Emekli ve Emekli Olacakların Bunları Bilmesi Gerekiyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emekli ve Emekli Olacakların Bunları Bilmesi Gerekiyor

FİNANS

6 Ekim 2020 Salı 22:12:14

Son Güncelleme: 06/10/2020 18:45:28

Emekli ve Emekli Olacakların Bunları Bilmesi Gerekiyor

Bu yazımızda okurlar tarafından en çok merak edilen, en çok sorulan soruların cevaplarını ele aldık. Emekliler, yakın sürede emekli olacaklar, malul aylığı alanlar, doğum borçlanması, sigortalı çalışanlar, kedi iş yeri olanlar için en çok merak edilen sorular ve cavaplarını haber detayında bulabilirsiniz.

Çalışma hayatına devam eden vatandaşlardan,emeklilere, memurlardan,dul ve yetim aylığı alan herkesi ilgilendirecek olan müjde geldi. Hesaplama yapılınca 4 bin TL olarak gözüken emekli maaşlarında son durum. Kısa dönem askerlik için  borçlanma olacak mı? Yurt dışında malul aylığı ödemesi alanlar ülkemizde alabilecek mi? merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizde ..

İcra kesintisi yaşayanların emekli oldukları zaman toplu ikramiyelerine el koyulur mu?

Emekli ikramiyeleri,kıdem tazminatları,maaşlarda haciz koyma söz konusu olabiliyor. Eğer vatandaşların icra borçlanması varsa eğer  devlet bunu tahsis edebilmek için  farklı durumları değerlendirerek kesintiler yapabiliyor.

Doğum borçlanması yapmak isteyenler dikkat… Nasıl emekli olabilirim?

Devlet  anneler için doğumdan önce ve doğum sonrasında olmak üzere birçok yardım imkanu sunuyor. Verdiği nakdi yardımlarından yanı sıra doğum  yapmanın avantajlarından biri ise  doğum borçlanması oluyor. Her bir çocuk için  ikişer yıl doğum borçlanması hakkı veriliyor ve en fazla üç çocuk için  bu borçlanma yapılabiliyor. Bu durumda anneler üç çocuğa sahip olduklarında tam 6 yıl erken emekli olma hakkına sahip oluyorlar.Sigorta giriş tarihlerine göre ne kadar süre prim ödemesi ve sigortalı çalışma yapılması gerektiğine dikkat etmek gerekir. Ardından gerekli şartlar ile eşleştirmeler yapılarak yaş şartları yerine geldiği zaman erken emekli olma hakları doğacaktır.

Bordrolu olarak çalışan vatandaşların emekli maaşlarının düşmesine engel olabilmek adına nelere dikkat etmesi gerekir?

Bordrolu olarak çalışan vatandaşlar her 5 yılda bir kazanç bildiriminde bulunurlar. Hesaplanan maaşların altına düşmemek adına ise her 5 yılda bir bildirilen primlerin bir önceki dönemde bildirilmiş olan primden daha aşağıda olmaması gerekmektedir. Prim tutarları ise 2 asgari ücretin altına inmediği sürece aylık bağlanma oranları ve miktarında artış olacaktır.

Peki, sigorta çıkışının yapılıp yapılmadığı nereden ve nasıl öğrenilir?

4A statüsünde çalışma hayatına aktif bir şekilde devam eden vatandaşlar geçmiş yıllarda olan sigorta giriş-çıkışlarını yani bildirgelerini eskiden kendileri göremiyordu. Fakat e-devlet güncellemesi ile artık bunlara kolayca bir erişim sağlayabiliyor. Artık istedikleri zaman görebilecekler ve emekli olmak için ne kadar bir süre borçlanma yapmaları gerektiğini görüntüleyebilecekler.

Kendi iş yerinizde sigortalı olarak çalışma imkanınız var mı ?

Vatandaşlar en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan 4a statüsü ile emekli olabilmek için kendi iş yerlerinde sigortalı olarak çalışıp çalışamayacakları sorusu oluyor. Fakat böyle bir durum söz konusu değil. Kendi iş yerine sahip olan vatandaşlar 4b ile yani bağkur ile emekli olma hakları mevcuttur.

Babası Türkiye’de vefat eden birisi eğer Almanya’da ikamet ediyorsa yetim aylığı alabilir mi?

Anne ve ya babanın 1.10.2008 tarihinden daha önce vefat ettiyse eğer çocukları nerede olursa olsun yetim aylığı alma haklarına vardı. Fakat bu tarihten sonra vefat eden anne ve baba maaşları 5510 sayılı kanunda bulunan 34. madde gereğince artık ödenmesi yapılmıyor. Aynı zamanda yurtdışında herhangi bir gelire sahip olunmaması gerekiyor

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı