Dışarda yemek yiyenlere yüzde 50 indirim! KDV indirimi başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dışarda yemek yiyenlere yüzde 50 indirim! KDV indirimi başlıyor

FİNANS

9 Temmuz 2020 Perşembe 12:29:27

Dışarda yemek yiyenlere yüzde 50 indirim! KDV indirimi başlıyor

Pandemi sonrasında ekonomisi ağır bir darbe alan İngiltere, piyasaları canlandırmak için yeni destek paketini açıkladı. Buna göre dışarda yemek yiyen vatandaşlara yüzde 50 indirim uygulanacakken, işletme sahiplerine çalışan başına 1.000 pound ödeme yapılacak.

Korona virüsü nedeniyle uğranan ekonomik zararı telafi etmek için İngiltere Hükumeti’nden yeni hamle geldi. 30 milyon sterlinlik Kovid-19 yatırım planı kapsamında, dışarıda yemek yiyen vatandaşlara yüzde 50 indirim uygulanacak.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, ekonominin canlanması için hazırlanan yatırım planını açıkladı. Yaptığı konuşmada, hükumet tarafından salgın nedeniyle çalışamayanlara verdiği ücretli izin programı desteğinin Ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini bildirdi. Yaklaşık 9,3 milyon kişi bu programdan yararlanıyor. Sunak, programın Ekim ayından sonraya uzatılması için yapılan çağrılara olumsuz yanıt verdi.İnsanlar çalışmadıkça yeteneklerinin kaybolma olasılığının artacağını ifade etti. Ücretli izin programı sona erdiğinde İstihdam Koruma Bonusu adı altında işletmelere her çalışan için 3 ay boyunca 1000’er sterlin ek destek verileceğini aktardı. Bu programın maliyetinin 9,4 milyar sterlin civarında olması bekleniyor.

GENÇLERE İSTİHDAM

Korona virüs salgını esnasında İngiltere’de yaklaşık 612 bin kişi işini kaybetmişti. Mayıs ayında hazırlanan bir raporda salgınla birlikte 6,5 milyondan fazla insanın işini kaybedebileceği bildirilmişti. Sunak, yaklaşık 2 milyar sterlin seviyesinde kaynağın 16-24 yaşlarındaki gençlere istihdam sağlanması için ayrıldığını bildirdi ve sözlerine önlerinde zorluklar olsa da kimseyi umutsuz bırakmayacaklarını eklemesini yaptı.

DIŞARIDA YE VE YARDIMCI OL

Yapılan açıklamada, Ağustos ayında uygulanacak olan “Dışarıda Ye ve Yardımcı Ol” programı kapsamında restoranlarda yemek yiyenlerin yüzde 50 indirimden yararlanabileceğini ifade etti. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde restoranlarda yemek yiyen müşterilerin kişi başı 10 sterline kadar devlet desteğinden faydalanabilecek. Bu sayı devlet tarafından programa katılan restoranlara ödenecek. Dışarıda Ye ve Yardımcı Ol uygulamasının maliyetinin de 500 milyon sterlin civarında olacağını ve bu uygulama sayesinde yaklaşık 1,8 milyon kişinin istihdamını sürdüreceğini söyledi.

5 BİN İLA 10 BİN STERLİN ARASINDA HİBE VERİLECEK

Sunak, 5 bin ila 10 bin arası sterlinin konutların enerji yalıtımında kullanılmak amacıyla hibe edileceğini de bildirdi.

KDV YÜZDE 5’E İNECEK

Bugünden itibaren yemek, konaklama ve turistik yerlerde KDV’nin yüzde 20’den yüzde 5’e ineceği belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı