Elektrik faturalarında yeşil işaret dönemi başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Elektrik faturalarında yeşil işaret dönemi başlıyor

FİNANS

27 Temmuz 2020 Pazartesi 04:12:08

Son Güncelleme: 27/07/2020 00:42:38

Elektrik faturalarında yeşil işaret dönemi başlıyor

Küresel anlamda yenilenebilir kaynaklara olan dönüşümler artmaya başladı. Özellikle küresel anlamda etkisini gösteren aşırı sıcak ve doğal afetler sonucu birçok insan dünyanın dengesinin bozulduğunu ve küresel ısınmanın her anlamda hissedildiğini belirtiyor.

Korona virüs salgınıyla birlikte de insanların evlere kapanmasıyla birlikte, doğanın kendini yenilediğine denizlerin kısa süre içinde eskisinden daha temiz olduğuna, öte yandan yine hava kirliliğinin dünyanın her bir köşesinde azaldığına şahit olmuştuk.

Tüm bu gelişmeler ise tüketicilerin davranışlarını daha çok etkiledi. Yenilenebilir enerjiye olan talep artış gösterdi. Bu durumda ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yeni bir uygulama başlattı.

EPDK yani Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından başlatılmış olan Yeşil Tarife uygulaması sayesinde enerji temin etmek isteyen vatandaşlarımızın elektrik faturalarında özel bir işaret yer alacak. Yeşil Tarife (YETA) olarak bilinen uygulama dahilinde bu özel işaret kullanılan enerjinin tüketicilere yenilebilir kaynaklardan üretildiğini gösterecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yetkililerin paylaştıkları bilgilere göre ise Yeşil Tarife uygulaması gönüllülük esasına dayanması bekleniyor.

Tamamıyla gönüllülük esasına dayan tarife YETA ise 1 Ağustos itibaren devre girmiş olacak.

YETA UYGULAMASINA NASIL GEÇİLİR?

YETA uygulamasına geçmekse çok kolay. Bu uygulama kapsamında, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız kendi bölgelerinde faaliyet gösteren tedarik kurumlarına/şirketlerine yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik temin edebilir.

Vatandaşlarımız YETA uygulamasında yararlanmak istediğini beyan eden yazılı bir talebi bölgedeki ilgili şirkete yapması yeterli olacak.

Tarife değişikliği ise başvuru tarihlerinin olduğu dönemin bitiminde yapılacak olan endeks tespitleriyle çıkarılacak faturayı takip eden ilk faturada yerine işlenmiş olacak.

Vatandaşlar ise bir sene içerisinde ikiden fazla kes YETA’ya geçmek için talepte bulunamayacak.

Üstelik bu tarifeden faydalanmak isteyen vatandaşlar faturalarında ise kullanmakta olduklarını elektriklerin temiz kaynaklardan üretilmiş olduğunu belirten bir işaret olacak. YETA’dan faydalanan vatandaşlar EPKD tarafından kararlaştırılmış tarife değerli üzerinden faturalandırma yapılmaya devam edilirken, fatura değerlerinde ise tarifelerine kıyasla herhangi bir fark olmayacak.

ÜRETİM BELGELENDİRİLECEK

Öte yandan vatandaşların güvenli bir şekilde kullandıkları elektrikleri yenilenebilir enerji kaynaklarından almak istedikleri için bir belge verilecek. Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi sayesinde (YEK-G Belgesi) vatandaşlar şeffaf ve güvenilir bir şekilde içleri rahat kullandıkları enerjilerin yenilenebilir kaynaklardan geldiğinin farkında olacaklar.

Bu şekilde firmalar tarafından üretilen her bir megavat elektrik için YEK-G belgesine işlenecek ve tüketiciler de kullanmakta oldukları kaynakları görebilecek.

YEK-G belgelerine dair düzenlemeler bittikten sonra ise görevli tedarik firmalarıyla beraber diğer tüm tedarik firmalar tüketimde kullanılan enerjiyi YEK-G belgesiyle sertifikalandırıp gösterebilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı