Dünya Ekonomisi 10 Yıl Kendini Toparlayamayacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dünya Ekonomisi 10 Yıl Kendini Toparlayamayacak

FİNANS

25 Mayıs 2020 Pazartesi 17:52:55

Dünya Ekonomisi 10 Yıl Kendini Toparlayamayacak

Koronavirüs salgını sonrasında dünya ekonomisi ağır bir darbe aldı. Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Merkez Bankası raporuna göre dünya piyasalarında yüzde 4 küçülme yaşandığı belirtilmişti. Ekonomist Nouriel Roubini ise 2008 krizini örnek göstererek bu krizin on yıl boyunca devam edeceğini savundu.

Ekonomi alanında kâhin olarak bilinen Ekonomist Nouriel Roubini salgın sebebiyle dünyanın bir krizi girdiğini ve bu krizin uzun yıllarca yakamızı bırakmayacağını belirtti. Salgın dünya ekonomisini ve hayatlarımı her geçen gün yeniden şekillendirmeye devam ediyor. Ekonomist Nouriel Roubini ise salgınla ilgili yeni bir uyarıda bulundu. Korona virüs salgınının neticesi olarak dünyanın derin bir ekonomik krize doğru çekildiği ifade etti ve bunun yanında ise bu krizin uzun yıllar boyunca devam edeceğini vurguladı.

2008 krizini ön gören ekonomistlerden biri olan Ekonomist Nouriel Roubini bir diğer lakabı ise ‘Doktor Kıyamet’. Kâhin ekonomist bu salgın nedeniyle kaybedilen istihdamın bir bölümünün geri dönmesinin mümkün olmadığını belirtti. Roubini konuşmasında, benzeri görülmemiş bir ekonomik durgunluk sürecinin içinde olduğumuzu ve küresel ekonomi kendini toparlarsa bile büyümenin çok düşük seviyelerde devam edeceğini belirtti.

En Az 10 Yıl Devam Edecek

Ekonomist Nouriel Roubini, 2008 krizini örnek göstererek bu krizde üretimin hızla düşmesinin 3 yıl gibi bir sürenin sonunda olduğunu belirtirken bu kez aynı noktaya 3 yıl hatta 3 ay değil 3 hafta gibi çok kısa bir sürede ulaştığımızı vurguladı. Ekonominin her alanında serbest düşüş yaşandığını belirten Ekonomist Nouriel Roubini en az on yıl boyunca devam edecek bir buhranla karşılaştığımızı ifade etti.

Roubini sözlerine ekonomide gerçeklemesi beklenen toparlanmanın ise “U” ya da çok daha kötü bir senaryo olan “L” şeklinde olabileceğini söyledi.
U şeklindeki toparlanma senaryosunda küresel anlamda zayıflayan ekonomi yeniden yükselmeden önce uzun süre düşük seviyede kalması anlamına geliyor. Daha korkutucu olan L şeklindeki toparlanma senaryosunda ise sıfır oranında büyüme ya daküçülmede dönemi çok daha uzun sürüyor.

Kaybedilen işlerin bir kısmı geri dönmeyecek

Ekonomist Nouriel Roubini, gelişen ülkelerle birlikte gelişmiş ekonomilerde yaşanan büyük istihdamkaybının altını çizerek bu yaşananların toparlanmanın süresini uzattığını vurguladı. Roubini, kaybolan işlerin bir bölümüne geri dönüleceğini belirtti. Fakat bu seferde maaşların düşeceğini, sosyal güvencelerin azalacağını ve işlerin bir bölümünün kısmı zamanlı iş şekline dönüşeceğini açıkladı. İşini kaybetmemiş olanlar içinse iş güvencesinin daha da azaldığını belirtti.

Ekonomist Nouriel Roubini dünyanın genelinde virüse bağlı hasta sayısının 5 milyonu geçtiğini belirtti. Bunun çok büyük bir sayı olduğunu belirtirken sokağa çıkma yasaklarını kaldırmaya başlayan çoğu ülkede verilerin yeniden yükselmesi sebebiyle tekrar aynı tedbirlerin alınmak zorunda kalacağını açıkladı.

Ekonomist Nouriel Roubini’e göre işletmelerin tek başına açılması da bir çözüm değil. Önemli olan ticaretin devam etmesi ve insanların alışveriş yapması olduğunu belirtenNouriel Roubini örnek olarak daÇin’deki alışveriş merkezlerinin büyük kısmının hâlâ boş olduğunu belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı