Çoçuk yardım parası 2020 yılında ne kadar ve nasıl alınır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çoçuk yardım parası 2020 yılında ne kadar ve nasıl alınır?

FİNANS

19 Eylül 2020 Cumartesi 09:12:01

Son Güncelleme: 18/09/2020 22:38:54

Çoçuk yardım parası 2020 yılında ne kadar ve nasıl alınır?

Korona sonrasında devlet çocuk yardımı ödemeleri yapmaya devam ediyor. Ebeveynler 2020’de çocuk yardım parası nasıl alınır ve ne kadar sorularının cevabını merak ederken, bu yazımızda tüm detayları sizler için ele aldık. Ödemeler TC kimlik numarasının son hanesine göre PTT üzerinden yapılıyor.

Gün geçtikçe vatandaşlara yeni sosyal yardımlar sunan devlet, bir yardıma daha imza attı. Çocuklu ailelere, “çocuk yardımı” adı altında belli bir miktar maddi yardımyapıyor. Bu yardımı duyan vatandaşlar ise Çocuk Yardımı hakkında bilgi edinmek istiyor. Vatandaşlar tarafından en sık merak edilen sorular ise “Çocuk Yardımı nedir? Çocuk Yardımı parası almanın şartları nelerdir? Çocuk Yardımından kimler yararlanabilir? Çocuk Yardımı ne kadar?” soruları oldu. İşte tüm bu sorularınızın cevapları…

Çocuk Yardımı, 3294 Sayılı sosyal yardımlar Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım Programları kapsamında, ihtiyaç sahibi aileler verilir. Ailelerin başvuru yapabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Vatandaşlar, bu şartların neler olduğunu, çocuk yardımının kimlere verildiğini, çocuk yardımının ne kadar olduğunu sık sık araştırıyor.

ÇOCUK YARDIMINA NASIL BAŞVURULUR?

Çocuk yardımından yararlanmak için ikamet ettiğiniz il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlik kartınızla giderek başvuruda bulunmalısınız.Buna ek olarak, çocuğunuzun ödemesi olup olmadığını öğrenmek için de bulunduğunuz il veya ilçe deki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ulaşabilir veya aile 144 Sosyal Yardım Hattını arayabilirsiniz.

ÇOCUK YARDIMI BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Çocuk yardımı başvurusu sonucu genellikle başvuru yaptığınız tarihten sonra bir ay içinde açıklanır. Çocuk yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek istiyorsanız, bulunduğunuz il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek veya alo 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

ÇOCUK YARDIMI NE ZAMAN ÖDENİR?

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen bir konu da çocuk yardımının ne zaman ödeneceğidir. Çocuk yardımı; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında ödenir. 2 aylık olarak hesaplanan ödemeler, ödeme ayı geldiğinde hak sahibi olan vatandaşların PTT hesaplarına yatırılır. Çocuk yardımı ödemeleri periyodik ve takvime bağlı olarak ayın 24’ü ve 28’i arasında yapılmaktadır.

T.C. kimlik numarasının son rakamı;

  • ‘0’ olan vatandaşlara çocuk parası ayın 24’ünde,
  • ‘2’ olan vatandaşların çocuk parası ayın 25’inde,
  • ‘4’ olan vatandaşların çocuk parası ayın 26’sında,
  • ‘6’ olan vatandaşların çocuk parası 27’sinde,
  • ‘8’ olan vatandaşların çocuk parası 28’inde hesaplarına yatırılacaktır.

ÇOCUK YARDIMI NE KADAR?

Çocuk yardımı ödemesi;

  • İlkokula giden kız çocukları için aylık 40 lira, erkek çocukları için 35 liradır.
  • Liseye giden kız çocukları için aylık 60 lira, erkek çocukları için 50 liradır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı