Emekli vatandaşlara müjde! Bu kişiler üç maaş birden alabilirler
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emekli vatandaşlara müjde! Bu kişiler üç maaş birden alabilirler

FİNANS

23 Ekim 2020 Cuma 18:42:14

Son Güncelleme: 23/10/2020 14:02:10

Emekli vatandaşlara müjde! Bu kişiler üç maaş birden alabilirler

Çoğu emekli vatandaş, birden fazla aylık alabileceğini ne yazık ki bilmiyor. Belirli şartları taşıyan kişilere ikinci hatta üçüncü maaş bağlanıyor. Bunu duyan binlerce emekli vatandaş ise bu haktan nasıl yararlanabileceğini araştırmaya başladı.

Sizler için, emeklilere sunulan çift maaş hakkından kimlerin yararlanabileceği, hangi şartları taşımaları gerektiği gibi merak edilen soruların cevaplarına haberimizde yer verdik. İşte tüm detaylar…

Belirli bir çalışma süresi ve yıl şartını taşıyan vatandaşlara, SGK tarafından emekli maaşı verilmektedir. Emekli maaşının yanı sıra, eşi vefat eden kişilere dul ve ölüm aylığı, anne-babasından biri ölen vatandaşlara da yetim aylığı bağlanmaktadır. Kişi emekli maaşı alıyor olsa bile, eşi öldüğünde dul aylığı, anne veya babasından biri öldüğünde yetim aylığı alabiliyor.

Örnek vermek gerekirse; SSK emeklisi olan bir kadın, BAĞ-KUR emeklisi olan eşi vefat edince dul aylığı alabiliyor. Buna ek olarak; emekli aylığı alan dul, boşanmış veya bekarolan bir kadının, emekli aylığı alan anne veya babasından biri vefat edince yetim aylığı alabiliyor. Dul kavramı genel olarak kadınları kapsasa da, aynı durum erkekler içinde geçerli oluyor, yani erkekler de bu aylıklardan yararlanabiliyor.

SGK ÜÇ MAAŞ ALMAK MÜMKÜN

Bazı vatandaşlar SGK’dan üç maaş alabiliyor. SSK emeklisi olan ve emekli maaşı alan bir kadının BAĞ-KUR’dan emekli maaşı alan eşi vefat ederse dul aylığı alabiliyor. Bu kişinin Emekli Sandığı’ndan emekli maaşı alan babası veya annesi de vefat ederse yetim aylığı da alabiliyor. Böylece bir kişinin SGK’dan üç adet maaş alması mümkün oluyor.

Emekli kişinin SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı’na bağlı olduğuna bakılmaksızın vefat eden eşinden dul aylığı alabiliyor. Yani; SSK emeklisi olan bir kadının, BAĞ-KUR emeklisi olan eşi vefat ederse dul aylığı alabiliyor. Dul olan kadının, vefat eden eşi SSK veya BAĞ-KUR’luise, kadın maaşın yüzde 50’sini alabiliyorken, vefat eden eşi Emekli Sandığı’na tabi olan kişi ise maaşın yüzde 75’ini alabiliyor.

ÇİFT MAAŞ ALMA ŞARTLAR NELERDİR?

1-Ölüm aylığı alacak olan vatandaşların, vefat eden kişinin; eşi, çocuğu, anne veya babası olması gerekmektedir.

2-Yetim aylığını; sigorta sistemine girişi yapılmamış ve aylık bağlanmamış erkek çocukları herhangi bir okulda okumuyorsa 18 yaşına, liseye gidiyorsa 20 yaşına, üniversiteye gidiyorsa 25 yaşını doldurana kadar alabilirler.

3-Kız çocuklarının yetim aylığı alabilmesi için herhangi bir yaş şartı aranmamaktadır. Ancak, sigortalı bir işte çalışmaya başlar veya evlenirlerse yetim aylıkları kesilmektedir. Boşandıklarında veya işten ayrıldıklarında, talep etmeleri halindeyetim aylığı tekrar bağlanır.

4-Yetim aylığının malul çocuklara bağlanabilmesi için sigortalı bir işte çalışmıyor olmaları veya aylık almamaları gerekmektedir.Bu kişilerin, yüzde 60 oranında kayıp yaşadığını, Sağlık Kurulu onaylı bir şekilde belgelemeleri gerekmektedir

5-Anne babaların, çocuklarından ölüm aylığı alabilmesi için, hak sahibi olan eş ve çocuklardan hisse artması gerekiyor. Bunun yanı sıra, kişinin aylık gelirinin net asgari ücretten az olması gerekmektedir. Anne veya babanın 65 yaşından büyük olması durumunda, eşten veya çocuklardan hisse artması şartı aranmıyor.

6-Dul eşlerin, ölüm aylığı alabilmesi için resmi nikahlı olması gerekiyor.

7-Kadının sigortalı olarak çalışması durumunda hem ölüm aylığı hem de iş yerinden maaş alabiliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı