Dünya Devi 30 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dünya Devi 30 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

FİNANS

20 Mayıs 2020 Çarşamba 01:06:38

Dünya Devi 30 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

Koronavirüs salgını havacılık sektörünü alt-üst etti. Dünyanın en büyük havayolu firmaları arasında gösterilen Emirates 30 bin personeli işten çıkaracağının bilgisini paylaştı. 2020 yılı ilk çeyrekte 1,2 milyar dolar finansman yardımı alan Emirates için işler hiç yolunda gitmiyor.

Havayolu sektörü korona virüsü sebebiyle oldukça zor günler yaşamaya devam ediyor. Birçok küçük çaplı firma iflasın eşiğine gelmiş durumda. Bu zorlu süreçte ise dünyanın en büyük firmalarından biri olan Emirates’de 30 bin çalışanını işten çıkarmak için adım attı.

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden olan Dubai merkezli Emirates firması 30 bin çalışanının işten çıkarma adımıyla gündeme geldi. Salgın sebebiyle dünya üzerindekibirçok ülke sınırlarını kapadı. Hava trafiği ise durma noktasına gelmiş durumda. Tüm uçuşlar iptal veya iade edilirken sektör de bu durumun ekonomik yönüyle savaş vermekte. Gelen tahminler ise sektördeki eski yolcu kapasitesine tekrar ulaşılabilmesi için yılların geçmesi gerektiği yönünde.

16 Bin Dolar Maaşlı Pilotlar

Dubai merkezli dev firma Emirates’de aynı zaman Türk pilotlar da çalışmaktaydı. Emirates 2019 yılında 16 bin dolar maaş ücret karşılığında ülkemizdeki pilotlarla iş görüşmeleri yerine getirmişti.
Bahsedilen oranlarda işten çıkarılmanın gerçekleşmesiyle birlikte sektör adına yeni bir rekor kırılacak. Bu adımlar atılırsa, sektörde tarihindeki en yüksek sayıda işten çıkarım meydana gelecek.
Havacılık sektörü salgın sebebiyle aldığı ağır darbelerle hala başa çıkmaya çalışıyor. Dünyanın en büyük uzun uçuşuna sahip olan firmanın mart ayı itibarıyla 105 bin personeli bulunmakta. Dev firma ise salgından toparlanmanın yıllarca süreceğini düşünmekte, bu sebeple de giderlerini kısarak tasarruf etmeyi hedefliyor.

BÜYÜK UÇUKLAR EMEKLİYE AYRILIYOR

Dubai hükümetine ait olan firma bu yılın ilk çeyreğinde 1,2 milyar dolarlık finansman yardımı almıştı şimdi buna ek olarak yeni bir finansman yardımı bekliyor. Şirkette meydana gelen tek değişiklik ise bu değil. Şirket işten çıkarımlara ilave olaraktan geniş kapasiteye sahip olan, 500’den fazla yolcu alabilen A380 filosunu da kaldırmayı planlıyor. Firmanın şu anki planlarına göre A380 filosu için emeklilik gündemde.

Emirates yüksek oranda işten çıkarım geçekleştirse de bunu yapan tek firma değil. Dünyada birçok hava yolu şirketi, corona virüsü salgınından ağır darbe alırken, birçok şirket yığınsal işten çıkarma yoluna gidiyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı