Dikkat! Bu ürünlere yüzde 20 vergi geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dikkat! Bu ürünlere yüzde 20 vergi geliyor

FİNANS

30 Haziran 2020 Salı 00:17:02

Dikkat! Bu ürünlere yüzde 20 vergi geliyor

Cumhurbaşkanı Kararıyla İthalat Rejim Kararına yeni düzenleme getirildi. İlgili kararname doğrultusunda 400’den fazla ürüne ek vergi getirilecek. Yüzde 20’yi bulan ek vergilerde başta tekstil ve tarım ürünleri yer alıyor.

Resmi gazetede yayınlanan habere göre 400 ürüne ek gümrük vergisi getirileceği duyuruldu. Cumhurbaşkanı kararıyla açıklanan Resmi Gazate’de yer alan karar göre 400 ürüne ilave gümrük vergisi geliyor.

İthalat Rejim Ek Kararına göre, 400’ün üzerinde ürüne ilave gümrük vergilerinin geleceği açıklandı. 400’den fazla ürüne gelen bu ilave vergiler 30 Eylül’e kadar devam edecek. Ürünlere göre ise ilave vergi oranları %20’yi bulabilecek.

28 Haziran tarihli Resmi Gazate’de yayınlanan habere göre, Cumhurbaşkanı Kararıyla İthalat Rejim Kararına ek bir düzenleme geldi. Gelen düzenleme ile 400’ün üzerinde ürüne ilave gümrük vergisi getirildi. Getirilen vergiler ise 30 Eylül’e kadar geçerli olacak. 30 Eylül’den sonra ise yine bir değişikliğe gidilecek. 30 Eylül’e kadar ürünlerin çeşidine göre ilave veriler %20 oranına kadar çıkarken, 30 Eylül’den sonra getirilen ek vergiler de 10 puana varan düşüşler yaşanacak.

Makinelere ilave vergi

Resmi Gazate’de 28 Haziran tarihinde açıklanan Cumhurbaşkanı kararına getirilen ek vergiler ise başta tekstil ve tarım makinelerine geldi.

Ek gümrük vergisi getirilen ürünlerin tam listesi ise şu şekilde;
Başta tekstil, kaynak ve döküm alanındaki makineler olmak üzere tarım ve hasat makineleriyle devam ediyor. Aynı zamanda takım tezgâhları, presler, pompalar ve gemi vinçlerine de ilave gümrük vergisi getirildi.

İş makineleri haricinde diğer ilave gümrük vergisi getirilen ürünlerin arasında römorklar, kort bezi, sitrik asit, camlar ve ateş tuğlalarına da vergiler getirildi. Listenim devamın da ise emniyet kemerleri, yapıştırıcı ürünler, termostat, tartı alet ve cihazları geliyor. Bu ürünler dışında ayrıca peruk ve benzeri ürünlere ve kar küreyicilere ek vergi konuldu. Ayrıca mutfak ürünleri olan fırın, davlumbazlar ve demir-çelik eşyaları ile kablo, değerli süs eşyalarına da 30 Eylül’e kadar sürecek olan %20 oranında ek gümrük vergileri getirildi.

Resmi Gazete’nin ayni sayısında yer alan habere göre Cumhurbaşkanı karar ile yine 2430 sayılı Cumhurbaşkanı kararından değişiklikyapılmasına dair karar geldi. Yapılan bu değişikliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte güneş panellerinin kullanılmasında koşuluyla yansıtıcı film ithalatınauygulanacak olan gümrük vergisi %10olarak kaydedildi. Aynı karar lastik kart ve akıllı kartlar için üretiminde kullanılmak koşuluyla ithal olarak getirilecek lastik lakalar içinde geçerli olacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı