Emekli olmadan önce bunlara dikkat! Yüksek emekli maaşı almanın yolları nelerdir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emekli olmadan önce bunlara dikkat! Yüksek emekli maaşı almanın yolları nelerdir?

FİNANS

19 Eylül 2020 Cumartesi 13:54:19

Son Güncelleme: 19/09/2020 13:54:49

Emekli olmadan önce bunlara dikkat! Yüksek emekli maaşı almanın yolları nelerdir?

Ülkemizde yaklaşık 12 milyon emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Emeklilerin sayısı ise her geçen gün artıyor. Bu yazımızda SSK veya BAĞKUR farketmeksizin yüksek emekli maaşı alabilmek için yapılması gerekenleri ele alacağız. Sizde bu 7 maddeye dikkat ederek emekli maaşınızı arttırabiliriniz.

Ülkemizde yaşayan milyonlarca çalışan vatandaş emekli olmak için gün sayıyor ve emekli olduktan sonra alacağı maaşı yükseltmek istiyor. Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konu ise ne zaman emekli olacakları ve ne kadar aylık bağlanacağıdır. Kişinin emekli olacağı tarih yaşıyla belirleniyor fakat alacağı maaşı kişi kendisi belirliyor. Emekli maaşını yükseltmek isteyen kişilerin bazı püf noktalara dikkat etmesi gerekir. İşte emekli maaşı nasıl artırılır sorusunun cevabı…

Yüksek Emekli Maaşı Almak

Çeşitli meslek kollarında çalışan milyonlarca vatandaş, emekli olduğunda ne kadar maaş alacağını merak ediyor. Emekli olunca alınacak maaş miktarını yükselten bazı faktörler vardır. Yüksek maaş almak isteyen kişilerin bu faktörleri dikkate alması gerekir.Bu haberimizde emekli maaşını yükselten 7 faktörü ele alıp “SGK, SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşı nasıl yükseltir?” sorusuna cevap vereceğiz.

  • Vatandaşın emekli olacağı tarihi işe giriş tarihi ve yaşı belirlerken maaşını vatandaşın kendisi belirliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli parametre, brüt maaştır.
  • İmkanı olan vatandaşlar emekliliğiniz 8-10 yıl öncesinden planlamaya başlamalıdır. Erken plan yapan vatandaşlar maaşını bu şekilde arttırabilir. Bunun nedeni, emekli maaşının hesaplanırken kazancınızın tamamına bakılmasıdır.
  • Kişinin çok çalışması veya çok fazla bugün olması emekli maaşına ne yazık ki yükseltmiyor. Günü daha az olan çalışanlar günü fazla olandan daha yüksek emekli maaşı alabiliyorlar. Burada belirleyici faktör kişinin brüt maaşı yani prime esas kazancıdır.
  • İster Bağ-Kur’lu ister SSK’lı olun, kazancınız geçmişte asgari ücret olarak yatmış olsa bile, son üç buçuk yılda kazancımızı SGK tavandan bildirirseniz kazancınız artar. Maaşınızı tavandan bildirdiğinizde, bildirilen her ay için emekli aylığınız yaklaşık 15-20 lira artar. Kazancını üç buçuk yıl tavandan bildiren vatandaşların emekli maaşlarında 800 liraya kadar artış görülür.
  • BAĞ-KUR’dan emekli olmak yerine SSK’dan emekli olmanın daha avantajlı olduğu herkes tarafından bilinen bir durumdur. Eğer SSK’dan emekli olabiliyorsanız Bağ-Kur seçeneğini kesinlikle ikinci planda tutun. Kişi hangi kurumda çalışıyor olursa olsun, son 3,5 yılda yani 1261 gündür SSK’lı iseniz emekli maaşını SSK şartlarından hesaplanır. Başvuru yaparken yüksek kazanç bildirirseniz hem daha erken emekli olabilir hem de daha yüksek maaş alabilirsiniz.
  • Kişinin aylık kazancı, emekli maaşının belirlenmesinde çok büyük etkendir. Başvuru yaparken maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. İşverenlerin maaşınızı asgari ücretten göstermesine izin vermeyin.Bunlara ek olarak; ikramiye, prim, kira yardımı gibi nakit ödemeleriniz varsa bunların da brüt kazancınıza eklenmesine dikkat edin.
  • Emeklilik için başvuru yaparken doldurduğunuz tahsis formuna bakmakla yükümlü kişi annesine eş, çocuk gibi yakınlarınızı ekleyin. Bu eklemeleri yapmanız, maaş hesaplanırken aylık bağlama oranınızı yükseltecektir.

Emekliliği yaklaşan okurlarımız sorularını ve düşüncelerini yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı