Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çin Gümrük Vergisi Uygulamayacak

FİNANS

13 Mayıs 2020 Çarşamba 03:47:21

Çin Gümrük Vergisi Uygulamayacak

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını sonrasında iki dünya devi Amerika ve Çin karşı karşıya geldi. Yaşanan küresel felaket sonrasında Başkan Donald Trump Çin’i suçlamış ve tehdit etmişti. Ekonomik dengelerin sağlanması adına Çin, gümrük vergisi uygulamama kararı aldı.

Çin, Amerika’dan ithal edilen 79 ürüne ek gümrük vergisi uygulamayacağını açıkladı. Çin Maliye Bakanlığı tarafından Amerika Birleşik Devletlerinden ithal edilen 79 ürüne dair ek gümrük vergisi getirilmeyeceği bildirildi.

Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da Amerika’dan ithalatı yapılan ikinci grup 79 ürüne dair, daha önce Amerika ile ticaret savaşları sürecinde uygulanan ek vergilerin uygulanmayacağını duyurdu. Bahsi geçen karar ise 19 Mayıs 2020’den 18 Mayıs 2021’e kadar geçerli olacak.

İlgili 79 ürünün bulunduğu listede, ise nadir elementler hava aracı radarları, yarı iletken parçalar, tıbbi dezenfektanlar, kıymetli metaller, kimyasal maddeler ve petrokimya gibi ürünler yer almakta. Fakat bu 79 ürünün toplam ithalat hacmi ve değerine dair bir bilgi paylaşılmadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü olan Cao Licien, aynı zaman Çin’in başkenti olan Pekin’de düzenlediği basın toplantısın da konuya dair açıklamalar yaptı. Cao Licien, Çin ve Amerika’nın daha önce imzalamış oldukları birinci faz ticaret anlaşmasını karşılıklı şekilde saygı ve eşitlik temellerine dayanarak uygulaması gerektiğini belirtirken konuşmasında ise; Çin ile Amerika’nın yatıkları birinci faz anlaşması hem Çin hem Amerika hemde dünyanın yararınadır sözlerini söyledi.

2018 Yılında Başlatılmıştı

Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşı ise, Amerika başkanı Donald Trump tarafından 2018 yılının mart ayında, Çin’den ithal edilen ürünlere yapılan ek gümrük vergileriyle başlatılmıştı. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri, bir buçuk yıla aşan bir süredir devam eden ticaret savaşı ve müzakerelerin ardından ocak ayında Birinci Faz Ticaret Anlaşması’na imza atmışlardı. Anlaşmaya göre Pekin Hükümeti, Amerika’dan yapmış olduğu ithalatı ilk yıl 77 milyar dolar ikinci yıl ise 123 milyar dolar toplamda ise 200 milyar dolar arttırmayı garanti olarak vermişti.

Birinci Faz Ticaret Anlaşması’nın ardından ise Çin Devlet Konseyi, şubat ayının başlarında Amerika’dan ithal edilen ve Eylül 2019’da ek vergi getirilmiş olan neredeyse 75 milyar dolarlık üründe iki ülke arasında varılan Birinci Faz Ticaret Anlaşması nedeniyle vergi indirimi yapmıştı. Birinci grup olarak adlandırılan ürünlerin ise 679 ürünü kapsadığı belirtiliyor.

TRUMPTAN TEHDİT GELMİŞTİ

Bir diğer yandan Amerika Başkanı Donald Trump ise 4 Mayıs gününde, iki ülke arasında yeni gerginliğe sebep olan ve tüm dünyayı etkisi altına almış olan korona virüsü salgını (Kovid-19) sebebiyle meydan gelen gerilimle Çin Hükümeti tehdit etmiş ve yapılan Birinci Faz Ticaret Anlaşması’nın gerekliliklerini yeri getirmediği takdirde anlaşmayı sonlandıracağını belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı