Emekli maaşı asgari ücrete eşitlenecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Emekli maaşı asgari ücrete eşitlenecek mi?

FİNANS

19 Haziran 2020 Cuma 01:00:53

Emekli maaşı asgari ücrete eşitlenecek mi?

Emekliler heyecanla 2020 yılında emekli maaşı asgari ücrete eşitlenecek mi sorusunun cevabını bekliyorlardı. Pandemi sonrasında en düşük emekli maaşı 1500 liraya yükseltilmişti. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından yapılan açıklamaya göre, emekli maaşları enflasyon karşısında reel olarak korunamıyor. Peki emekli maaşı zammında merakla beklenen son durum nedir?

Emekliler isyan etti, en düşük aylık miktarının asgari ücrete çıkarılması talep edildi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) uzun bir zamandır en düşük emekli maaşının asgari ücrete çıkarılmasını talep etmekteydi. SSK ve BAĞKUR sigortalı emeklilerinin aylıklarının en düşüğünün asgari ücret seviyesine yükseltilmesi isteniyordu. Bu önerinin kabul görmesi durumunda ise en düşük emekli aylığı 2 bin 324 Türk lirasına ulaşacaktı.

TÜED Rapor yayınladı

TÜED Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan değerlendirme raporunda tüketi fiyatları (TÜFE)’nin açıklandığı oranlardaki artışlar incelendiğinde emekli aylıklarının reel olarak korunamadığı gözler önüne serildi.

GERÇEKÇİ BİR SİSTEM GEREK

Yapılan açıklamalar da ise emekli aylıklarının yükselişine dair gerçekçi bir artış yaşanmalı fikri ön plandaydı. Açıklamada “emekli aylıklarının hesaplanmasında yeni bir artış sistemine ihtiyaç duyulduğu ve taban aylıkların asgari ücret seviyesine çıkartılması gerektiği vurgulandı.” Yapılan değerlendirme de TÜİK enflasyon sepeti ve madde grupların yaptığı hesaplamaların gerçek hayatla bağdaşmadığının öne sürdü. Döviz kurlarında ve enerji fiyatlarında yaşanan ani yükselişlerin etkisi ile enflasyonun arttığının ve 2020 yılının zor geçeceğinin sadece ufak bir göstergesi olduğu belirtildi.

FATURALAR ÖDENEMİYOR

TÜED, aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerine de dikkat çekti. Avrupa Birliği birçok ülkede genel enflasyon hesaplaması yanı sıra aynı zamanda “ücretliler geçinme endeksi” hesaplaması yapıldığını ve bu sayede daha gerçekçi sonuçlar elde edildiğini belirtti. Aynı uygulamanın Türkiye’de geçinmeye çalışan ücretliler için yapılması gerektiğini savundu. En düşük emekli maaşının ise 1500 Türk lirasına çıkarılmıştı anca bu miktar bile günümüz şartlarında bir ailenin hayatını idare etmesi için yeterli olarak görülmemekte. Emekliler özellikle doğalgaz, elektrik ve su faturalarını bile ödemekte sıkıntılar çekmekte.

TÜİK hesabı çarşıya uymamakta

TÜED araştırma Merkezi ise bu konu hakkında değerlendirme yaparak TÜİK tarafından açıklanan rakamların çarşıdaki fiyatları simgelemediğini aksine çarşı fiyatlarının çok altında olduğunu belirtti. Örnek olarak ise sarımsak, soğan ve patates fiyatları gösterildi. TÜİK tarafından açıklanan rakamların neredeyse iki katı fiyatına olan ürünler ücretlinin belini kırmakta.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı