Corona aşısı bulundu mu? Rusya Sputnik aşısı nedir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Corona aşısı bulundu mu? Rusya Sputnik aşısı nedir?

FİNANS

11 Ağustos 2020 Salı 16:12:20

Son Güncelleme: 11/08/2020 15:32:08

Corona aşısı bulundu mu? Rusya Sputnik aşısı nedir?

Corona virüs aşısı bulundu haberleri dünya basınına bomba gibi düştü. Başkan Vladimir Putin koronavirüse karşı geliştirdikleri Sputnik isimli aşıyı kendi kızına da yaptırdığını açıkladı. Dünya sağlık örgütü Covid-19 aşısı için harekete geçti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 salgını kısa bir sürede dünyayı etkisi altına aldı. Dünya çapında 20 milyondan fazla kişi enfekte olurken Amerika, Fransa, Rusya gibi dünya devleri hastalık dolayısıyla ağır darbe aldı.

Coronavirüs Aşısı Bulundu

Dünyanın dört bir yanından biliminsanlar Covid-19 hastalığının aşısını bulmak için hummalı bir çalışma yürütmekteydi. Bugüne kadar Türk biliminsanları da dahil olmak üzere birçok ülke aşı için önemli adımlar kaydetti. Aşının bulunmasıyla ilgili sevindirici haber ise bugün Rusya’dan geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aşının bulunduğu ve seri üretime geçildiğinin bilgisini paylaştı.

Başkent Moskova’da Gamaleya Enstitüsü’nde yürütülen çalışmalar sonrasında aşı bulunmuş, son iki aydırda insanlar üzerinde uygulanmaya başlanmıştı. Aşının etkileri gözlemlendikten sonra Sputnik olarak adlandırılan aşı Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı. Böylece korona aşısı resmi olarak tescillendi. Rusya bu hamlesiyle birlikte ilk resmi corona aşısını üreten ülke statüsünü kazandı.

CORONA AŞISINI KIZIM KULLANDI

Dünya çapında büyük yankı uyandıran haberin müjdesini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin verdi. Putin: “En yakın zamanda aşının seri üretimine başlanacağını umuyorum. Benim kızım da Covid-19 aşısı oldu” şeklinde konuştu.

Aşının Covid-19’a karşı bağışıklık oluşturduğunu ifade eden Putin: “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Aşıyı yaptırdığı gün kızının 38 dereceye çıktığını ancak ertesi günü ateşinin düşmeye başladığını belirten Putin: “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve antikor yüksek düzeyde” şeklinde konuştu.

SPUTNİK NEDİR?

Rusya tarafından bulunan coronavirüs aşısına Sputnik adı verildi. Sovyetler Birliği döneminde gönderilen ilk uydunun adı olan Sputnik coronavirüs aşısına da isim verdi.

Dünya Sağlık Örgütü Devreye Girdi

Rusya’nın corona aşısını bulduğu iddiaları sonrasında Dünya Sağlık Örgütü harekete geçti. “Rus sağlık yetkilileriyle Covid-19 aşısının tescil alma süreciyle ilgili yakın temastayız. Rus sağlık yetkilileriyle yakın temastayız ve DSÖ’nün aşının değerlendirilmesiyle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Tekrar söylemek gerekir ki aşının bir dizi incelemeden ve testten geçerek güvenliğinin kanıtlanması ve etkisinin ortaya konması gerekir” ifadeleri kullanıldı.

Aşının tüm dünya mercileri tarafından onaylanmasıyla birlikte Rusya Sputnik aşısını tüm dünyaya satmaya başlayacak. Aşının etkili olması ve Covid-19 vakalarının azalmasıyla birlikte dünyanın normale dönmesi bekleniyor.

Döviz ve Altında Düşüş!

Rusya’nın corona aşısı bulundu açıklamasından sonra piyasalarda sert düşüşler yaşandı. Gram altın fiyatı 480 lira seviyelerinden 460 liraya, euro fiyatı 8,67 seviyelerinden 8,42 seviyelerine kadar geriledi. Hastalığın tamamen ortadan kalkmasıyla birlikte piyasalarda ayı sezonunun başlaması bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı