Ekim işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ekim işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?

FİNANS

30 Eylül 2020 Çarşamba 15:12:31

Son Güncelleme: 30/09/2020 17:04:05

Ekim işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?

Ekim ayının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar koronavirüs pandemisi nedeniyle devreye alınan kısa çalışma ödeneğinin ve işsizlik maaşının ne zaman ödeneceğini merak ediyor. Vatandaşlar sık sık işsizlik maaşı yattı mı kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek gibi soruların yanıtlarını arıyor. Peki işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneğinin ödeme tarihleri belli oldu mu? İşte tüm detaylar…

Eylül ayının nerdeyse sonuna gelmemizle birlikte, binlerce kişi işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneğinin Ekim ayı için ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Dikkatler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un üzerine çevrildi. Selçuk’un, Ekim ayı ödemeleriyle ilgili açıklama yapması bekleniyor.

EKİM 2020 İŞSİZLİK MAAŞI VE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Binlerce vatandaşın merakla beklediği açıklama sonunda geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada, Eylül ayına ait işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 5 Ekim’de vatandaşların banka hesaplarına yatırılacağı belirtildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN BİTECEK?

Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması hakkında alınan Cumhurbaşkanı Kararıyla birlikte, Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 26 Mart 2020’de başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulamasının, mevcut faydalanan kişiler için iki ay daha uzatılmasına karar verildi.

Kısa çalışma ödeneği almya başladıkları tarih esas alınarak, işverenlerin büyük bir kısmı kısa çalışma ödeneğinden 31 Ekim’e kadar faydalanmaya devam edecek.

İŞSİZLİK MAAŞINA NASIL BAŞVURULUR?

Kişinin işsizlik maaşı başvurusunu, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde yapması gerekir.İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı başvurular İŞKUR üzerinden internet ortamından alınmaktadır. Bu maaştan yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini www.iskur.gov.tr adresinden yapabilir.

İşsizlik maaşını almak isteyen sigortalı işsiz kişilerin,iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu yapan kişinin iş arayan kaydı yapılmaktadır. Bu sayed sigortalıişsizler danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI

  • Kişinin işsizlik maaşı alabilmesi için kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olmalı
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması gerekmektedir.
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekmektedir.
  • Kişinin hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvur yapması gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI SÜRESİ NE KADARDIR?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yılda600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsiz kişilere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsiz kişilere 240 gün,1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsiz kişilere 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödenir.

BAKAN SELÇUKDESTEK ÖDEMELERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Bakan Selçuk’un resmi Twitter hesabından, Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında; nakdi ücret desteği, kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, sosyal destek programı ve biz bize yeteriz Türkiyem isimli destekler ve yardımlarla ilgili bir tablo paylaşıldı. 2.111.254 haneye SosyalDestek Programı Faz 1 kapsamında 2 milyar 111 milyon 254 bin TL,  2.316.010 haneye FAZ 2 kapsamında 2 milyar 316 milyon 10 bin TL ve1.836.330 haneye FAZ 3 kapsamında da 1 milyar 836 milyon 330 bin TL destek verildiği kaydedildi.

3.579.805 çalışana kısa çalışma ödeneği kapsamında 18 milyar 728 milyon 191 bin 979 TL, 1.976.532 çalışana nakdi ücret kapsamında 4 milyar 398 milyon 944 bin 124 TL ve 811.469 kişiye de işsizlik ödeneği kapsamında 3 milyar 566 milyon 751 bin 617 TL ödeme yapıldı. Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında olan bu yardım ve desteklerin toplam 34 milyar 917 milyon 720 bin 720 lira olduğunu belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı