Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamaları 18 Mayıs Hangi Yasaklar Kaldırıldı?

FİNANS

18 Mayıs 2020 Pazartesi 19:45:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamaları 18 Mayıs Hangi Yasaklar Kaldırıldı?

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamalarla normalleşme sürecinde hangi yasakların kaldırıldığı hakkında bilgiler verdi. Şehirlerarası ulaşım yasağı bitti mi, okullar ne zaman açılacak, bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı, camiler ne zaman açılacak gibi birçok merak edilen soruların cevabı yanıt buldu. İşte 18 Mayıs tarihinde son dakika Erdoğan açıklamaları.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamalarla normalleşme sürecinde hangi yasakların kaldırıldığı hakkında bilgiler verdi. Şehirlerarası ulaşım yasağı bitti mi, okullar ne zaman açılacak, bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı, camiler ne zaman açılacak gibi birçok merak edilen soruların cevabı yanıt buldu. İşte 18 Mayıs tarihinde son dakika Erdoğan açıklamaları.

Erdoğan Açıklamaları 18 Mayıs

Bir önceki hafta şehirlerarası giriş çıkışı kaldırdığımız 7 ilimize 9 ilimizi daha dahil etmiştik. Sokağa çıkılma yasağı yapılan illerin azalması anlamına gelmektedir. Sokağa çıkma yasağına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum. Çay hasatı için diğer illerden karadenize gitmek isteyen vatandaşlarımız İçişleri Bakanlığı’ndan aldıkları izinlerle yola çıkabileceklerdir. Böylece ülkemizin önemli bir üretim kalemi olan çay hasatının sıkıntısız gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Aynı şekilde tarım, hayvancılık ve ticaret faaliyetleriyle ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylık sağlıyor, destek veriyoruz. Günlük hayatı kolaylaştırmak , ekonomiyi canlandırmak, ihracatı arttırmak için sürekli yeni adımlar atıyoruz. Bu arada salgın döneminde alınan tedbirlerden olumsuz etkilenen vatandaşlarımızı da ihmal etmiyoruz. Sosyal koruma kalkanı ile şuana kadar yaklaşık 5.5 milyon dar gelirli vatandaşımıza biner lira nakit desteği sağladık. Yine sosyal koruma kalkanı kapsamında kısa çalışam ödeneği işsizlik ödeneği ve nakit desteği ile 4.5 milyonu aşkın vatandaşımıza 6 milyar kaynak ayırdık. Böylece son 2 ayda 10 milyon vatandaşımız 11.5 milyar lira karşılıksız nakit desteği vererek bu zor günlerde milletimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Sanayimicizden esnafımıza kadar tüm kesimlere vergi, sigorta, özellikle sigorta primi ve taksit ödemelerinin ertelenmesinden uygun şartlı krediye kadar pek çok destek veriyoruz. Türkiye’nin destek programları bazı ülkelerin açıkladıkları gibi kağıt üzerinde kalan değil fiilen gerçekleşen uygulamalardan oluşuyor. Sağlık Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gerçekleştiren şekillendirdiğimiz normalleşme takvimini gelişmelere göre sürdüreceğiz. Bu haftaki kabine toplantısında karar aldığımız yeni normalleşme adımları şunlardır:

23-24-25-26 MAYIS SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları içeren rehberler yayınlandı. İş yerlerinin girişlerine çalışma saati, kullanım alanı ve aynı anda içeride bulunabilecek müşteri sayısını gösteren kapasite bilgisi afişlere asılacak.

Arife gününden bayramın son günnüne kadar 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İnşallah bayramdan sonra bu tür sınırlamalara ihtiyacımızın olmayacağı bir tabloyla karşılaşacağımıza inanıyorum. Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs pazar günü saat 14:00 ile 20:00 saatleri arasında 65+ vatandaşlarımız yine sokağa çıkabilecekler. Bu hafta çarşamba ve cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması yine devam edecektir. 15 ilimiz için geçerli olacak şehirlerarası seyehat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalıgörüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde haziran ayı itibariyle yeniden başlatıyoruz. Aynı şekilde açık cezaevlerinde olupta salgın sebebiyle izne gönderilmiş 60 bin mahmukun izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır. 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre camilerimizde sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaat ile namaz kılınacak. Diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Tabiki bu cemaatle namazı kurallar içerisine ifaa edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığımız’a bağlı okulların eğitim-öğretim hayatını sona erdirmeyi karar aldık. Yeni eğitim önümüzdeki Eylül ayında başlayacaktır. Yaz aylarındaki kurs ve benzeri uygulamalar hakkında bilgilendirme yapılacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversitedeki uygulamaları Yükseköğretim kurumu açıklamayı zaten yapmıştı. Kreşler 15 Haziran’da faaliyete geçecektir. Aziz milletim koronavirüs salgınıyla mücadele ederken ülkemizin kalkınması büyümesi gelişmesi hedeflerine doğru ilerlemesi için gereken çalışmaları da asla ihmal etmiyoruz. Geçtiğimiz hafta 1915 Çanakkale Köprüsü’nün çelik kulelerindeki son blok yerlerştirme törenini gerçekleştirdik. Daha önce Gayrettepe, İstanbul metro inşaatı ışık görme merasimine şahitlik ettik. Yarın Ilısu Barajı’nın ilk tirübünün devreye alınma törenini devreye alacağız. Savcılarımızın seçim törenine telekonferansla katılacağız. Reform hazırlıkları kesintisiz devam ediyor. Bayramdan sonra inşallah devlet su işlerinin ülkemizin birçok yerindeki barajlarının açılışlarını yapacağız. Bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın her biri sorumluluk alanlarıyla ilgili konularda yoğun çalışmalar sürdürüyor. salgın sonrası dünyada yeniden şekillenecek siyasi ve ekonomik iklimi nasıl kendi lehimize değerlendirebileceğimizin planlarını şimdiden yapmaya başladık. Haziran ayında büyük çoğunluyla tamamlanacak normalleşme planlarıyla eskisinden daha büyük atılımların içine gireceğiz. Üretim, istihdamda kaybettiğimiz her şeyi çok daha kısa sürede geri almanın hazırlıkları içindeyiz. Ancak, adeta tüm dünyanın can derdine düştüğü böyle bir dönemde ülkemize yönelik saldırıların, tuzakların, sinsi oyunların kesintisiz sürdüğünü görüyoruz. Türkiye son 7 yıldır diğer alanlarla birlikte ekonomide de saldırısız saldırya karşı kahramanca mücadele etmektedir.

OYUNLAR OYNANIYOR

Geçtiğimiz hafta döviz kurları üzerinden ülkemize saldıranlar tekrar bu oyunları yapmaya çalıştılar. 2009 sonrası aldığımz tedbirler ve mekanizmalar sayesinde bu atağı boşa çıkarmayı başardık. Türkiye’nin hemen her büyük hamlesinin ardından yeniden girişilen bu saldırıların arkasındaki hazımsızlığı gayet iyi biliyoruz. Ülkemize karşı ekonominin kurallarıyla izah edilemeyek, Türkiye’yle hesaplaşmaya kalkanlarla bunun bedelini ödetiyoruz. Verdiğimiz kredilere dahi gözünü dikip 2-3 katı faizle yurtdışına çekmeye çalışanları hezimete uğrattık. Doğrudan veya dolaylı olarak bu alçak oyuna alet olanları dikkatle takip ediyoruz. Şunu tek şekilde söylüyorum. Ülkemden yurtdışına döviz kaçıranlarla asla merhametimiz olmayacaktır. Bölgemizdeki gerginlik alanları giderek kızışıyor. Türkiye güçlü bir tarihi plana sahip askeri imkanlarıyla destekleyerek farklı bir konuma yükselmiştir.

Dünyanın yeni bir değişimin içinde olduğu açıkken Türkiye’ye karşı hala eli kanlı teröristlerin, çıkarcı lobilerin yanında yer alanların biran önce gerçekleri görmelerini diliyoruz. Bölgemizde ve dünyada ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin hiç bir planın hiçbir ekonomik veya siyasi oluşumun başarı şansı yoktur. Balkanlardan Akdeniz’e kadar bu gerçeğin örneklerini heryerde görmek mümkündür. İnşallah yeni dönemde tüm bu hakikatlar dışında büyük ve güçlü Türkiye’nin inşaasını tamamlayacağız.

Sözlerime son vermeden önce milletimizin ve tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bundan yüzbir yıl önce bir 19 Mayıs günü Samsun’a ayak basarak istiklal mücadelesinin adımını atan Gazi Mustafa Kemal ve tüm silah arkadaşlarını yaad ediyorum.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı