Doğalgaz keşfi sonrasında en çok değer kazanan şirketler belli oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Doğalgaz keşfi sonrasında en çok değer kazanan şirketler belli oldu

FİNANS

25 Ağustos 2020 Salı 10:12:31

Son Güncelleme: 24/08/2020 00:12:44

Doğalgaz keşfi sonrasında en çok değer kazanan şirketler belli oldu

Erdoğan’ın iki gün önce açıklamış olduğu müjde beklentisi ve Karadeniz bölgesinde enerji kaynaklarının bulunduğuna dair çıkan söylentiler sonrasında ise Türk lirası dolar karşısında %2’ye varan değer kazanmıştı.

Basında yer alan verilere göre ise dolar karşısında Erdoğan’ın açıklamalarının ardından gelişen ülkeler arasında en çok değer kazanan para birimi Türk lirası oldu.

Borsa İstanbul’da ise enerji şirketlerinin 3 gün önce hisseleri ciddi oranda değerlenirken Zorlu Enerji ve PETKİM değer kazancında ilk sırada yer aldı.

Bir diğer yandan dolar bandında ise 7,20 seviyesine kadar inen dolar tekrardan 7,30 bandına çıktı. Erdoğan tarafından yapılan müjdeli haber açıklamasın da cuma günü işaret edilmiş ve cuma günü saat 15.00’da hayallerimizi süsleyen bir müjdenin milletimize verileceği bildirilmişti. Erdoğan aynı zaman da yeni bir döneminde açılacağını açıklamıştı. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından ise Dolar-Türk lirası kurunda sert düşüşler yaşanmış ve Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksinde yükseliş gözlemlenmişti.

Cumhurbaşkanı açıklaması öncesin 7,38 bandında olan dolar-Türk lirası kuru ise 7,20 seviyesine inmişti. Öte yandan Euro- Türk lirası kuruda 8,81 tarihi bandında 8,49 seviyesine indi. Öte yandan Borsa İstanbul’da ise enerji hisselerinden %25’ varan artışlar meydana geldi. Ancak açıklamanın ardından düşüşler kalıcı olmadı ve Dolar-Türk lirası kuru 7,30 bandına Euro-Türk lirası kuru ise 8,60 seviyesine yükseldi.

TL SON ÜÇ GÜNDE YÜKSELİŞTE BİRİNCİ

Son yıllarda ise Türk lirası dolar karşısında değer kaybı yaşamaktaydı. Fakat açıklamaların ardından Türk lirası dolar karşısında son 3 günde en iyi performansı veren para birimi olay kayıtlara geçti. Türk lirası 3 gün içerisinde %2 değer kazanırken en çok değer kaybeden ise Rus rublesi %1,75 oranla oldu.
Türk lirasından sonra ise en çok değer kazanan birim Şili pezosu oldu. Şili para birimi dolar karşısında %0,87 değer kazandı.

ENERJİ HİSSELERİNDE “MÜJDE” RÜZGARI

Son üç gün içerisinde ise BİST 100 endeksi incelendiğin de en çok değer kazanan şirket Zorlu Enerji Elektrik Üretim oldu. Şirket %25,7 oranında değer kazandı. İkinci sırada ise PETKİM geldi ve %24,4 hisselerinde değer artışı yaşadı.
Listenin üçüncü sırsında ise %23,7 değer artışı ile İpek Doğal enerji Kaynakları ardından ise %17,9 değer kazancı ile Aksa Enerji ve son olarak da %16,2 değer artışı ile TÜPRAŞ geldi. Borusan ise %13,9 değer atışı ile altıncı sıradan listeye girmiş oldu.

Tera Yatırım da ekonomist olarak görev almakta olan Ever Erkan ise son gelişmeleri yorumladı ve müjde açıklamasının ardından Türk hisse senetlerinin küresel anlamda pozitif yönde ayrıştıran bir etki yarattığını belirtti. Erkan, açıklama yapılmadan önce tahminler ve olası haberle ile birlikte bunun Karadeniz’deki enerji kaynakları ile ilgili olduğunun ortaya koyulması ile birlikte enerji hisselerinde haraketlilik arttı yorumunda bulundu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı