Elektrik Faturalarının 103 Lirasını Devlet Ödeyecek!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Elektrik Faturalarının 103 Lirasını Devlet Ödeyecek!

FİNANS

17 Ağustos 2020 Pazartesi 21:12:33

Son Güncelleme: 17/08/2020 19:23:10

Elektrik Faturalarının 103 Lirasını Devlet Ödeyecek!

Ülkemizde son zamanlar da yaşanan küresel korona sebebi ile birçok ailemizin sıkıntılı günler geçirdi. Elektrik faturalarının ödenmesin ise devlet bu zor günlerde yardım ediyor. Peki bu yardımlardan hangi haneler yararlanabilir? Başvuru şartları nelerdir? İşte tüm detaylar..

Korona virüsü nedeni ile işini kaybetmiş olan vatandaşlarımız ila muhtaç duruma düşmüş ihtiyaç sahibi kişilere devlet tarafından maddi anlamda yardımlar sunulmaya devam ediyor. Korona virüsü nedeni ile kötü durumda olan birçok vatandaşımıza hane başına 1000 Türk lirası değerinde sosyal yardım sunulmuş ve yüz binlerce aile de bu yardımlardan faydalanmıştı.

Bunun yanında ise devletimiz farklı alanlar da yine vatandaşlarımıza destek olmaya devam ediyor. Vatandaşlarımıza bu zor günlerde yine gıda, yakacak ve giyinme gibi temel ihtiyaç kapsamlarından yardımlar edilemeye devam edildi. Şimdi ise devletimiz ekonomik yönden sıkıntı yaşayan ailelerin elektrik faturalarının ödenmesi için yardım etmekte. Peki koşullar neler ve kimler yararlanabilir?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın her ay 103 Türk lirasına kadar elektrik faturalarında yardım yapılmakta. Elektrik tüketim desteği adı altında yapılan bu yardımlar da aylık elektik faturalarının 103 Türk lirasına kadar olan kısmı karşılanmakta.

İhtiyaç sahibi olduğunu gösteren vatandaşlarımızın, elektik faturaları PTT görevleri tarafından düşürülmekte. Geri kalan elektrik faturası ise aile tarafından ödenmekte. Peki bu yardımdan vatandaşlarımız nasıl faydalanabilir?

Elektrik Faturası Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Elektik faturası yardımından neredeyse 10 milyona yakın vatandaşımızın yararlanması söz konusu. Bu yardımdan yararlanan ailelerimiz ise PTT şubeleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı’nın birçok yardımından sadece birisi olan elektrik faturası yardımında her aileye 103 Türk lirasına kadar indirim düzenlenmekte. Geriye kalan kısım ise aile tarafından karşılanmakta.

2023 sayılı kanunca 65 yaşının doldurmuş ve muhtaç, güçsüz olan vatandaşlarımıza aylık bağlanmakta bu kanun ile birlikte 3294 sayılı kanunca sosyal yardım almaya hak kazanmış ailelere de elektrik faturalarının 103 Türk lirasına kadar indirim yardımından faydalanabilirler.

Fakat başvurulardan belirli koşullar aranmakta.

Elektik faturası yardımların aranan koşullardan biri ise, hane de kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte birinin altında olması. Bu koşulu sağlayan ailelere öncelik tanınmakta.

Elektrik faturası yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın ise özel olarak bir kuruma başvuru yapmalarına gerek olmamakta. Her ay düzenli şekilde, Sosyal yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından BSYB sistemi üzerinden ihtiyaç sahibi listesi açıklanmaktadır. Hak sahibi olan vatandaşlarımızın kimlik numaraları ve elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine gitmeleri yeterli olmaktadır. Bunun yanı sıra vatandaşlarımız detaylı bilgi için ALO 144’ü arayabilirler.

Elektrik faturasından destek yapılacak miktar ise hanede kaç kişinin bulunduğuna göre de değişiklik göstermekte. Hanede bir veya iki kişinin ikametgâh etmesi halinde aylık 75kWh, üç kişilik haneler içinse 100kWh, dört kişinin ikametgâh ettiği haneler de ise 125kWh, beş veya beşten fazla kişinin bulunduğu haneler de ise aylık 150kWh karşılığı Türk lirası olarak verilmekte.

Elektrik faturalarına yapılan bu yardımlardan ise vatandaşlarımız her ay düzenli olarak yaralanabilmekte.

Vatandaşlarımızın yardımları ise hane başına düşen miktar asgari ücretin üçte birinden fazla olduğunda kesilmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı