Emlakta beklenen haber geldi! Yetki belgesi olmayan ilan veremeyecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emlakta beklenen haber geldi! Yetki belgesi olmayan ilan veremeyecek

FİNANS

14 Ağustos 2020 Cuma 19:12:31

Son Güncelleme: 14/08/2020 18:21:13

Emlakta beklenen haber geldi! Yetki belgesi olmayan ilan veremeyecek

Emlak danışmanlarına yönelik beklenen yasal düzenleme sonunda geldi. Pandemi sonrasında artan konut ve araç fiyatları sonrasında emlakçılık yetki belgesi olmayan kişilerin ilan vermesi yasaklandı. Söz konusu uygulama 31 Ağustos tarihinden sonra geçerli olacak.

Emlak danışmanlarına yeni yasal zorunluluk getirildi. Yasal zorunluluğun geçerli olacağı tarih olan 31 Ağustos 2020 yaklaştıkça vatandaşlar yeni düzenlemenin detaylarını merak ediyorlar. Yeni düzenleme ile birlikte, emlakçılık yetki belgesi olmayan emlakçılar internetten kiralık ve satılık daire ilanı veremeyecek. Emlakçılık yapabilmek için gereken belge; yani taşınmaz ticareti yetki belgesi almak için tanınan süre hızla doluyor. 31 Ağustos’un yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar online emlak sitelerinin, düzenlemeden nasıl etkileneceğini araştırmaya başladı. İşte yeni emlakçılık düzenlemesiyle ilgili tüm detaylar…

Emlak satışlarının artması ve kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte son zamanlarda dolandırıcılık benzeri birtakım sorunlar yaşandı. Bu sorunların üstesinden gelmek için, emlakçılık yapmak isteyen kişilere bazı zorunluluklar getirildi ve yasal düzenlemeler yapıldı. Getirilen düzenleme ile birlikte, emlakçılık yapmak isteyen kişilerin, artık emlakçılık yetki belgesi olmadan internette satılık ve kiralık daire ilanı vermeleri yasaklandı. Yapılan yasal sınırlama ile birlikte internetteki sahte ilanların ve dolandırıcılıkların önüne geçilmesi planlanıyor.

TAŞINMAZ TİCARET YETKİ BELGESİ OLMAYAN KİŞİLER ARTIK EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK! İNTERNET ÜZERİNDEN SATILIK VE KİRALIK EV İLANI VEREMEYECEKLER!

31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yetki belgesi olmayan emlakçılara belge almaları için tanınan süre sona erecek. Belirlenen tarihe kadar yetki belgesi almayan emlakçılar artık satış ve kiralama hizmeti veremeyecek.

Emlakçılık yetki belgesi olmadığı halde satış ve kiralama hizmeti vermeye çalışan kişilere 25 bin liralık para cezası verilecek. Buna ek olarak yetki belgesi olmayan emlakçıların kiralık ve satılık daire ilanları yayınlayan internet sitelerini girmeleri yasaklanmış olacak.

ONLİNE İNTERNET SİTELERİ YAPILAN DÜZENLEMEDEN MEMNUN KALDI

Getirilen yasal düzenlemenin en çok merak edilen noktalarından biri ise tüketiciye nasıl fayda sağladığıydı. Kanuni düzenleme sayesinde artık her önüne gelen emlakçılık yapamayacak. Ülkemizdeki emekli olan vatandaşların emlakçılık açmaya olan eğiliminin önüne geçilmiş olacak. Yapılan düzenleme ile birlikte artık emlak sektöründe sadece eğitimli kişiler vatandaşa kiralama veya satış hizmeti verebilecek. Emlakçılık yapmak isteyen kişilerin belirli kriterleri karşılaması beklenecek.

Emlak sitelerinin; yaptığı açıklamalardan, getirilen düzenlemeden son derece memnun olduklarını gözlemlemek mümkün. Online emlak site sahipleri, getirilen düzenleme sayesinde internette kirlilik yaratan mükerrer ilanların önüne geçileceği ve sahte ilanların yayılmasının engelleneceği düşünüyor. Bu sayede vatandaşlar internet üzerinden bilmem hizmetlerinden güvenilir bir şekilde yararlanabilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı