Doğum yardımı başvurusu E-Devlet üzerinden nasıl yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Doğum yardımı başvurusu E-Devlet üzerinden nasıl yapılır?

FİNANS

1 Ekim 2020 Perşembe 08:12:24

Son Güncelleme: 30/09/2020 22:18:41

Doğum yardımı başvurusu E-Devlet üzerinden nasıl yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılında da çocuklara ve annelere destek olmaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı anne ve yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için doğum yardımı parası ödemeleri yapıyor. Vatandaşlarımız ise E-devlet üzerinden doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorlar.

Söz olan konusu yardım çerçevesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk doğum yardımı ödemelerinin  ne zaman olacağının tarihini açıkladı. Gözler ise   doğum yardımının hangi kapsamlarda olacağına çevrildi. Gelir durumuna bakılmaksızın yeni anne olan herkese doğum yardımı desteği bakanlık tarafından sağlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un Eylül ayına dair doğum yardımı ödeme tarihini açıklamasını yaptıktan sonra vatandaşlar doğum yardımının detaylarını merakla içinde araştırmaya başladı. Doğum yardımı başvurusu yapanlar için  25 Eylül 2020 tarihinden itibaren 83 bin anneye toplamda 36,7 milyon TL ödeme yapılacağı duyuruldu.

Yeni anne olanlara devletten doğum yardımı desteği müjdesi ise böyle  verildi. Genç nüfusun desteklenmesine yönelik olan yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarının karşılanması adına verilen doğum yardımıyla ilgili sorular oldukça çoğaldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bu proje kapsamında verilen doğum yardımı tek seferlik yapılıyor.Doğum yardımı nedir? Doğum yardımı şartları hangileridir? Doğum yardımı ne kadardır? Doğum yardımına dair merak edilen detayları haberimizde topladık..

DOĞUM YARDIMI NEDİR VE ŞARTLARI NELERDİR?

Toplum arasında çocuk parası olarak bilinen doğum yardımı, genç nüfusun desteklenmesi  adına ve yeni doğan bebeklerin hayati ihtiyaçlarının karşılanması, temel ihtiyaçların giderilmesi adına verilen sosyal yardımdır. Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi kişilere verilen doğum yardımı şartları ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından  şöyle belirlenmiştir.

Doğum yardımından yararlanmak için anne veya babanın her ikisinin ya da sadece bir tanesinin Türk vatandaşı/ mavi kart sahibi olması doğum yardımı için  yeterlidir. Doğum yardımı başvurusu sırasında ise anne ya da babanın gelir durumu dikkate alınmaz. Tek bir sefer ve geri ödemesiz yapılan doğum yardımında ise ailenin sahip olduğu çocuk sayısı ve doğumun gerçekleştirildiği tarih belirleyici  bir rol oynar. Bu durumda, doğum yardımı almak isteyen annelerin 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren  çocuk sahibi olması gerekir. 15 Mayıs 2015 tarihinden önceki gerçekleşen doğumlar için ise bir ödeme yapılmaz.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren gerçekleşen doğumlar için verilen doğum yardımı başvuru süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Doğumdan sonra geçen 5 yıllık sürenin dolması durumunda doğum yardımı hakkı ise düşer. Doğum yardımı başvurusu canlı olarak gerçekleşen doğumlun sonrasında ilgili nüfus müdürlüklerine kayıt ettirilen çocuklar için alınabilir. Kimlik Paylaşım Sisteminde kayıtlı olan çocuklar için ise yapılacak başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ve ya Sosyal Hizmetler Merkezleri üzerinden tamamlanır. Anne ya da babanın kamu kurulum veya kuruluşlarında görevli olması ,görev alması  durumunda ise doğum yardımı başvurusu çalışılan kurumlarda yapılabilir. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise bu başvurularını büyükelçilik ve konsolosluk üzerinden yapanilirler.

EVLAT EDİNİLEN ÇOCUKLAR İÇİN DOĞUM YARDIMI ALINABİLİR Mİ?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra evlat edinilen çocuklar için ise doğum yardımı hakkı saklı tutulur. Ancak evlat edinilen çocuk için öncesinde doğum yardımı ödemesi alınmamış olması gerekmektedir. Öncesinde doğum yardımı ödemesi alınmışsa eğer tekrardan ödeme yapılamaz. Evlat edinilen çocuklar ise doğum yardımı miktarının belirlenmesinde kullanılan çocuk sayısının tespitinde belirleyici bir rol oynar.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Doğum yardımı başvurusunun kabul edilmesi ile başvuruyu takip eden ay içerisinde ödemeler yapılır. Hak sahibi anne ve babalar PTT şubelerindeki hesaplarından doğum yardımı ödemelerini kolayca alabilirler. Doğum yardımı ödemeleri ise genellikle annelerin adına açılan hesaplara yatırılmaktadır. Annenin Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmaması dibi bir durumda veya vefat etmesi durumlarında ödemeler babalara sağlanır.

Doğum yardımı ödemeleri kapsamında açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  Eylül ayına dair bir açıklama yaptı. Bakan Selçuk Eylül ayında doğum yardımı ödemesi alacak kişilerin hesaplarına 25 Eylül 2020 Cuma tarihinden itibaren paraların hesaplarına  yatırılacağını söyledi.

DOĞUM YARDIMI NE KADARDIR?

Doğum yardımı miktarını tamamen annenin sahip olduğu çocuk sayısı belirleyici bir roldür. Buna göre; tekli doğumlarda birinci çocuk için 300 TL verilirken , ikinci çocuk için 400 TL veriliyor ve üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL miktarında ödeme verilir.

Çoğul gebeliklerde ise yardım miktarları şöyle; ikiz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL verilirken, ikinci çocuk için 400 TL olmak üzere toplam 700 TL veriliyor ; üçüz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olmak üzere toplam 1300 TL ödeme yapılıyor.

Çoğul doğumlarda ise  aynı zamanda 2019 yılında başlatılan çoklu doğum yardımı devreye sokuluyor. Çoklu doğum yardımında ise ihtiyaç sahibi ailelere iki yıl süre ile çocuk başına 150 TL maddi destek sağlanır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı