Devlet yeni evlenenlere geri ödemesiz 22 bin lira maddi destek ödemesi yapıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Devlet yeni evlenenlere geri ödemesiz 22 bin lira maddi destek ödemesi yapıyor

FİNANS

23 Ekim 2020 Cuma 19:42:28

Son Güncelleme: 23/10/2020 14:11:02

Devlet yeni evlenenlere geri ödemesiz 22 bin lira maddi destek ödemesi yapıyor

Artan döviz kurlarından başta beyaz eşya olmak üzere tüm ev eşyaları etkilendi. Evlenmeyi düşünen kara kara düğün ve ev masraflarını düşünürken birçok kişi devlet destek ödemelerinden habersiz. Devlet yeni evlenecek çiftlere 22 bin liraya kadar maddi destek sağlıyor.

Devlet tarafından verilen hibe para destekleri giderek artış göstermektedir. Bu desteklerden biri de yeni evlenecek olan gençlere verilen çeyiz desteğidir. Gençleri evliliğe ve para biriktirmeye teşvik etmek amacıyla başlatılan çeyiz hesabı uygulaması ile birlikte, belirli süre düzenli olarak para biriktiren kişilere devlet tarafından 22 bin liraya kadar geri ödemesiz destek ödemesi veriliyor. Peki kimler çeyiz desteğinden yararlanabilir? Çeyiz desteği almanın şartları nelerdir? Çeyiz hesabı açmak mantıklı mı? Çeyiz desteği almak için ne kadar süre para biriktirmek gerekli? İşte tüm bu sorularınızın cevapları…

Devlet tarafından evlenecek genç çiftlere çeşitli yardım ve destek ödemeleri yapılmaktadır. Bu ödemelerden en çok bilineni çeyiz desteğidir. Bekar vatandaşların evlenmeye ve birikim yapmaya teşvik edilmesi amacıyla başlatılan bu destek yoğun talep alıyor.

ÇEYİZ HESABI NEDİR VE NASIL AÇILIR?

Bankalar tarafından oluşturulan tasarruf hesaplarından biri olan çeyiz hesabı, evlenmeyi planlayan gençler tarafından kullanılan bir tasarruf hizmetidir. Çeyiz hesabı açmak için kimlik belgesi ile bankalara başvuruda bulunmak yeterlidir. Başvurunun onaylanması durumunda, bankada kişinin adına bir hesap açılır ve kişiden bu hesaba düzenli olarak para birikimi yapması istenir.En az 3 sene boyunca düzenli olarak birikim yapan ve belirli şartları karşılayan kişilere devlet tarafından geri ödemesiz 22 bin liraya kadar destek ödemesi verilir.

ÇEYİZ HESABI AÇAN BANKALAR

Devlet bankalarının yanı sıra; İNG Bank, Garanti Bankası, Halkbank, Akbank, Kuveyt Türk, Yapı Kredi, İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası,Türkiye Finans, Ziraat Katılım Bankası, Albaraka Türk gibi bankalardan da çeyiz hesabı açabilirsiniz.

ÇEYİZ DESTEĞİ ALMA ŞARTLARI

Devlet tarafından verilen çeyiz hesabı desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle çeyiz hesabı açan bankalardan hesap açmaları gerekmektedir. Bu hesabı açtıktan sonra bankada düzenli olarak para birikimi yapmaları gerekiyor.Haberimizin devamında belirteceğimiz özellikleri taşıyan vatandaşlar, gerekli birikimi yapmaları halinde, biriktirdikleri paraya ek olarak 22 bin liraya kadar geri ödemesiz devlet desteği alabilecekler.

DEVLET KAÇ LİRA ÇEYİZ DESTEĞİ VERİYOR? 2020 ÇEYİZ HESABI DEVLET KATKISI NE KADAR?

Vadeli hesap olarak açtığınız çeyiz hesabınızın sonunda biriken paraya, devlet ek olarak katkı yapmaktadır. Para biriktirilen süreye göre belirli miktarda hibe para ödemesi verilmektedir. Bu miktar her sene Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranı üzerinden zamlanmaktadır. Bu sene için çeyiz desteği kapsamında ödenen üst sınır 22 bin lira olarak belirlenmiştir.

  • 36-47ay boyunca Devlet Destekli Çeyiz Hesabı’nda para biriktiren kişi için belirlenen Devlet Katkısı Oranı yüzde 20’dir ve Azami Katkı Tutarı 7.967,70 lira olarak belirlenmiştir.
  • 48-59 ay boyunca Devlet Destekli Çeyiz Hesabı’nda para biriktiren kişi için belirlenen Devlet Katkısı Oranı yüzde 22’dir ve Azami Katkı Tutarı 9.193,50 lira olarak belirlenmiştir.
  • 60 ve üzeri ayboyunca Devlet Destekli Çeyiz Hesabı’nda para biriktiren kişi için belirlenen Devlet Katkısı Oranı yüzde 25’dirve Azami Katkı Tutarı 11.032,20 lira olarak belirlenmiştir.

Evlenmeyi planlayan çiftlerin her ikisi de çeyiz hesabı açarsa, devletten alacağı çeyiz desteği 22 bin 64 lira olacak.

ÇEYİZ PARASINDAN KİMLER YARARLANABİLİR? ÇEYİZ PARASINDAN YARARLANMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Çeyiz parasından yararlanmak isteyen kişilerin;

  • Türk vatandaşı olması
  • Daha önce evlilik yapmamış olması
  • Hesabın açılacağı tarihten itibaren 24 yaşını doldurmamış olması
  • 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. Maddesi kapsamına dahil olması
  • Açılan çeyiz hesabında, evlenmeden önce en az 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yapması

27 yaşını doldurman önce evlenmesi gerekmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı