Ekonomiyi ölüme terk ettiler! Generaller görevden alınmalı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ekonomiyi ölüme terk ettiler! Generaller görevden alınmalı

FİNANS

9 Ağustos 2020 Pazar 18:12:42

Son Güncelleme: 09/08/2020 14:58:19

Ekonomiyi ölüme terk ettiler! Generaller görevden alınmalı

Dolar yaşanan artışlarla birlikte Türkiye ekonomisini, ekonomik anlamda tehlike arz eden ve şişmekte olan bir balona benzeten Atilla Yeşilada, üreticilerin bile dolardan prim elde etmek adına ham madde depoladıklarını belirterek balon patladığında ise herkesin yanacağını dile getirdi.

Ekonomist Atilla Yeşilada, yaptığı değerlendirmeler de ülkemizin ekonomisinin ölüme terk edildiğini dile getirdi ve 1-2 ay içerisinde faizlerin yükseltmeli zorunda olacağını, ardından ise 6 aylık sürecek bir durgunluğun ön görüldüğünü belirtti.

Yeşilada, yaptığı yorumda, yapılması gerekenlerin faizlerin artışı ve oluşan aktif rasyoyu kaldırmak ve dış piyasa ya güven vermek olduğunu dile getirdi.

Yeşilada, dış piyasaya güven vermek adına “savaşı kaybeden generalleri” görevden alınması gerektiği belirtti.

Yeşilada, aynı zaman kapalı çarşı da altının değil fiziki gümüşün bile eridiğini belirterek piyasalardaki son gelişmeleri yorumladı.

Yeşilada, Türkiye’nin kısa dönemki durumunu özetledi;

Hükümetin 40 satır ya da 40 katırla yüz yüze geldiğini bu dövizde de çalkantıyı durdurmanın yolunun faizlerin artırımında geçtiğini belirtti.

Hükümetin bundan önce de arka kapıda faiz arttırma yolun gittiğini belirterek bunun faiz artırımı gerçeğinde kurtarmadığını ve bano piyasasında faiz artırımını fiyatladı.

Tahvil faizlerinin 10 yıl boyunca %15 iki yılda ise %13 oranına gerilediğini dile getirdi ve hükümet piyasaya karşı borçlansa dahaki bankaların kredi veremeyeceğini belirtti.

Merkez Bankası’nda da borç alınamayacağını aksi takdir para basılmasına neden olacaklarını ve zaten ileri dönemdeki 70 milyar dolar borcun olduğunu ve bunun da daha faizi olduğunu açıkladı.

GENERALLER GİTMELİ

Yeşilada ise gidişatı durdurmak adına neler yapılması gerektiğini de belirtti;

Yeşilada, sıcak parayı alabilmek için dış piyasaların güvenini kazanmak gerektiğini ve ilk adımında bu aşama da generalleri görev almak olduğunu belirtti. İlk isim olarak ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ikinci isim olarak da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olan Murat Uysal’ın ismini veren Yeşilada, savaş kaybedildiğinde generallerin gittiğini dile getirdi.

Daha sonra ise aktif rasyosunu kaldırılması gerektiğini kamu bankalarında kredilerinin haftalık %1 civarında artışa gitmesi ve bu oranın arından kademeli olarak %0,25 oranına indirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Tüm bunlar yaşanırken de hazinenin piyasalardaki fazla parayı çekmek için harekete geçmesi gerektiği belirtti.

Ekim ayında faiz artırımının yapılacağını ve ülkenin 6 ay boyunca sert biçimde daralacağını belirtti.

DOLARA EL KONULACAK OLSA…

Atilla Yeşilada, son günlerde tek umudun ise vade gelişiminde bir spekülasyonun son bulması olduğunu belirtti ve olumlu bir gelişmenin kaçırıldığını anlattı.

Yeşilada aynı zaman da “Dolarlara el koyarlar mı” sorusunu çok fazla duyduğunu ve bunun boş olduğunu belirtti. El koyulacak olsa bunun dolar 7,30 olduğunda yapılacak olduğunu ama buna karşın Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun bankaları toplayıp çözüm arayışına girdiğini aktardı.

Yeşilada Cumhurbaşkanı’nda yapabileceklerinin bir sınırı olduğunu ve hala sürmekte olan rasyonel sistemle kavga etmenin sınırları öğrenildiğini ve kendisi ile birlikte iktidarının da menfaatini koruyabilecek kararlar alabildiği ve bu gelişmelerin Türkiye açısından önemli olduğunu vurguladı.

DOLAR BÖYLE DURDURULAMAZ

Yeşilada son olarak doların durdurulup durduramayacağı ve bu sürecin ne kadar devam edeceğine dair soruları da yanıtladı.

Yeşilada, vatandaşlar ikna edilse bile sıcak para gelmediğini ve yabancının artık ülkemizi güveninin kalmadığını belirtti.

Daha geçen haftalar da swap kurlarında adeta dayak yediğimizi ve şimdi ise taahhütname imzalamaktan bahsedildiğini benim belirttiğim işlemleri yap gibi açıklamalara atıfta bulanarak böyle bir sistem olmadığını belirtti.

Ya serbest piyasa rejimindesinizdir ya da kapalı bir ekonomi. Çin ve Hindistan’ın bile bizim gibi davranmadığını bu yüzden de sıcak paranın gelmeyeceğini aktardı. Dövizin ise bu şekilde durdurulamayacağını sebep olarak ise geliş yok fakat çıkışın devam ettiğini ve devam edeceğini dile getirdi.

Yeşilada bu durumda daha kötü bir gerçeğin altını çizerek, bankaların ve özel sektöründe baskı sonucu artık daha fazla borçlanmak istemediğini ve MB politika faizin artırıp artırmamasının önemli olmadığını sonuç olarak tahvil faizinin %16 ila %18’e çıkmasının da piyasa da aynı etkiyi yarattığını söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı