Dizel araçların fiyatları düşecek mi? Dizele talep azalıyor!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dizel araçların fiyatları düşecek mi? Dizele talep azalıyor!

FİNANS

9 Temmuz 2020 Perşembe 01:37:19

Son Güncelleme: 09/07/2020 01:37:32

Dizel araçların fiyatları düşecek mi? Dizele talep azalıyor!

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanan verilere göre ülkemizde dizel araçlara talep azaldı. Elektrikli araçlara olan talep ise ciddi derecede artış gösterdi.

Ülkemizde çok uzun zamandır otomotiv sektöründeki satışlarda vatandaşların tercihi dizel motor seçeneğine yönelikti. Fakat dizel motorlar tacını kaybetmiş durumda. Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD, en son açıkları verilere göre dizel motorlu araçlar 2020 yılının ocak döneminde otomobil satışlarındaki oranları %56’dan %42’ye gerilemiş durumda fakat aynı süreçte ise benzinli, hibrit, elektrikli ve oto gaz araçlarına dair satışlarda ise hızla artan bir ivme gözükmekte.

Türkiye otomotiv pazarına ait 2020 yılının ilk yarısında dair performans ODD tarafından birkaç gün önce açıklanmıştı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamalara göre bu yılın ocak-haziran dönemi süresince otomobil ve hafif ticari araçların oranı %30,2 oranında artış gösterdi ve 254 bin 68 adete yükseldi.

Aynı dönemde ise otomobil ve hafif ticari araç satışları da yine %30,2 payında artış yaşadı ve 203 bin 593 adet otomobil ve 50 bin 473 adet hafif ticari adet satışı yaşandı.

Salgın dönemi boyunca yine dünyanın birçok bölgesinde otomotiv satışları düşmüştü fakat Türkiye’de aksine otomotiv pazarında dikkat çekici bir büyüme gerçekleşti.

Fakat diğer dikkat çekici olan ise tüketicilerine taleplerinin daha yenilikçi araçlara doğru kayması.

ELEKTRİKLİLERE TALEP YÜZDE 92 ARTTI

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de 2020 yılının ilk altı ayına dair satışı yapılan elektrikli otomobil sayılarında %92,2 oranında dev bir artış yaşandı.

2019 yılının ocak-haziran dönemin de 90 adet elektrikli otomobil satılmışken bu sarı 2020 yılının aynı süresinde 173 olarak kaydedildi.

Aynı zaman Hibrit otomobil satışları da yükselişe devam ediyor ocak-haziran döneminde %18 oranında artış yaşanırken aynı zaman oto gazlı araçlar da %47,9 oranındaki hızlı artış gözden kaçmadı.

Bir diğer yandan ise en çok artışın yaşandığı alan ise benzinli araçlar oldu. Benzinli araçlarda %76,9 oranında dev bir artış yaşandı.

Benzinli araçlara oluşan taleplere dikkat edildiğinde ise fosil yakıtlara seçenek olarak verilen araçların dizel motorlu araçlardan pay aldığı açıkça görülmekte.

Bu paylar ise rakamlara da yansımış durumda. Uzun zamandır düşüş yaşanan dizel araçlar 2020 yılının ilk yarısında da %1,1 oranında bir satış kaybı yaşadı ve 2019 yılının ocak-haziran döneminin %56,1’i dizel araçlardan oluşurken 2020 yılının aynı döneminde bu oran %42,6’ya geriledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı