Emekli maaşını arttırmanın yolları nelerdir? Yüksek emekli maaşı alabilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emekli maaşını arttırmanın yolları nelerdir? Yüksek emekli maaşı alabilirsiniz

FİNANS

2 Eylül 2020 Çarşamba 02:12:41

Son Güncelleme: 01/09/2020 16:35:21

Emekli maaşını arttırmanın yolları nelerdir? Yüksek emekli maaşı alabilirsiniz

Birçok vatandaşımız emeklilik hayalleri kurarken, emekli olduktan sonra alacakları maaşlar hakkında araştırmalar yapıyorlar. Bu yazımızda emekli maaşını arttırma yollarını ele alacağız. Bu hususlara dikkat ederek emekli olduktan sonra yüksek maaş alabilirsiniz.

Emekli olmuş veya olmak isteyen vatandaşlar nasıl daha fazla emekli maaşı alacağını merak ediyor. Sizler için emekli maaşı yükseltme konusundaişe yarayabilecek bazı yöntemleri derledik. İşte emekli maaşınızı nasıl yükselteceğinize dair detaylar…

Çalışan çoğu vatandaş, ilk olarak ne zaman emekli olacağı ve ne kadar emekli maaşı alacağı konusunudüşünüyor. Vatandaşların en çok merak ettiği ne zaman emekli olacakları sorusunun cevabı kişinin iş hayatında başlama tarihi ve yaşı ile belli oluyor. Emekli maaşının ne kadar olacağı ise çeşitli faktörlere göre değişiklik gösteriyor.İşte emekli maaşını arttıran faktörler…

BORÇLANMA HAKKI

Borçlanma hakkından yalnızca yurtdışında ikamet eden vatandaşlar, doğum yapan kadınlar ve askerlik yapan erkekler yararlanabilir.2000 senesinden önce olan bir dönemi borçlanma gibi bir seçeneğe sahipseniz, kesinlikle yararlanmalısınız. Borçlanma seçeneğini kullanan vatandaşların emekli maaşlarında yüzde 70’e varan bir artış görülür.

YAŞ FAKTÖRÜ

Emekli maaşınız hesaplanırken sadece prim ve kazancınız göz önüne alınmıyor, 2000 senesi ve öncesindeki süreçlerde çalışmanıza da bakılıyor. Bunun yanı sıra emekli maaşınızın belirlenmesinde yaşınız da önemli bir etkiye sahip. Kadınların 50 yaşından sonra, erkeklerin ise 55 yaşından sonra çalıştığı her yıl emekli maaşı yüzde bir artıyor. Örnek vermek gerekirse, 55 yaşında emekli olan bir kadınınemekli aylığı yüzde 5 oranında yüksek olur.

EMEKLİLİKTE SSK MI BAĞ-KUR MU?

Vatandaşlar tarafından merak edilen Bir diğer soru ise emeklilikte SSK mı yoksa BAĞ-KUR mu daha avantajlı? Bu sorunun cevabı ise SSK’nın daha avantajlı olduğudur. 2000 senesinden önce kayıtlı BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçen vatandaşların emekli maaşları yüzde 15-20 oranında artış gösteriyor. Bu nedenle BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçen kişi sayısı son yıllarda oldukça artmış durumda.

HİZMET TESPİT DAVASI

Vatandaşın çalışmış olduğu işyerinde sigortası yapılmamışsa, geç yapılmışsa veya SGK doğru bir şekilde bildirilmemişse emekli aylığınız daha düşük oluyor. Daha “hizmet tespit davası” açma hakkına sahipsiniz.

EK İŞİNİZİ BİLDİRİN

Eğer çalıştığınız bir ek iş varsa ve sigortalı bir şekilde çalışırsanız yani ikinci sigortanızın prim ödenirseSGK’ya bildirilen tutar artıyor ve bu sayede emekli maaşınız da yükseliyor. Örnek vermek gerekirse ilk işinden 2000 lira maaş alan kişinin, ek iş geliri 1000 liraysa kişinin emekli aylığı %50 artar.

BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞUNUZ KİŞİLERİ BELİRTİN

Emeklilik başvurusunda bulunurken size verilen tahsis formuna bakmakla yükümlü bulunduğunuz kişiler bölümüne çocuk eş gibi yakınlarınıza eklediğinizde emekli maaşınız artacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı