Düğünler ekonomiye can suyu oldu! 25 milyar liralık dev katkı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Düğünler ekonomiye can suyu oldu! 25 milyar liralık dev katkı

FİNANS

26 Temmuz 2020 Pazar 20:12:19

Son Güncelleme: 26/07/2020 19:15:26

Düğünler ekonomiye can suyu oldu! 25 milyar liralık dev katkı

Normalleşme planlarının devreye alınmasıyla birlikte düğün sezonu açıldı. Yeni evlenen çiftlerin beyaz eşya, mobilya ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılaması ekonomiye önemli bir destek oldu. Düğünlerde takılan takılar ise sektöre 25 milyar liralık katkı sağladı.

Sosyal mesafe kuralları ve önlemlerle birlikte 1 Temmuz itibariyle yeniden başlayan düğünler tüm sektörleri olumlu yönde etkiledi.Konut sektöründen beyaz eşya sektörüne kadar ekonomik yönden canlanma başladı. Düğün mekanlarında neredeyse Ekim ayına kadar boş gün bulunamıyor.

Düğünlerin yeniden başlamasıyla birlikte, hem düğün sektörü, hem demobilya, konut, kuyum, beyaz eşya gibi ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan sektörler de canlandı. 1 Temmuz’da düğünlerin tekrar yapılabileceği açıklamasından sonra düğün mekanları, organizasyon şirketleri gibi yerlerde Ekim ayına kadar boş gün bulunamıyor. Çoğu firmada Kasım ayı rezervasyonları şimdiden dolmaya başladı.

KONUT VE BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNE EN BÜYÜK KATKI YENİ EVLİ ÇİFTLERDEN GELİYOR

Bankaların düşük faizli konut kredileri vermesiyle birlikte pandemi sonrası inşaat ve konut sektörü satışları arttı. Her yıl evlenen ortalama 550-600 bin çiftten 110 bini konut sahibi oluyor. Araştırmalara göre, yeni evlenecek çiftler inşaat ve konut sektörüne yaklaşık 35 milyar liralık katkı sağlıyor. Salgın nedeniyle satışları azalan beyaz eşya sektörü de düğünlerin başlaması sayesinde toparlandı.Yeni evli çiftlerin evlerini kurmaları için bir yıl içinde toplam 2.5 milyon adet beyaz eşya satın alınıyor. Evlenecek çiftlere yapılan beyaz eşya satışının oranı Türkiye’de gerçekleşen toplam beyaz eşya satışının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE YÜZDE 70 ARTIŞ

Düğün sezonunun başlaması ile birlikte canlanan bir diğer sektör ise mobilya sektörü oldu.Pandemi döneminde zarara uğrayan mobilya sektörü, yeni evlenecek çiftlerin mobilya alışverişi yapmasıyla birlikte satışlara başladı ve satışlar pandemi dönemine oranla yüzde 60-70 oranında arttı. Bir çiftin ortalama mobilya harcaması 30- 40 bin lirayı buluyor. Mobilya sektöründeki satışların 2020 sonuna kadar 60 milyar TL’lik hacme ulaşacağı öngörülüyor. Evli çiftlerin taleplerini karşılayabilmek için 2 aydır tam kapasite çalışan mobilya üreticileri çalışmalarına hız verdi.

DAVETLİLERDEN KUYUM SEKTÖRÜNE 25 MİLYAR LİRA KATKI

Düğün sezonunun bir türlü başlamaması ve altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle iş yapamayan birçok kuyum atölyesi sezonun açılmasıyla birlikte satışlara başladı. Kuyum alışverişi yapan yeni evlenecek çiftlerin yanı sıra düğün davetlileri de sektöre ciddi bir katkı sağlıyor. Davetlilerin yaptığı kuyum alışverişi bile sektöre 25 milyar lira katkı sağlıyor.

BALAYI VİLLALARI EN ÇOK TERCİH EDİLENLER ARASINDA

Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri de turizm sektörü oldu. İçinde bulunduğumuz süreçte yeni evli çiftlerin balayı alışkanlıkları da değişti. Artık, kalabalık otellerde balayı yapmak değil, daha az insan yoğunluğu ve virüs riski az olan, sakin balayı villaları tercih ediliyor. Balayı villaları anahtar kelimesi, geçen yıla oranla yüzde yüz artış göstererek Google’da aranma sayısını ayda 15 bine çıkardı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı