Dar ve orta gelirli aileler için konut sahibi olacak şanslı kişiler belli oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dar ve orta gelirli aileler için konut sahibi olacak şanslı kişiler belli oldu

FİNANS

31 Temmuz 2020 Cuma 06:12:06

Son Güncelleme: 31/07/2020 03:08:18

Dar ve orta gelirli aileler için konut sahibi olacak şanslı kişiler belli oldu

Toplu Konut İdare Başkanlığı tarafından düzenlenen sosyal konut projeleri sayesinde özellikle de alt ve orta gelir sahibi aileler kolaylıkla ev sahibi olabiliyor. Sosyal konutlar için yeni hak sahipleri belli oldu.

Şehir planlanmasına yardımcı olan ve vatandaşların ev sahibi olmasında kolaylık sağlayan TOKİ kapsamındaki sosyal konut projelerinin ise bir ayağı daha tamamlandı.

Toplu Konut İdare Başkanlığı kapsamında yeni düzenlenen soysal konut projelerinde 2+1 ve 3+1 evlerin teslimi yapılacak hak sahipleri kararlaştırıldı. TOKİ kapsamında gerçekleşen kura çekiminin sona ermesiyle birlikte evlerin teslim süresi başlayacak.

Peki ya bundan Toplu Konut İdare Başkanlığı sosyal konu projelerinde hangi aşamalar geliyor süreç nasıl işliyor?

Türkiye 2020 yılında korona virüsüne karşı birçok önlem alındı. Belki de en çok ses getiren destek paketlerinden biri de Bakan Albayrak tarafından açıklanan konut projesi oldu. Bu sayede dar gelirli vatandaşlarımız da kolayca ev sahibi olabilecekti.

Projeler kapsamında ise dar gelir mensubu ailelerimiz için 2+1 ve 3+1 konutların inşası olacak. Vatandaşlar aylık taksitlerini kira gibi ödeyecekler ve sonunda ise ev sahibi olabilecekler.

Başvurular ise 2020 yılının başında yapılmıştı. Projenin ise bir aşaması daha sona erdi.

TOKİ BAŞKANLIĞI’NIN SOSYAL KONUT TESLİM SÜRECİ

Toplu Konut İdare Başkanlığı tarafından yıl başında başvuruları alınan projeye ise vatandaşlardan yoğun talep gelmişti. Yoğun talebin üzerine ise hak sahiplerini belirlemek adına kura çekimine karar verilmişti. Kıra çekiliş işlemlerine geçilmiş ve kurum tarafından salgın öncesi ve sonrası gerçekleştirilmişti. Tamamlanan kura çekilişleri ile birlikte ülkemizin 81 ilinde inşası olacak tüm projelerin hak sahipleri belirlenmiş oldu.

Bu çekilişin ardından ise vatandaşlar bir sonraki aşamanın ne dolduğunu hangi yolları izlemeleri gerektiğini merak etmekte.

Bu aşamanın ardından ise Toplu Konut İdare Başkanlığı tarafından bahsi geçen projelerin ihale süreçleri tamamlanacak.

İhale süresi tamamlandıktan sonra da konutlar için inşaat başlamış olacak. Daha sonra da hak sahibi vatandaşlara, konutlarının teslim tarihleri açıklanacak.

Ardından ise vatandaşların konutlarını teslim almalı gelmekte. Toplu Konut İdare Başkanlığı tarafından sosyal proje kapsamında yapılan konutların ise teslim süreleri çoğunlukla 14 ay ila 36 ay arasında gerçekleşmekte. Fakat sosyal konutlar için bu sure daha da azalabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı