Çin havayolları rakiplerinin önüne geçti! Hisseler yükselişte
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çin havayolları rakiplerinin önüne geçti! Hisseler yükselişte

FİNANS

24 Ağustos 2020 Pazartesi 11:12:30

Son Güncelleme: 23/08/2020 21:07:17

Çin havayolları rakiplerinin önüne geçti! Hisseler yükselişte

Yatırımcılara göre Çin’in yurt içi seferlerinin rakipleri ile kıyaslandığında çok daha hızlı bir şekilde toparlanması bekleniyor. Bu toparlanmanın ana nedeni olarak da iç hatların açılış tarihleri arasındaki farklar gösterilmekte.

Havacılık sektörü, korona virüse karşı alınan önlemler sonucu oldukça duraksama yalamış ve birçok büyük firma işçi çıkarımına gitmiş ve küçülmüştü. Daha küçük çaplı işletmeler ise kapanmış ve binlerce kişi işsiz kalmıştı. Her ne kadar uçuşlar yeniden başlandığı belirtilse de ülkelerdeki iç hatlar bile tamamen açılmış veya virüs öncesi döneme dönmüş değil. Sonuç olarak bakıldığın da ise birçok havayolu firması ayakta kalabilmek için finansal desteğe ihtiyaç duydu.

İç hatlarda toparlanma süreci başladı

Fakat korona virüsünün ilk vurduğu ülke olan Çin’de özellikle son dönemler de kısıtlamalar oldukça hafiflemiş durumda. Ülkenin iç hatlarındaki ulaşımı da hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdi.

Eastpring tarafından hazırlanmış bir raporda ise Çinli turistlerin yaz için araba veya trenle ulaşabilecekleri daha kısa mesafedeki turistik merkezleri tercih ediyor ve1 haftayı geçmeyen kısa tatiller planlıyor yorumunda bulundu bunun yanında ise firma, Çin havayolu kullanımlarının karayollarının gerisinde kalırken, yine havayollarının iç hatlarda özellikle Avrupalı ve Amerikalı firmalara göre çok daha iyi bir durumda olduğu değerlendirmesinde bulundu.
Firma sözcüsü ise, çoğu Çinli havayolu şirketinin gelirlerinin çoğunu yurtiçi seyahatlerden elde ettiğini belirterek bu durumun yılın geri kalanında diğer bölgesel havayollarından daha dayanıklı olacaklarının bir işareti olarak yorumladı.

Firma aynı zamanda Çinli havayollarına verilen desteklerden bahsetti ve tüm bu gelişmelerin HSBC’in, Air China, China Eastern Airlines ve China Southern Airlines’ın Hong Kong’da listelenen hisselerindeki notunu korumasına yol açtığını belirtti.

Firma aynı zamanda Çinli havayolu şirketlerinin de dünya çapındaki birçok havayolu gibi, 2020’nin ilk yarısında önemli kayıplar bildirdiklerini ve bu yıl üç havayolu firmasının da hisselerinde düşüşler yaşandığının altını çizdi. Fakat, firma sözcüsü yaşanan bu kayıpların önümüzdeki aylarda azalacağını ve bilet fiyatlarının desteklenmesi ile birlikte kazançların da yükseleceğine işaret etti.

Eastpring sözcüsü öte yandan kazançlarını uluslararası alandan sağlayan havayolu firmalarına, iç hatlarda yaşanan bu gelişmelerin kazanç sağlamayacağı da belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı