Elektrik faturasını düşürmenin yolları nelerdir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Elektrik faturasını düşürmenin yolları nelerdir?

FİNANS

30 Ağustos 2020 Pazar 17:12:33

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:58:55

Elektrik faturasını düşürmenin yolları nelerdir?

Korona virüs salgını ile birlikte de evlerde geçirdiğimiz süre oldukça arttı. Haliyle bu durum faturalara da yansıdı. Üstelik birçok kişinin bu dönemde geliri düşerken giderlerinin artması da haneleri sıkıntıya soktu.

Yaz mevsimiyle birlikte klima, vantilatör gibi elektrik harcayan aletlere daha fazla yöneldik. Birçok vatandaşımız ise faturalarını öderken sıkıntılar yaşamaya başladı. Peki elektrik faturasında tasarrufa gitmek mümkün mü? İşte vatandaşlarımız merak ettiği o sorunun yanıtı

Evlerimizde en çok elektrik tüketen aletlerin başında buzdolabı gelmekte. Her evin temel taşlarından biri olan buzdolabı tek başına elektrik faturasının %30’una denk gelmekte. Konu hakkında yorumda bulunan Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Soykan, elektrik faturalarımızdan nasıl tasarruf edeceğimizle ilgili yararlı bilgiler verdi. Soykan, küçük önlemlerle tasarruf etmenin oldukça basit olduğunu söyledi.

“KULLANMADIĞINIZ ALETLERİ FİŞE TAKILI TUTMAYIN”

Gürkan Soykan, evde kullanmakta olduğumuz aletlerinde önemli bir etken olduğunun altını çizerken, lambaların enerji tasarrufu olanlardan seçilmesi gerektiğini dile getirdi. Enerji tasarrufu için bunları tercih etmenin doğru olacağını belirten Soykan aynı zamanda kullanmadığımız aletlerin mutlaka fişini de çekmeliyiz uyarısında bulundu. Soykan, elimizden geldiğinde aletlerin fişini çekmemiz gerektiğini vurgularken sürekli fişleri prizden çekmek yerine anahtarlı prizlerinde tercih edebileceğini belirtti. Bulaşık ve çamaşır makinelerini de kullanırken boş yıkamamaya özen gösterin yorumunda bulundu. Ayrıca Soykan çok sıcak su kullanmamakta aynı zaman tasarrufa yardımcı olacaktır dedi.

KLİMA VE ELEKTRİK SÜPÜRGESİ TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

Soykan, yaz aylarında artan klima gibi aletlerin kullanımına da dikkat çekerken, bu tip aletler de bir derecenin bile çok fark ettiğini belirtti. Klima tercihlerinde ise alanın büyüklüğüne göre klima seçimi yapılması gerektiğini savunan Soykan, aradaki orantıya dikkat edilmesi gerektiğini önerdi. Verimli çalışma almak içinde aletlerin arada temizlenmesi gerektiğini belirten Soykan, bu tip uygulamaların elektrik süpürgesi içinde geçerli olduğunu vurguladı. Ütü kullanımında ise son beş dakika fişini çekip kalan sıcaklık ile devam etmenin fayda sağlayacağını ve su ısırtırken de ihtiyacımız kadar ısıtmamızın en doğrusu olacağını aradaki farkın bile faturayı etkilediğini vurguladı.

“ÜÇ ZAMANLI TARİFEYLE TASARRUF SAĞLAYABİLİRSİNİZ”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından tüketiciler serbest tüketici tanımının geldiği hatırlatan Soykan, 2020 yılı ile birlikte tükettiğimiz 1400 kilovatın üzerine serbest tüketici oluyorsunuz diyor. Serbest tüketici olduğunuz da ise herhangi bir elektrik tedarikçisinde satın alma yapabildiğini aktarıyor. Bireysel sözleşme yapılacağından bahseden Soykan fakat belirtilen kotanına altında tüketim varsa o zaman bölgedekielektrik dağıtıcısının abonesi olmak zorundasınız diyor. Bu durumdaki avantajın da tek tarife ve üç zamanlı tarife olduğunu belirten Soykan, bu tarifeler de yoğun elektrik üretim saatlerinde elektriğin daha pahalı olduğunu tüketimin az olduğu zamanlar da ise daha ucuz olduğunu söylüyor. İsterse vatandaşlarımız tarife değişikliğinde bulunabilir bunun içinse tek ihtiyaç elektronik sayaç olduğunu söylüyor Dr. Soykan.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı