Doğalgazda "çok tüket, ucuza tüket" dönemi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Doğalgazda “çok tüket, ucuza tüket” dönemi

FİNANS

31 Temmuz 2020 Cuma 06:42:20

Son Güncelleme: 31/07/2020 03:19:27

Doğalgazda “çok tüket, ucuza tüket” dönemi

BOTAŞ en başta sanayi sektöründe olmak üzere geniş çaplı bir kitlenin merak içinde beklemekte olduğu ağustos dönemine dair tarifeleri açıkladı.

En sonunda açıklanan doğalgaz dönemine dair tarifeler de abone gruplarının tamamı için “sabit” tutulmasına karar verildi. Fakat BOTAŞ gaz tüketimini teşvik edecek de mühim bir girişim başlattı. Sanayi sektöründe eve elektrik üreten santraller için geçerli olacak bu adımda sözleşmelerin üstünde gaz talebi yapıldı ya çekildi.

Meydana gelen bu durumda ise her bin metreküp doğalgazı 1 bin 40 Türk lirası yerine 1 bin 260 Türk lirasından tüketilebilecek.

Konutlarda ise tarifeler sabit kalırken sektör kaynaklarında alım fiyatlarında düşüşe göre ekim döneminde indirim beklentisi de doğdu.

BOTAŞ ağustos dönemine dair gaz satışlarını açıkladı.

Temmuz ayında ise yaşanan şu şekildeydi;

BOTAŞ yılın ikinci döneminde Rusya’dan almakta olduğu her bin metreküp doğalgaz için petroldeki küresel düşüşlerin de etkisiyle maliyet 230 doların üzerinde seyrederken 183 dolara kadar düşüş yaşadı.

BOTAŞ ise bu bağlamda 1 Temmuz itibariyle birlikte geçerli olacak şekilde sanayi tarifesinde %9,6 bulunan santral tarifesinde indirim yaptı. %12,5 oranında indirimle birlikte sanayi bölgeleri vergiler dışında 1 bin 550 Türk lirasından ve santral ise 1 bin 600 Türk lirasından 1 bin 400 Türk lirasına düşmüştü.

Fakat tarifeler konutlar için sabit kaldı.

AĞUSTOS TARİFESİ

BOTAŞ ilk başta sanayi sektörü ve santrallar başta olmak üzere sektörlerde gaz ana maliyet bitimi olduğundan ötürü büyük önem taşımakta.

Büyük önem taşıyan doğalgaz tarifelerinin ise ağustos dönemine ait olan yeni tarifeleri belirlendi. Bundan sonra 1 ağustostan itibaren satış fiyatları tüm gruplar için sabit tutulacağı belirtildi.

Sabayı ve santrallar ise doğalgazı her bin metreküp için 1 bin 400 Türk lirasından alabilecek.

YENİ HAMLE

Fakat bunu dışında BOTAŞ tarafından tüketimi özendirici yeni bir adım daha atıldı. Sanayiciler ve elektrik üretimi yapan santraller ağustos döneminde BOTAŞ ile sözleşmelerinin üstünde doğalgaz talebinde bulundu ya da geri çekti. Bu hususta ise her bin metreküp doğalgaz için 1 bin 400 Türk lirası yerine 1 bin 360 Türk lirası ödemede bulunacak.

Bahsi geçen tutar ise sadece sözleşmeye miktarını geçen kurumlar için geçerli olacak.

Sektör kaynakları atılan bu adımın amacının tüketimi özendirmek için olduğunun altını çizerek normal şartlarda taahhüt verilenin üstünde gaz çekimi olursa daha yüksek fiyatlandırma olurdu BOTAŞ bunu tüketimi özendirmek için olası olan al ya da öde riskini azaltmayı hedefliyor yorumu yapıldı.

EKİM’DE İNDİRİM BEKLENTİSİ

2020 yılının kalan dönemlerinde ise özellikle kış aylarına girilirken doğalgaz indirim yaşanacak mı merak konusu.

Sektör ise yılın son döneminde BOTAŞ’ın gaz alım fiyatının üçüncü çeyrek gibi düşeceğinin altını çizdi ve fiyat petroldeki düşüşlere bağlı olarak her bin metreküp için hesaplanırsa 150 dolara kadar gerileyebilir yorumunda bulunuldu. Ayrıca bunun devamında ise bu gelişmelere bağlı olarak da 1 Ekim tarihinde doğalgaz bir miktar indirme gidilebileceği vatandaşların da indirimli fiyattan alış yapabileceği görüşüne yer verildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı