Emekli maaşı en az asgari ücret kadar zamlanacak ve asgari ücret kadar olacak! Yani en az 824 TL zam yapılacak!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emekli maaşı en az asgari ücret kadar zamlanacak ve asgari ücret kadar olacak! Yani en az 824 TL zam yapılacak!

FİNANS

12 Ağustos 2020 Çarşamba 18:42:08

Son Güncelleme: 12/08/2020 18:42:54

Emekli maaşı en az asgari ücret kadar zamlanacak ve asgari ücret kadar olacak! Yani en az 824 TL zam yapılacak!

Pandemi sürecinde 1500 liraya çıkarılan emekli maaşlarıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Ocak ayında yapılacak zam beklenirken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) emekli maaşlarının asgari ücrete eşit olması yönünde teklif verdi. Teklifin kabul olmasıyla birlikte emekli maaşlarına 824 lira zam yapılacak ve emekli maaşı 2324 liraya yükselecek.

Türkiye Emekliler Derneği olan TÜED emeklilerimizi yakından ilgilendiren yeni bir öneri ile geldi. Milyonlarca emeklimiz Ocak ayında yapılacak zammı beklerken gözler TÜED ve yeni yaptığı öneriye çevrildi.

Türkiye Emekliler Derneği olan TÜED en düşük emekli maaşının 2 bin 324 Türk lirası olan asgari ücretle eşitlenmesi talebinde bulundu.  Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan bu öneri kabul edilirse emeklilerimiz 824 Türk lirasına varan bir kazanç elde etmiş olacak.

Maaşlar Yükseldi

Emekli maaşları ve gelecek zam oranları ile ilgili gelişmelere her dakika bir yenisi eklenmekte. 2020 yılı içerisinde devlet tarafından emeklilere yönelik kolaylık sağlanmıştı. Emekli vatandaşlarımızın Ocak ayın maaşları artmıştı ve ikinci promosyon haklarını da zamlı olarak alabilmişlerdi. Bunun yanında ise emeklilerimize yönelik olan Ramazan Bayramı ikramiyesi de erken ödenmişti. Bunun yanı sıra yine 2020 yılı içerisinde 650 bin emeklimizin aylık geliri de 1500 Türk lirasına yükseltilmişti. Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında gerçekleştirilen yasal düzenleme sonucunda ek ödeme dahil taban emekli aylığı ödemesi 1000 Türk lirasından 1500 Türk lirasına çıkarılmıştı. Bu yapılan yeni düzenleme ile maaşı 1000 Türk lirasının altına olan vatandaşlarımız nisan ayı ile birlikte 1500 Türk lirası maaş ödemesi almışlardı. 2020 yılı içerisinde emeklilerimize yönelik atılan bu adımlar ise onları rahatlatmıştı fakat TÜED yeni bir teklif verdi.
Türkiye Emekliler Derneği olan TÜED, SSK ve BAĞ-KUR sigortalarının emekli maaşlarının taban asgari ücret seviyesinden başlamasını talep etti.

Emekli Maaşı Asgari Ücrete Eşit

Türkiye Emekliler Derneği olan TÜED tarafından yapılan bu talep kabul edilirse en düşük emekli maaşı 2.324 Türk lirasına ulaşacak. Ek ödemeler dahil olmak üzere aylıkları 2324 Türk lirasının altında olan SSK ve BAĞ-KUR emeklilerimizin ise kazançları yükselecek. Emeklilerimizin gelirlerinde 824 Türk lirasına varan bir artış olacak. Yapılacak bu zamla birlikte emekli maaşı asgari ücrete eşit olacak.

Zam Nasıl Belirleniyor?

Emekli vatandaşlarımızın maaşları pandemi sürecinde 1500 liraya yükseltilmişti. Buna ek olarak 6 aylık enflasyon rakamlarına göre vatandaşlarımıza maaş zammı yapılıyor. TÜİK tarafından açıklanan 6 aylık TÜFE oranına göre emekli maaşı yeni miktarları ortaya çıkıyor. Aralık 2020 itibariyle rakamların açıklanmasıyla birlikte emekli maaşlarına yapılacak zam netlik kazanacak. Yapılan son analizlere göre bu yıl enflasyon oranlarının yüzde 4.41 olması bekleniyor. Rakamların bu şekilde açıklanmasıyla birlikte emekli maaşının en az 2.204 lira seviyelerine yükseleceği tahmin ediliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı