DİSK Asgari Ücret Talebini Açıkladı! Asgari ücret 3 bin TL olacak mı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

DİSK Asgari Ücret Talebini Açıkladı! Asgari ücret 3 bin TL olacak mı?

FİNANS

8 Aralık 2020 Salı 14:44:45

Son Güncelleme: 08/12/2020 14:44:20

DİSK Asgari Ücret Talebini Açıkladı! Asgari ücret 3 bin TL olacak mı?

2021 yılına dair asgari ücret görüşmeleri başladı. İşçilerimizi temsil eden platformlardan biri olan DİSK ise 2021 asgari ücret talebini belirtti. Peki hükümet ne dedi? Asgari ücretli vatandaşlarımıza ne kadar zam gelecek? Asgari ücret 3 bin Türk lirası olacak mı? İşte tüm ayrıntılar haberimizde;

Son dakika itibariyle DİSK asgari ücret talebini belirtti. İlk resmî açıklamalar yapıldı. DİSK ne adar zam istedi? Asgari ücret 3 bin Türk lirası olacak mı? Asgari ücret ile ilgili son gelişmeler neler? İşçi ve iş verenler arasında kıyasıya zam pazarlığı devam ediyor. Bir işçi sendikası ise ilk defa resmî açıklama da bulundu ve asgari ücreti belirtti. Peki teklife sıcak bakıldı mı? Asgari ücret için vergi indirimi olacak? Zam ne zaman gelecek? Hepsi haberimizde;

TİSK ev sahipliğinde ikinci kez asgari ücreti konuşmak adına komisyon toplanılacak. Bunun öncesinde ise işçi sendikalarından biri olan DİSK tarafından ilk resmi teklif açıklandı. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak bilinen DİSK 2021 yılına dair ilk resmi verileri talep etti.

DİSK TARAFINDAN İLK AÇIKLAMA YAPILDI

Konuya dair ilk açıklamalar DİSK tarafından yapıldı. DİSK Başkanı olarak görev yapmakta olan Arzu Çerkezoğlu açıklama yaptı. Çerkezoğlu, salgın döneminde asgari ücretin de her zamankinde farklı ele alınması gerektiğini, vergi ile kesinti yükünün ortadan kalkması gerektiğini savundu. Bunun yanında Çerkezoğlu aynı zaman brüt asgari ücretin direkt olarak verilmesi gerektiğini de savundu. Arzu Çerkezoğlu sözlerinin devamında ise 2021 asgari ücretinin korona salgını kapsamında yaşanılan kayıplar ve yüklerin de hesaba alınarak hesaplanması gerektiğini bildirdi ve bu nedenle asgari ücretliye salgın döneminde nakit destek sağlanmalı dedi. Aynı zaman Arzu Çerkezoğlu asgari ücretten verginin alınmamasını vergi muafiyetini de talep etti. Ayrıca DİSK Başkanı SKH işçi primlerinin de bütçeden karşılanması gerektiğini savundu.

Sözlerinde kararlı duruşundan vazgeçmeyen Arzu Çerkezoğlu asgari ücrete gelecek olan zammın önemini de vurguladı. Arzu Çerkezoğlu aynı zaman da 2021 asgari ücret için de ilk resmi teklifi verdi. Arzu Çerkezoğlu, rakam konusunda her sendikanın farklı teklifleri olabilir ve DİSK olarak 3 farklı hesaplama yaptıklarını aktardı. Milli gelir artışı, TÜİK verilere ve yoksulluk sınırının dikkate alınarak hesaplamalar yapıldığını söyleyen Arzu Çerkezoğlu bu verilerin ortalamaları alınarak asgari ücret için 3 bin 800 Türk lirası talebinde bulundu.

ASGARİ ÜCRET 3 BİN 800 TL Mİ OLACAK?

DİSK tarafından açıklanan bu teklif sonrasında ise binlerce asgari ücretle çalışan vatandaşımızın yüzü güldü. Diğer işçi sendikalarından ise henüz resmi bir açıklama gelmedi. Korona virüs salgını nedeni ile daha da zorlanan asgari ücretli çalışanlarımız bu sene diğer senelere oranla daha yüksek bir zam oranı bekliyor. Fakat ne yazık ki bu kadar yüksek bir meblağın iş verenler tarafından kabul edilmesi ön görülmüyor. TİSK’in başkanlığından düzenlenecek olan asgari ücret komisyonu ise 15 aralık 2020 gününde yapılacak. Daha sonra üçüncü bir toplantı da 22 Aralık günü tekrar TÜRK-İŞ başkanlığından yapılacak. Son olarak 2021 asgari ücrete dair ise dördüncü bir toplantı düzenlenecek ve resmi karar açıklanacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı