Doğalgaz faturasının yarısını ödeyin! Kış ayları yaklaşıyor dikkat!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Doğalgaz faturasının yarısını ödeyin! Kış ayları yaklaşıyor dikkat!

FİNANS

9 Ağustos 2020 Pazar 01:12:22

Son Güncelleme: 09/08/2020 01:09:24

Doğalgaz faturasının yarısını ödeyin! Kış ayları yaklaşıyor dikkat!

Kış ayları yaklaşırken Başkan Levent Gökçe doğalgaz faturalarını yarıya düşürmenin formülünü paylaştı. Böylece ülkemizin en büyük cari açık kaynağı olan enerjiden 9 milyar dolar tasarruf elde edebiliriz.

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gökçe, yaptığı açıklamada, ısı yalıtımı yaparak hem vatandaşların faturalardan yüzde 50 tasarruf yapabileceğini hem Türkiye’nin toplam enerji faturasını yüzde 15 azaltıp 9 milyar dolar tasarruf yapmanın mümkün olduğunu söyledi.

ISI YALITIMININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Isı yalıtımının ne gibi avantajları olduğu pek çok vatandaş tarafından merak ediliyor. Gökçe İstanbul’da yaşayan ve yıllık doğal gaz harcaması 1000 metreküp olan bir ailenin yaklaşık 1.540 TL ila 1.750 TL arasında doğalgaz faturası gideri olduğunu belirtti. Bununla birlikte, kaplamalı cam yalıtım üniteleri, duvar, çatı gibi opak yüzeylere yapılan ısı yalıtım işlemleri yüzde 30-40 tasarruf sağlarken, ısı yalıtımı yapılan evlerin faturalarının yaklaşık olarak yüzde 50 tasarruf ettiğini dile getirdi.

ISI YALITIMI YAPTIRMAK NE KADAR?

Isı yalıtımının maliyeti; binanın özellikleri, dairenin cephe sayısı, kullanılan ısı yalıtım levhasına göre değişiklik gösteriyor. Yeni yapılan bir binada 100 metrekarelik bir konut için aşağı yukarı 7 bin-8 bin 500 lira arasında değişir. Isı yalıtımı uygulaması yaklaşık 1 ayda biter.

ISI YALITIMI YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Levent Gökçe, mantolama olarak bilinen yalıtım işlemi konusunda vatandaşların dikkat etmesi gereken konuları açıkladı. Dış cepheye ısı yalıtım yapılırken; yapıştırıcı, sıva, ısı yalıtım levhası, dübel, son kat kaplama, sıva filesi ve yardımcı profiller kullanılır. Vatandaşların ısı yalıtımı yaptırdığı kişi, kurum, kuruluşların, mevzuat ve yönetmeliklere uygun olan doğru malzemelerle uzman kişilere yaptırılması gerektiğini belirtti.  seçimi konuyla ilgili uzmanlarca yapılmalı. Gökçe, dış cephe ısı yalıtımında kullanılacak olan her bileşenin buna özel üretilmiş olması ve birbiriyle uyumlu olmaları gerektiğini dile getirdi.  kullanılmak üzere özel olarak üretilmiş olması ve bu bileşenlerin ayrıca birbiri ile uyumlu bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmeleri gerekli.

Yalıtımı, bireysel çalışmalar yapan ustalara yaptırmaktansa, kurumsal ve bu alanda uzman olan yalıtım firmalarına yaptırılması öneriliyor. Gerçek kişilere uygulama yaptırıldığında ve bir sorun çıktığında vatandaşlar genellikle müracaat edebilecekleri bir muhatap bulamamaktadır. Buna benzer sorun yaşamamak için kurumsal firmalarla iş yapıp, tüm detayları kapsayacak bir sözleşme yapılmalıdır.

TASARRUF YAPMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN

Tasarruf yapmak isteyen kişilerin dikkatli olması gereken birkaç önemli detay vardır. Hedeflenen tasarruf miktarına ulaşmak için uygulama yaptıracağınız firmanın ‘Mesleki Yeterlilik Sertifikası’ olan ustalarla çalışıyor olması önemlidir. Bununla birlikte vatandaşlar, uygulamada kullanılan ürünler için de CE belgesi talep etmelidir. İşini garantiye almak isteyen vatandaşlar son olarak İZODER’e üye olan kuruluşların denetim yapılarak alabildikleri İZODER Kalite Onay Sertifikası’na (İKOS) sahip ürünlerle uygulama yapılmasını talep edilebilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı