Dünyanın en zengin ülkelerinden Norveç salgından ağır darbe aldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dünyanın en zengin ülkelerinden Norveç salgından ağır darbe aldı

FİNANS

24 Ağustos 2020 Pazartesi 04:12:17

Son Güncelleme: 23/08/2020 19:11:11

Dünyanın en zengin ülkelerinden Norveç salgından ağır darbe aldı

Dünyanın en büyük varlık fonlardan birine sahip olan Norveç’te salgından etkilendi. Salgın sonucu açıklanan verilere göre fonda 21,3 milyar dolar değerinde zarar meydana geldi.

Küresel korona salgının neredeyse dünyanın her bölgesinde görüldü ve ülke ekonomilerin de tahribata yol açtı. Ülkeler gerekli önlemleri alarak ekonomik etkilerden kendilerini korumaya çalışsa da küresel ekonomiye verilen tahribat sonucu etkilenmeyen ülke kalmadı. Yine korona virüsünün açtığı ekonomik tahribat yüzünden zarar gören ülkelerden birisi de birçok insanın özendiği güzel İskandinav ülkesi Norveç oldu.

Norveç dünyadaki en büyük varlık fonlarından birine sahip. Norveç Varlık Fonu 1,15 trilyon dolar büyüklüğünde ve dünyanın en büyük varlık fonu olarak değerlendirilmekte. Norveç Varlık Fonu sadece 2019 yılında 180 milyar dolar kar elde ettiğini açıklamıştı.

Fakat bu büyük fonda küresel korona virüsü yüzünden zarar görmüş durumda. Fon, sadece 2020 yılının ilk yarısında 21,3 milyar dolar değerinde zarar gördüğünü açıkladı. Fonda meydana gelen düşüşlerin bir diğer sebebi de petrol ve doğalgaz fiyatlarında meydana gelen düşüşler oldu.

188 MİLYAR KRON ZARAR

Norveç Varlık Fonu korona virüsü, petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşler ve emlak piyasanın gerilmesi ile birlikte 2020 yılının ilk yarısında 21,27 milyar dolar yerel para birimi ile ise 188 milyar kron zarar yaptıklarını basınla paylaştı.

Norveç Varlık Fonu Başkan Yardımcısı olarak görev alan Trond Grande ise yapmış olduğu açıklamalarda piyasaların 2020 yılının ikinci çeyreğinde iyileşme göstermesine karşın gözle görülür derece de belirsizliğin devam ettiği yorumunda bulundu.

Norveç Varlık Fonu ise borsadaki tüm hisselerin %1,5 oranında sahip ve dünya genelinde ise 9 bin 200 şirkette hisse sahibi konumda. Fon diğer yandan tahvillere ve emlak piyasasına da yatırım yapmakta. Norveç Varlık fonu ise açıklanan verilere göre 2019 yılını 180 milyar dolarlık rekor bir kazanç ile bitirmişti.

HİSSELERDEN YÜZDE 6,8’LİK ZARAR

Basından yer alana haberlere göre ise şirketin toplam portföy değerleri %3,4 değer kaybederken hisselerdeki yatırımları ise %6,8 değer kaybına uğradı.

Borsa da işlem görmeyen menkul yatırımlarında ise fon %1,6 oranında kayıp yaşarken, sabit gelirli varlıklarının değeri aynı dönemde %5,1 oranında artış yaşadı.

Fon aynı zaman petrol şirketlerinde %33,1 oranla derin bir kayıp yaşadı. Fakat teknoloji yatırım hisselerinin getirisi ise %14,2 oranında oldu.

Fonun elindeki hisseler incelendiğinde ise en iyi performansı başta Amazon olmak üzere sırasıyla Microsoft ve Apple gösterdi. Royal Dutch Shell olmak üzere sırasıyla HSBC ve JP Morgan Chase ise en kötü performansa imza attı.

KİŞİ BAŞI GELİR 241 BİN DOLAR

Norveç’in doğalgaz ve petrol gelirlerini yöneten fon değeri ise Norveç’in milli gelirinin üç katına denk olmakla birlikte şirketin kazançları ise kamu gelirleri açısından hayati öneme sahip. Fonun kişi bası düşen değeri ise şu an için 214 bin doların üzerinde seyretmekte.

Hükümet ise 2020 yılının ilk yarısında salgından zarar gören ekonomiye destek vermek adına fondan 167 milyar dolar aldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı