Emekli maaşları ödenemedi Maliye Bakanı açıklama yaptı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emekli maaşları ödenemedi Maliye Bakanı açıklama yaptı

FİNANS

31 Temmuz 2020 Cuma 05:12:46

Son Güncelleme: 31/07/2020 03:05:01

Emekli maaşları ödenemedi Maliye Bakanı açıklama yaptı

Lübnan ekonomisi bir süredir kötü bir şekilde gidiyordu. Ülkede işten çıkarmalar artmıştı. Enflasyon yükselmiş ve özellikle temel insan ihtiyaçları olan gıda ürünlerinde artış oldukça fazlaydı. Emekli maaşlarının ödenememesi sonrasında Maliye Bakanı açıklama yaptı.

İnsanların işten çıkarılması, enflasyon ve gıda gibi temel ihtiyaçlardaki yüksek artış sonucu ülkeden göç oldukça artmıştı. İmkanları olanlar ülkeden gitmeyi tercih eder hale gelmişti.

Lübnan’da ise son durum gerçekten iç karartıcı. Lübnan’da son yaşanan durum ise sadece halkın değil aynı zaman da küresel anlamda da dikkat çekti. Lübnan, ülkedeki emekli vatandaşların, maaşlarını ödeyemedi.

Konu hakkında ise açıklamalar gecikmedi. Fakat kötüleşen ekonomi ve hayat pahalılığı nedeniyle insanların ekonomiye ve mevcut hükümete olan güvenleri son yaşanan hadise ile oldukça sarsılmış durumda.

MALİYE BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Konu hakkında ise Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar gecikmedi. Lübnan Maliye Bakanı, sistemde yaşananelektriktik kesintisi sebebiyle emekli maaşlarının ödenemediğini aktardı.

Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan yazılı açıklama da ise Bakanlık bünyesine ait olan elektronik sistem elektrik kesintilerinin meydana geldiği, sistemin durduğu ve bu sebeple de Ağustos dönemine dair emekli maaşların transferinin gerçekleşemediği açıklandı.

Açıklamanın devamında ise emekli vatandaşların, maaşlarının hazır olduğunu fakat Kurban Bayramı tatilinin ardından ilk iş günü yatırılacağı belirtildi.

Fakat yaşanan bu hadise nedeniyle binlerce Lübnanlı bayrama maaşlarını alamadan girmiş olacak. Bu yaşanan aksiliğin ise ülkede ileride ne gibi sorunlara yol açacağı henüz kestirilemese de hükümete karşın bir kızgınlık yarattığı su götürmez bir gerçek.

ÜLKEDEKİ SON DURUM

Lübnan’da Saad el-Hariri başbakanlığından kurulan ve 30 üyesi bulunan Ulusal Birlik Hükümeti 29 Ekim 2019 yılında ekonomik kriz ve hükümetin uyguladığı vergi politikalarına karşın düzenlenen gösteriler sebebiyle istifasını vermişti.

Hariri tekrar başbakanlık görevine gelmek istemedi bunun üzerinde ise Hizbullah terör örgütü ve siyasi müttefikleri olan aynı zaman eski Eğitim Bakanlığında görev yapmış olan Divab’ın başbakanlığında ise 20 üyesi bulunan yeni bir hükümet kuruldu.

Divab ise geçen dönemlerde kamu borcunun 90 milyar doları geçtiğini açıklamıştı.

Öte yandan ülkenin yerel para birimi olan Lübnan lirası ile her geçen gün hızla değer kaybetmekte. Ülkenin Merkez Bankası ise kuru sabit tutmaya her ne kadar çalışsa da nafile etmiyor. Şu an ise 1515 Lübnan lirası resmi kura göre 1 Amerikan dolarına eşit.

Ülkede ise 675 bin Lübnan lirası asgari ücret olarak belirlenmiş vaziyette. Bu ise Merkez Bankası’nın kuruna göre 450 dolara denk gelmekte. Fakat kur 1992 yılından bu yana değişmedi.

Ülkede olan en büyük sorunların başında is elektrik kesintileri gelmekte. Yakıt maddesi ülkede dolar bazından işlem görmekte haliyle bu da teminatta problemlere yol açıyor. Çıkan problemler nedeniyle ülkede uzun süreli elektrik problemleri yaşanmakta. Yapılan açıklamalara göre ise son dönemlerde Beyrut’a günde 6 saat kalan bölgelere göre ise günde sadece 4 saat elektrik iletilmekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı