Çinli Firmalar Amerikan Borsasında İşlem Yapamayacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çinli Firmalar Amerikan Borsasında İşlem Yapamayacak

FİNANS

21 Mayıs 2020 Perşembe 18:44:25

Çinli Firmalar Amerikan Borsasında İşlem Yapamayacak

Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını sonrasında Amerika hükümeti Çin’i suçlama ve yeni tedbirler almaya devam ediyor. Bugün senatodan geçen yeni yasayla birlikte Çinli firmaların Amerikan borsalarında alım-satım yapmaları yasaklandı. İki dünya devi arasındaki ekonomik savaş devam ediyor.

Amerika ile Çin’in anlaşmazlığı ve ekonomik anlamdaki ticari savaşları bir süredir devam etmekteydi. Korona salgınının başlangıcında ticaret savaşları durgunlaşsa da ABD Başkanı Donald Trump korona virüsünün yayılması başta olmak üzere birçok konuda Pekin Hükümet’ini suçlamaktaydı. İki ülke arasında bu gelişmeler devam ederken ABD Senatosu, bir takım Çinli firmaların Amerikan borsaların hisse satmasını engelleyecek bir yasa tasarısını onayladı.

Onaylanan yasa tasarısıyla beraber, Çinli şirketler hisse satışlarını devam etmek istiyorsa başta denizaşırı firmaları olmak üzere denetimlerini artırmaları ve ABD standartlarına uygun finansal düzenlemeler yapmaları gerekiyor. Donald Trump yasayı imzalamadan önce, tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçecek. ABD-Çin gerilimi dünyanın yüzleştiği korona virüs salgını ve LuckinCoffee muhasebe skandalının etkisiyle gittikçe artmaya devam ediyor.

HEDEF ÇİN

Planlanan tasarı tüm yabancı şirketler için geçerli olacak fakat Çin’in hedef alındığı açıkça görülmekte. Donald Trump ve diğer politikacılar Pekin’e olan yoğun eleştirilerine her fırsatta devam ediyor.

Yapılan eleştiriler ise virüs salgını ile yeni bir noktaya geldi. Donald Trump ve yönetimi, Pekin hükümetini virüsün erken aşamalarında yanlış yol izlemekle ve durumun ciddiyetini dünyadan saklamakla suçluyor. Trump, Pekin hükümetinin korona virüsüyle ilgili yanlış politikaları yüzünden dünya çapında 330 bin insanı öldüren ve küresel ekonomiyi sakat bırakan bir salgın haline geldiğini iddia etmekte.

SKANDAL GERİLİMİ ARTIRMAYA DEVAM EDİYOR

LuckinCoffee’nin geçen yıl yüz milyonlarca dolarlık satışlarının “üretildiği” tespit edildikten sonra ABD’de tarafından listeye alınan tüm Çinli şirketler sıkı bir denetime maruz kalmıştı.
Çin’in dev kahve zinciri geçen yılkı skandal hadiseden bu yana şirketin denetimi için bir görevli atamakta. Bahsi geçen skandala karışan 6 çalışan da askıya alınmış veya izne çıkarılmıştı. Tüm bunlardan sonra skandala ev sahipliği yapan şirket, hakkında soruşturma başlatan ABD’li ve Çinli görevlilerle iş birliği yaptığını duyurmuştu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı