Doğalgaza indirim gelecek mi? Bakan 2020 fiyatları hakkında açıklama yaptı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Doğalgaza indirim gelecek mi? Bakan 2020 fiyatları hakkında açıklama yaptı

FİNANS

31 Ekim 2020 Cumartesi 21:57:43

Doğalgaza indirim gelecek mi? Bakan 2020 fiyatları hakkında açıklama yaptı

Karadeniz’de 405 milyar metreküp doğal gazın keşfedilmesinin ardından, vatandaşlar “Doğalgaza indirim yapılacak mı?” sorusunun cevabını merak ediyordu. Sonunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den milyonlarca vatandaşın beklediğimüjdeli haber geldi. Dönmez, 2023’ten itibaren Tuz Gölü’nde depolanacak olan Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz sayesinde vatandaşa daha ucuza gaz verme imkanları olacağını dile getirdi.

Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi sahasındaincelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamada, Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın 2023’ten itibaren Tuz Gölü’de depolanacağı belirtildi.

Dönmez, açıklamasına son yıllarda doğalgaz altyapısını güçlendirmek için birçok proje başlatan BOTAŞ’ınhayata geçen projelerinden bahsederek devam etti. Biri İzmir’de, diğeri Hatay Dörtyol’da olan Mobil LNG gazlaştırma tesisleri, FSRU olarak adlandırılan proje hayata geçmişti.

Tuz Gölü’nde 1.2 milyar metreküplük bir doğalgaz depolama projesinin varlığından söz eden Dönmez, kalan 6 kavernanın da ilk gaz verme işlemlerini an itibarıyla başlattıklarını ve onların da önümüzdeki Nisan ayına kadar dolmasını beklediklerini açıkladı.2023 yılında1.2 milyar metreküplük kapasiteyi, 5.4 milyara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Silivri’de bulunan yaklaşık 3 milyar metreküplük doğalgaz yeraltı depolamasını da 4.5milyar metreküplere çıkartacaklarını söyledi. Bu iki projenin bitiminde Türkiye’de 10 milyar metreküplük doğalgaz depolama kapasitesine ulaşılmış olacak.

DOĞALGAZI YAZIN UCUZA ALACAĞIZ

Doğalgaz fiyatlarının, yaz aylarında spot piyasalarda nispeten daha düşük seyrettiğini belirten Dönmez, o dönemlerde fiyat avantajını kullanmak için yazdan ucuza aldıkları gazı depolayarak vatandaşa gazı daha ekonomik olarak temin edeceklerini dile getirdi.

BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANIYOR

Söz konusu projede, çoğunluğu yerli olmak üzere yaklaşık 1.200 ila 1.500 arasında kişi çalışıyor. Üstünde çalışılan toprağın 600 metre kadar altında tuz domları ve kayaları bulunuyor. Bu tuz kayaları eritilip mağaracık ve mağaralar oluşturuluyor. Yaklaşık 1.500 metre kadar yerin altına iniliyor. Yaklaşık olarak 12 adet olan mağaraların kapasitesi, 100 milyon metreküplük doğal gazı depolayabilecek büyüklükte ve içlerine tam 60 tane Galata Kulesi alabiliyor. 40 adet ilave ederek 52 mağaraya ulaşmak hedefleniyor.

2 MİLYAR DOLARA MAL EDİLDİ

Dönmez, tuz yapılarında dünyadaki en büyük yer altı doğal gaz depolama kapasitesine projesine sahip olacaklarını ve 2023 yılına kadar bu çalışmayı tamamlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Büyüklüğü yaklaşık 2 milyar dolar olan projenin tutarınınneredeyse tamamını başta Dünya Bankası olmak üzere çeşitli uluslararası yatırım bankalarının finansmanıyla karşıladıklarını ve bunun dünyanın Türkiye’ye olan güveninin göstergesi olduğunu vurguladı.

FATİH SONDAJ GEMİSİ, KASIM BAŞINDA TÜRKALİ’YE GİDECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya’daki çalışmaların devam ettiğini, Fatih Sondaj Gemisinin hazırlıklarının tamamlamak üzere olduğunu ve Fatih Sondaj Gemisininyaklaşık 1-2 Kasım tarihleri arasında ikinci sondaj noktası olan Türkali-1’e geçeceğini açıkladı. Buradan elde edilen gazı 2023 yılından itibaren sisteme vermeyi hedeflediklerini ve oradan üretilen gazı özellikle yaz aylarında yani tüketimin düşük olduğu dönemlerde saklamış, stoklamış olacaklarınısöyledi. Bu projenin; kaynak, tüketim ve depo dengesi açısından son derece stratejik bir konumda olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı