Emlak vergisi ikinci taksit ne zaman ödenecek? Ev sahipleri dikkat
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emlak vergisi ikinci taksit ne zaman ödenecek? Ev sahipleri dikkat

FİNANS

23 Ekim 2020 Cuma 15:42:31

Son Güncelleme: 23/10/2020 13:48:31

Emlak vergisi ikinci taksit ne zaman ödenecek? Ev sahipleri dikkat

Emlak vergisi ikinci taksiti ne zaman yatırılacak? Son ödeme tarihi ne? Emlak vergisi yatırılmazsa cezası var mıdır? Geç ödenen emlak vergisine faiz konulur mu? Devlet bu yıl emlak vergilerinde muafiyet uygulayacak mı? Kimler emlak vergisi öder? Kimler emlak vergisinden muaf olabilir? İşte siz okuyucularımız için tüm bu bilgileri derledik;

Binlerce ev sahibi ilgilendiren kritik uyardı geldi! Emlak vergilerinin ikinci taksiti başlıyor! Peki nereye yatırılır?

Binlerce taşınmaz sahibi için emlak vergilerinin ikinci taksiti geldi. Konut işyeri, dükkân yazlık gibi üstüne taşınmaz olarak görülen vatandaşlar için emlak vergisinin ikinci taksit ödemesi uyarısı yapıldı.

Peki ikinci taksit ne zaman nereye yatırılır? Son ödeme tarihi nedir? 2020 emlak vergisi son ödeme ne zaman?

2020 yılı ile birlikte emlak vergisinin ikinci taksiti de geldi. Binlerce vatandaşımız son 6 ay içerisinde gayrimenkule yatırım yaptı ya da kendiler için yeni bir ev aldı. Kiracı olan vatandaşlarımız daha önce emlak vergisi ödemezken yeni alınan evleri için belki de ilk kez emlak vergisi ödeyecekler. Fakat bazı vatandaşlarımız emlak vergisinden muaf tutuluyor. Devlet tarafından emlak vergisinden kimler muaf tutuluyor? Şartlar neler?

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER ÖDEMEZ?

  • Eğer vatandaşlarımız tek gelirleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emekli maaşları,
  • Dul, yetim ve ölüm aylığı alanlar
  • Gaziler
  • Şehitlerimizin dul ve yetimleri

Yukarıda belirttiğimiz kategoride bulunan vatandaşlarımızın eğer sahip oldukları konut 200 metrekareyi geçmiyorsa emlak vergilerinden muaf tutulmaktadır. Bu kategoriye giren ve gerekli koşulları sağlayan vatandaşlarımız haricinde Türkiye’de taşınmaza sahip olan herkes emlak vergisi ödemek zorundadır. Peki ikinci ödemler ne zaman başlıyor?

EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ülkemizde taşınmaz sahibi olan ve yukarıda belirttiğimiz şartları taşımayan herkes emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Emlak vergileri ise düzenli olarak mart ve kasım aylarında olmak üzere yılda 2 taksit şeklinde ödenebilir.

Kasım ayı yani ikinci taksit içinse ödemeler 2 Kasım 2020 Pazartesi günü başlıyor. 30 Kasım 2020 gününe kadar da ödemeler devam edecek. 30 Kasım’a kadar ödeme yapılmaması durumunda ise gecikmeye düşmüş olacak ve faiz binecek.

EMLAK VERGİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

Emlak vergisi kişinin sahip olduğu arsa, arazi, işyeri, konut gibi gayrimenkul varlıkları üzerinden tahsis edilmektedir ve her sene düzenli şekilde verilme zorunluluğu olan bir vergi çeşididir.

Ödeme hususunda vatandaşlara iki opsiyon verilmektedir. İsteğe bağlı olarak tek seferde veya iki eşit taksite bölünmüş şekilde tahsis edilebilmektedir.

Emlak vergisini bir seferde ödemek isteyen vatandaşlar Mart, Nisan veya mayıs ayı sonuna kadar bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Emlak vergisinin ödenmemesi durumunda ise emlak vergisi cezası ile karşılaşılır. Belirtilen tarihler içerisinde verginin ödenmemesi halinde belirli faiz oranı ceza olarak yansıtılarak faiz eklenmiş şekilde emlak vergisi ödemesi yaptırımı uygulanır.

Her iki taksitin ödenmemesi durumunda, eğer unuttukları için vatandaşlarımız beyanda bulunmalıdır. Verginin ödenmesinin unutulduğu belirtilerek ödeme yapılan tarihe kadar gecikme faiziyle birlikte ödeme yapılır.

Vatandaşlarımız internet üzerinden kolayca konut vergilerini ve gecikme faizi öğrenebilirler. E-belediye ve E-devlet hizmetlerini kullanarak vatandaşlarımız belediyeye gitmeden bu bilgileri öğrenebildiği gibi ödemelerini de gerçekleştirebilirler.

Vergiler ödenmediği takdirde ise emlak vergisi cezası için her ay %1,40 oranında faiz yapılır. Eğer vergi ödenmemeye devam edilirse, banka hesabına da bilgili geçilir. Bankalar üzerinden yapılacak işlemlerde emlak borcu kişinin karşısına çıkar ve işlemleri zorlaştırır. Ayrıca emlak borcu bulunurken alım- satım işlemleri de yapılamaz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı