Cumhurbaşkanı Erdoğan kıdem tazminatı hakkında konuştu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kıdem tazminatı hakkında konuştu

FİNANS

28 Haziran 2020 Pazar 15:27:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan kıdem tazminatı hakkında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada işçi ve işveren sendikalarına tepki gösterdi. Kazanılmış haklarını savunan işçilere destek veren Erdoğan, yeni kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı TES sistemi hakkında da bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çok büyük tepki çeken kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçilerin kazanılmış haklarını korumanın görevleri olduğunu belirterek işçi ve işveren sendikalarına büyük tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı sendikalar için “art niyetli” diyerek bu konunun iş veren ve işçi sendikalarının bir araya gelerek halletmesi gereken bir konu olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca bu sorunu kendi aralarında halledemiyorsanız ve kabine halletsin diyerekbekliyorlarsaburadabir art niyet vardır yorumunda bulundu. Cumhurbaşkanı teksini devam ettirerek bu sorunun neden iş veren sendikaları ve işçi sendikaları arasında halledilmediğini ve hükümetin işçi ve işverenler karşısında zor durumda bırakıldığını merak ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Neden kıdemi aranızda çözmüyorsunuz?

Cumhurbaşkanı katıldığı Ergene Çevre Koruma projesi töreninde kıdem tazminat konusuna değinerek açıklamalar da bulundu. Hükümetin Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi olan TES adını verdiği sistemde çalışanların kıdem tazminatının üçte birinin fona aktarılacağını ve 60 yaşından sonra fondaki aranın çalışana geri verileceği bildirildi. Evlilik, konut alımı gibi durumlar da ise vatandaşlar fondaki oranın %10unu kullanabileceği açıklandı. Fakat konu ile ilgili sendikalar şiddetle karşı çıktı ve yapılacak düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taşındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise hazırlıklarının gözden geçirilmesini istedi ve yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti;

Son günlerde birilerinin çeşitli bahaneler kullanarak aynı oyunları tekrar tekrar gündeme sokmaya çalıştığını belirten Erdoğan, son dönemde oldukça gündemde yer kaplayankıdem tazminatına dikkat çekerek, işçi ve işveren olmak üzere tüm kesimleri rahatsız eden asılsız dedikoduların yayıldığını ifade etti. Erdoğan açıklamasını devamında ülkemizin sanayisini, ticaretini ve üretim ithalatını arttırma gayreti içeresindeyken aynı anda işçi ve işveren arasındaki sorunları da çözemeye çalıştıklarını belirterek bu her bir işçinin hakkının korunmasının görevi olduğunu ifade etti.

ART NİYET VAR

Erdoğan buradaki sistemin amacının kıdem tazminatı gibi hayati bir hakkın bazı kişilerin insafına bırakılmadan kalıcı ve garanti bir sisteme bağlamak olduğunu belirterek işveren sendikaları ile işçi sendikalarının birleşerek bu konuyu çözmesi gerektiğini savundu.

Bu sorunu kendi aralarında çözmeyi kabineye bırakıyorlarsa art niyet vardır diyerek ne şahsının ne de kabinen bu olaya alet olamayacağını söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı