Doğalgaz zammı 2020 Aralık ayında yapılacak mı belli oldu!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Doğalgaz zammı 2020 Aralık ayında yapılacak mı belli oldu!

FİNANS

7 Aralık 2020 Pazartesi 16:30:50

Son Güncelleme: 07/12/2020 16:30:36

Doğalgaz zammı 2020 Aralık ayında yapılacak mı belli oldu!

Dövizde yaşanan artışa bağlı olarak enflasyonun yükselmesi, beraberinde bir çok temel giderin de yükselmesine neden oldu. Kış aylarının gelmesiyle birlikte doğalgaz zammı tüm vatandaşlarımız tarafından merak ediliyordu. Geçtiğimiz yıl yüzde 33 zam gelen doğalgaz fiyatları hakkında BOTAŞ beklenen açıklamayı yaptı. İşte 2020 yılı içerisinde uygulanacak doğalgaz ücretleriyle ilgili detaylar.

Konutlarda ve işyerlerindeki doğalgaz fiyat tarifelerini her ay yeniden belirleyen BOTAŞ, vatandaşlar tarafından merak edilen “Doğalgaza zam gelecek mi?” sorusunun cevabını sonunda verdi. BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, tüm abone gruplarının doğalgaz fiyatlarının Aralık ayında sabit olacağını belirtildi. Sizler için BOTAŞ tarafından duyurulan fiyat tarifesini ve pek çok vatandaş tarafından sıkça araştırılan, kış aylarında “doğalgaz faturasından nasıl tasarruf edilir?” sorusunun yanıtına haberimizde yer verdik. İşte, Aralık ayı doğalgaz fiyat tarifesi ve doğalgaz tasarrufu yapmanın yolları…

BOTAŞ’TAN DOĞALGAZ ZAMMI AÇIKLAMASI

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte soğuyan havalar etkisini göstermeye başladı. Soğuyan hava ve artan yağışla birlikte, vatandaşlar doğalgaz kullanmaya başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle evlerimizde geçirdiğimiz zaman arttıkça doğalgaz kullanımı da artış gösterecek. Bu nedenle; vatandaşlar, Aralık ayında doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağına dair yetkililer tarafından yapılacak olan açıklamayı merakla bekliyordu. Sonunda beklenen müjdeli haber geldi.

FİYATLAR DEĞİŞMEYECEK

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), yaptığı açıklamada, doğalgaz fiyatlarının Aralık ayında tüm aboneler için sabit tutulacağını duyurdu. Alınan karara göre, Aralık ayı süresince doğalgaz fiyatları konutlardaki 1000 metreküp için 1251 lira olacak.

Kurumsal internet sitesi üzerinden fiyat tarifesini kamuoyuna duyuran BOTAŞ; işyeri, ticarethane, sanayi ve dükkandaki doğalgaz kullanımlarında 1000 metreküp için 1400 lira olarak uygulanacağını da açıkladı.

TÜİK tarafından son zamanlarda elde edilen verilere göre, elektrik faturalarında yüzde 32,3 oranında, doğalgaz faturalarında da yüzde 34,7 oranında artış yaşanıyor. Uzmanlar, evlerin doğal gaz faturalarının 2019 yılının aynı dönemine göre ortalama 92 TL yükselmesini beklediklerini belirtti.

DOĞALGAZ TASARRUFU NASIL YAPILIR?

  • Eski camlarınızı çift camlı ve PVC doğramalı sistemlerle değiştirerek doğal gaz faturanızı yüzde 10 oranında azaltmanız mümkün olacaktır.
  • Özellikle uzun saatler boyunca evde olmayan kişilerin, yoğuşmalıve zaman ayarlı kombiye geçmek yüzde 15’e kadar doğal gaz tasarrufu yapmanıza sebep olacaktır.
  • Uzmanlara göre, oturma odalarında ve salonlardaki sıcaklığın 20 – 22 ⁰C derece arasında olması yeterlidir. Dışarıda olduğunuz süre içerisinde veya evde uyurken oda sıcaklığının 16 – 19⁰C derece arasında olması yeterli olacaktır. Termostatik vana kullanımıyla, her oda için farklı sıcaklık ayarı yapabilirsiniz.
  • Tasarruf yapmanın bir diğer yolu da nadiren kullandığınız odalardaki kalorifer peteklerini kapalı tutmaktır.
  • Isı yalıtımı olan binalarda bile camlar ve cam kapılar, ısı kaybı yaşatan alanlardır. Perdelerinizi kapalı tutarak, odalarda yaşanan ısı kaybını yüzde 25 oranında engelleyebilirsiniz.
  • Radyatörleriniz ile duvarlar arasına izopan levhalar yerleştirerek ısı geçişini engelleyebilirsiniz. Bu işlem yüzde 5’e yakın bir oranda doğal gaz tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.
  • Binanıza ısı yalıtımı yaptırmak ilk bakışta pahalı gibi gelse de, ısı yalıtımı uygulaması sayesinde yüzde 50 oranında tasarruf yapmanız mümkün olacaktır. Binaya yalıtım yapıldığında, kış aylarında sıcak havanın dışarı çıkmasını, yaz aylarında ise sıcak havanın içeri girmesini engellenir.
  • Gündüz saatlerinde evinize güneş enerjisi depolayın.

Akıllı sayaçlar ile harcadığınız enerjinin takibini yapın.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
2 Yorum yapıldı

2 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı