıl sonu hedefinin temmuz döneminde açıklanan verilerle ile birlikte tamamen kâğıt üzerinde kaldığına işaret etti.

Yıl sonunda da TÜFE verilerinin çift hanelerde olması beklenmekte.

SAĞLIK VE GIDADA ARTIŞ

Yİ-ÜFE olarak adlandırılan Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi ise temmuz döneminde aylık bazda %1,02 oranında yıllık bazda ise %8,33 oranında artış yaşadı.

Küresel korona virüs salgının da etkisiyle sağlık harcamalarında meydana gelen artışlar ise oldukça çarpıcı.

TÜİK verilerine göre ana harcama grupları olarak ele alınan gıda merkezli harcamalar da 2020 yılının temmuz dönemi itibariyle artış oldukça yüksek. Özellikle de otomobil ve akaryakıtta yaşanan artışlar nedeniyle ulaşım haziran ayına göre %2,44 oranında arttı.

Ulaştırmanın ardından ise %2,39 oranla mal ve hizmetler gelirken hemen arından ise %2,38 oranla ev eşyaları geldi.

Yıllık değişimler incelendiğinde ise alkollü içecekler ve tütün fiyatlarında yaşanan artış %21,78, sağlık alanında ise %14,17 oldu. En temel harcamalar olan gıda ve içecek fiyatlarında ise %12,73 oranında bir artış oldu.

İNDİRİM SEZONU BAŞLADI

Öte yandan temmuz döneminde sezona yönelik indirimlerin meydana gelmesi ile birlikte aylık bazda en yüksek düşüş %3,48 oranıyla giyim ve ayakkabı sektöründe olurken gıda ve alkolsüz içeceklerde ise düşüş %1,28 oldu.

Merkez Bankası tarafından oldukça ilgili şekilde dikkate alınan özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden B ise temmuzda artışla birlikte %10,49 oldu.

YURTİÇİ TURLAR ZAM ŞAMPİYONU

Ağustos döneminde negatif yönde bir enflasyon meydana gelse bile aylül ve aralık döneminde fiyatların yükselişinin kaçınılmazlığından bahseden Altınbaş Üniversitesinde görev alan Prof. Dr. Emre Alkin, bu noktadan yola çıkarak temmuz ayına dair enflasyonun beklenenden iyi gelmesine karşın Merkez Bankası’nın yıl sonu hedeflerinin riskli olduğundan bahsetti.

Açıklanan TÜİK verilerine göre ise tüketici fiyatlarında meydana gelen en yüksek artış ise yurtiçi turlar da meydana geldi. Turlar %61,86 oranın artış gösterdi. Öte yandan en derin düşüş ise %37,78 ile teza fasulyede meydana geldi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı