Devlet Bankaları Hangi Bankalardır? 9 Bankanın Tam Listesi -HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Devlet Bankaları Hangi Bankalardır? 9 Bankanın Tam Listesi

FİNANS

18 Aralık 2020 Cuma 02:56:05

Devlet Bankaları Hangi Bankalardır? 9 Bankanın Tam Listesi

Özel bankalar ve kamu bankaları olmak üzere ikiye ayrılan bankalar konusunda vatandaşlarımız devlet bankaları hangi bankalar sorusunun cevabını merak ediyorlar. 2021 yılında son güncel listeye göre 9 devlet bankasını ve tüm detaylarını bir araya topladık.

Bankalar, devlete ait kamu bankaları ve özel bankalar olmak üzere ikiye ayrılır. Devlete ait kamu bankaları, vatandaşları finansal olarak daha uygun imkanlar sunarak desteklemektedir. Özel bankaların yanı sıra, delvet bankalarının vatandaşları destekleme olasılığı daha çoktur.Bilindiği üzere, devletin ihtiyaç sahiplerine verdiği pek çok destek paketi ve maddi yardımlar, kamu bankaları aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

Düşük faizli finansman kaynağı olan devlet bankaları, kamu kurum ve kuruluşları için sermaye faaliyetleri yürütmektedir.Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank en yaygın olarak bilinen ve 2020 yılında ülkemizde faaliyet göstermeye devam edecek olan kamu sermayeli bankalardandır. Bu bankaların yanı sıra devlete ait başka bankalar da bulunmaktadır.

2021 DEVLET BANKALARI HANGİ BANKALAR?

2021 için güncel devlet bankaları şunlardır;

  • Birleşik Fon Bankası
  • Halkbank
  • İlbank
  • Türk Eximbank
  • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası
  • VakıfBank
  • Vakıf Katılım
  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım

Devlet bankaları; Kamu Mevduat, Kamu Katılım, Kalkınma ve Yatırım olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

kamu-bankalari-hangi-bankalardir

Kamu Mevduat Bankaları Hangileridir?

Uygun faiz oranları nedeniyle sık sık adını duyuran Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, kamu mevduat bankaları olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bankalar aynı zamanda kamu katılım bankaları olarak da faaliyet göstermektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank devlete ait bankalardır.

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası Türkiye’nin finansal ve hizmet çeşitliliği açısından en büyük bankalarından biri olarak bilinmektedir. Diğer bankalarla kıyaslandığında daha uygun faiz oranlarıyla kredi sunan banka özellikle emekli vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Müşteri hizmetleri telefon numarası 444 00 00’dır.

Vakıfbank:Başlangıçta kurumsal, KOBİ, ticari ve tarım bankacılığı gibi alanlarda hizmet veren Vakıfbank, zaman geçtikçe bireysel ve özel bankacılık alanlarında da hizmet vererek vatandaşların en çok tercih ettiği bankalardan biri olmuştur. Müşteri hizmetleri numarası 0850 222 07 24’tür.

Halkbank:Esnaf ve sanayi işlerinde faaliyet gösteren vatandaşlara finansman sağlamak amacıyla kurulan Halkbank, şimdilerde tümvatandaşlara sunulan ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi ürünleri ile ön plana çıkmaktadır. Müşteri hizmetleri numarası bireysel müşteriler için 0850 222 0 400, KOBİ’ler için 0850 222 0 401’dir.

Kamu Katılım Bankaları Hangileridir?

İslami şartlara uygun bir şekilde faizsiz kredi imkanı sunan bu bankalar ile konut veya araç finansmanının yanı sıra kredi kart ve sigortacılık gibi tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirilebilir. Katılım bankaları devlete ait ve özel şahıs firmaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Türkiye’de beş adet devlete ait katılım bankası bulunmaktadır. Bu bankalar, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıflar Katılım Bankası’dır.

Kalkınma ve Yatırım Bankaları Hangileridir?

Kalkınma ve yatırım bankaları, resmi ve özel kuruluşların yatırımlarını finanse eden bankalardır. Kalkınma ve yatırım bankaları mevduat ve katılım fonu almamakta ve kabul etmemektedir.Devlete ait kalkınma ve yatırım bankaları Eximbank, Türkiye Kalkınma Bankası ve İlbank’tır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı