Ekonomiye olan güven günden güne azalıyor! Ekonomide son durum nasıl?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ekonomiye olan güven günden güne azalıyor! Ekonomide son durum nasıl?

FİNANS

30 Kasım 2020 Pazartesi 12:30:44

Son Güncelleme: 30/11/2020 03:14:54

Ekonomiye olan güven günden güne azalıyor! Ekonomide son durum nasıl?

Çin’de başlayıp bütün dünyayı bir hızlı bir şekilde etkisi altına alan, ekonomik ve manevi olarak ülkelerin ekonomisine büyük sıkıntı yaşatan ve ülkeleri zora sakan virüs salgının yarattığı endişeler ile 2020 yılının Nisan ayında dip yapan ve sonrasında 2020 yılının Ekim ayına kadar aralıksız yükseliş gösteren ekonomik güven endeksi 2020 yılının ise Kasım ayında yüzde 3.5 oranda gerileme gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK) tarafından, 2020 yılının Kasım ayı Ekonomik Güven Endeksi verisini paylaştı. Bu verilere göre, ekonomik güven endeksi 2020 yılının Ekim ayı için 92,8 iken, 2020 Kasım ayında yüzde 3,5 oranında azalma göstererek 89,5 değerine gerileme gösterdi.

Ekonomik Güven Endeksinin verilerine bakıldığı zaman sayı olarak 100 ve 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösteriyorken, ekonomik güven endeksinin 100’den küçük rakamlardan olması ise genel ekonomik duruma ilişkin olan kötümserliği göstermektedir. Hizmet sektöründe son veriler ne durumda? İnşaat sektöründe güven endeksinde azalma mı mevcut yoksa yükselme mi? Perakende ticaret sektöründe güven endeksi ne durumda? 2020 Ekim ve 2020 Kasım ayında artış mı yaşanılıyor yoksa düşüş mü? Vatandaşın en çok merak ettiği sorular bu şekilde sıralanırken bu soruya ilişkin  merak edilen cevaplarda siz değerli okurlarımız için haberimizin devamında bulunuyor. İşte o detaylar…

Ekonomik güven endeksindeki yaşanılmış olan bu düşüş, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve inşaat sektörü, tüketici güven endekslerindeki meydana gelen düşüşlerden kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi geçtiğimiz aya göre kıyas yapıldığı zaman 2020 Kasım ayında bu oran yüzde 2,2 azalarak 80,1 değerine düşüş yaşarken, reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre kıyaslandığı zaman yüzde 2,1 oranında azalış göstererek 107,4 değerini, hizmet sektörü güven endeksi ise yüzde 2,8 oranında yaşanılmış olan azalma ile 77,5 değerini, inşaat sektörü ise veride güven endeksi yüzde 5,7 oranında azalma göstererek 79,0 değerini aldı. Perakende ticaret sektöründe ise güven endeksi aynı seviyede sabit kalarak 95,0 değerinde kaldı. İnşaat sektöründe, reel kesim ve hizmet sektöründe ve aynı zamanda perakende ticaret sektöründe son veriler bu şekilde yer aldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı