Dikkat! Yere Çöp Atana 1000 TL Ceza, Ambalaja Depozito Dönemi Başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dikkat! Yere Çöp Atana 1000 TL Ceza, Ambalaja Depozito Dönemi Başlıyor

FİNANS

6 Aralık 2020 Pazar 17:08:49

Son Güncelleme: 06/12/2020 17:08:28

Dikkat! Yere Çöp Atana 1000 TL Ceza, Ambalaja Depozito Dönemi Başlıyor

Çevre Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik kanun teklifi mecliste görüşüldü. Yeni kanun kapsamında artık yere çöp atanlara 1.000 TL ceza verilecek. Buna ek olarak marketlerden alınan tüm ambalajlı plastik ürünler için ise depozito uygulanacak.

Poşetlerin ücretli olarak satılmasının ardından benzer bir uygulamanın da 2022 yılında başlaması planlanıyor. Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulmasına dair oluşturulan kanun teklifi sayesinde 2022 yılından itibaren içeceklerin üzerine depozito ücreti eklenecek ve ürünler geri verildiğinde depozito ücreti iade edilecek.

Çevre Kanunu’nda değişiklikler yapılması için TBMM’ye sunulan kanun teklifi nihayet görüşüldü. AKP milletvekili Selman Özboyacı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılından itibaren içeceklerde depozite uygulaması başlayacak. Yeni uygulamayla birlikte, 1 liraya satılan bir şişe suyun üzerine depozito ücreti konularak satışa çıkarılacak. Ürün tüketildikten sonra markete veya otomata geri verildiğinde depozito ücretinin iadesi tüketiciye verilecek.

2022’nin başından itibaren içecek ambalajların girişini zorunlu hale getireceklerini açıklayan Özboyacı, piyasaya sürülen ürünlerin depozito bedellerinin ilk olarak ajansa yatırılacağını ve daha sonra piyasaya ürün sürenlerin bu ürünleri satacağını söyledi. Depozito bedeli üzerine konularak paralarını satış noktalarından paralarını alacaklar. Depozito ücreti üstüne koyularak satış noktaları tarafından vatandaşa satış işlemi gerçekleştirilecek.

Örnek vermek gerekirse; vatandaşlar bir şu şişesini ya da meşrubat şişesini normalde aldığından bir miktar fazlaya alacak, bunu tükettikten sonra, şişeyi otomata atabilecek, markete geri verebilecek ve bunları yaparsa fazla ödediği parayı iade alabilecek. Bu sayede; atığın, atık haline gelmeden ham maddeye dönüştürülmesi sağlanmış olacak. Duyarsız davranan vatandaşlar da, o atığı çöpe attıklarında ürüne fazla para verdikleriyle kalacak ve iade alabileceği depozito bedelini yakmış olacak.

ÜLKE EKONOMİSİNE YILDA 2 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK

Özboyacı, depozito yönetim sisteminin ülke ekonomisine yılda 2 milyar lira katkı sağlayacağını ifade etti ve bu sistemin Almanya’da, İsveç’te, Hollanda’da, Danimarka’da yüzde 92’nin üstünde bir başarı ile gerçekleştiğini açıkladı. İçecek ambalajlarının, 2022 yılında Türkiye’nin de yüzde 70, 2023 yılında yüzde 80 ve 2024 yılından sonra da en az yüzde 90’ını geri dönüştürmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Yapılan hesaplamalara göre, bu sistem gayrı safi yurt içi hasılaya ve cari açığa yarım milyar lira azalma gerçekleştirecek.

ATIK MADDEYİ YERE ATANA 1000 LİRA CEZA VERİLECEK

Çevre ve izin lisanlı almayan kişilerin bütün faaliyetleri süresiz durdurulur şeklinde bir hüküm getirileceğini duyuran Özboyacı, caydırıcılığı artırmak için idari para cezalarının artırılacağını söyledi. Türkiye’nin her yerinde, herhangi bir atığı yere atanlar ve çevreyi kirleten kişilere 1000 lira para cezası verilmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

ALIŞVERİŞLERDE POŞET KULLANIMINDA YÜZDE 80 AZALMA YAŞANMIŞTI

Özboyacı, alışverişlerde plastik poşetler için ücret alınmasıyla birlikte poşet kullanımının yüzde 80 azaldığını hatırlatarak, yılda kişi başına 440 adet plastik poşet tüketilirken bu rakamın 90’a düştüğünü açıkladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı