Çoklu doğum yardımı başvurusu nereye yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çoklu doğum yardımı başvurusu nereye yapılır?

FİNANS

3 Eylül 2020 Perşembe 03:12:49

Son Güncelleme: 02/09/2020 21:41:11

Çoklu doğum yardımı başvurusu nereye yapılır?

Ülkemiz her sosyal devlet gibi muhtaç durumdaki ailelerimize destek sağlamaktadır. Engelli aylığı, evde bakım aylığı, elektrik yardımı gibi birçok yardım ihtiyaç sahiplerine devletimiz tarafından sunulmaktadır. Bu yardımlardan yine birisi de Çoklu Doğum Yardımı’dır.

Bu yardım kapsamında yeni doğum yapmış annelerimize sosyal destek adına maddi yardım yapılır. Peki bu yardımlardan kimler faydalanabilir? Maddi destek ne kadar süre ile alınır? Kaç defa alınır? Başvurulara nereye yapılır?

Çoklu Doğum Nedir?

Çoklu doğum yardımı muhtaç ailelere verilen sosyal bir destektir. Bu sosyal desteğin asıl amacı ise ülkemizin genç nüfusunu ve dinamik yapısını koruyarak annelerimize destek vermektir. Bu kapsamda ise belirli koşulları sağlayan haneler de 0 ila 24 arasında çocuklarımızın beslenme ve öz bakım ihtiyaçları için aileler finanse edilmektedir.

Kimler faydalanabilir?

Çoklu doğum yardımından ise faydalanmak için birkaç koşul gerekmektedir.
Bu koşullar ise şöyledir;
• Koşullardan ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
• Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından muhtaç tespit edilmek
• Çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların bulunduğu haneler

Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvuru yapacak vatandaşlarımız başvuruları için ikametgâh ettikleri bölgeye veya ile bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına başvurularını yapmalıdırlar.
Başvuru sırasında ise vatandaşlarımız gelirlerini gösteren belge, çocukların doğum belgeleri ve kimliklerini yanlarında getirmelidirler.

Başvurular Nasıl Değerlendirilir?

Vatandaşlarımız başvurularını ikametgâh ettikleri bölge veya ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmalarının ardından Vakıf tarafından gerekli incelemeler başlatılır. Vakıf incelmesini bitirdikten sonra ise Mütevelli Heyeti tarafından kanun kapsamında değerlendirme yapılır. Ardından ise hane için sosyal yardım başlamış olur ve aile finansal destek alabilir.

Çoklu Doğum Yardımında ödeme zamanı, ödeme miktarı ne şekilde yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından heyet başvurusu sonucu kabul edilen haneler için çocuk başına 150 Türk lirası tutarında maddi destek yapılmaktadır.
Vatandaşlarımızın sosyal yardımları ise her iki ayda bir PPT araçlığıyla vatandaşlarımızın kendi adlarına hesaplarına yatırılmaktadır.

Çoklu Doğum Yardımından haneler ne kadar süre ile yararlanabilir?

Hanelerde sosyal yardımdan yararlanan çocuklarımız için ödemeler en fazla 0 ila 24 ay arasında yapılmaktadır.

Hanede sosyal güvenceli biri olması yardım alımını engeller mi?

Hane sosyal güvencesi bulunan birinin veya birilerinin olması hanenin çoklu doğum yardımından yararlanamaması için bir engel oluşturmaz. Ailenin ihtiyacı tespit edilirse Çoklu Doğum Yardım’ından faydalanabilirler.

Şartlı Sağlık Yardımından faydalanan haneler Çoklu Doğum Yardım’ından faydalanabilir mi?

Hanenin diğer sosyal yardımlardan faydalanması Sağlık Yardımı dahil herhangi bir şekilde etkilemez. Vatandaşlarımız birden fazla sosyal yardımdan yararlanabilirler. Ayrıca Şartlı Sağlık Yardımı ve Çoklu Doğum Yardım’ından aynı anda yine vatandaşlarımız faydalanabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı