Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çin Ekonomisi’nde Kredi Arttırma Hamlesi

FİNANS

19 Haziran 2020 Cuma 00:49:10

Çin Ekonomisi’nde Kredi Arttırma Hamlesi

İlk olarak Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 salgını Çin Ekonomisi’ni derinden yaralamıştı. Pandeminin kontrol altına alınmasıyla birlikte Çin Ekonomisi’nde büyüme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Alınan kararlar doğrultusunda Çin Merkez Bankası kredileri yüzde 19 artış gösterdi.

Çin ekonomisi salgınla birlikte sallantıya girmiş ve büyüme hedefleri askıya almıştı. 2020 yılının ilk çeyreğinde sert düşüşler yaşayan Çin ekonomisine olan güvende azalmış birçok şirket ve marka şubelerini kapatmıştı. Tedarik zincirlerinde de büyük sıkıntılar yaşanmıştı. Virüsün Çin’i terk etmesiyle birlikte Çin yeniden ekonomiyi açma ve büyüme planlarıyla gündeme geliyor.

Çin Merkez Bankası, ekonomiye destek için kredi imkanlarını arttırıyor. Çin Merkez Bankası (PBOC), korona virüs salgının sebep olduğu tahribatın etkilerini gidermeye çalışıyor. Çin bu yıl kredi akışını beşte bir arttırmayı planlıyor. PBOC Başkanı YiGang’a göre bu banka kredilerinde %19’luk bir artış yolu ile meydana gelecek. Asıl sorulması gereken soru ise bu oranın Çin gibi 2020 yılının ilk çeyreğinde derin bir darbe alan bir ülke için yeterli olup olmayacağı? Başkan Yi, perşembe günü Şanghay’da konuşma yaptı. Yaptığı konuşma da Başkan Yi, bu yıl olan toplam finansman akışının en az 30 trilyon yuan olacağını bildirdi. Bu miktar ise 4,2 trilyon Amerikan dolarına denk gelmekte.

Yüzde 17 Artış

Yapılan hesaplamalara göre 2019 yılında kaydedilmiş olan, 25,6 trilyon yuanlık yeni kredilerle bilirlikte %17’lik bir artış meydana geldi. Çin Merkez Bankası’nın ekonomik anlamdaki bu hamleleri ekonomiyi güçlendirecek nitelikte olsa bile, salgın sebebiyle yaşanan ekonomideki ilk çeyrekte sert küçülmenin etkisi hala devam ediyor ve ülke çapında hissediliyor. Virüs nedeniyle de kapanmaların geri dönme ihtimali olduğunda Çin ekonomisindeki bu ataklar da yeterli kalmayabilir. Çin Merkez Bankası’nın ise bu ihtimallerin gerçekleşmesi halinde hangi adımları atacağı ise henüz bilinmiyor.

Kriz Değil Resesyon

Hong Kong’da ING Bank ekonomisti IrisPang, Çin Merkez Bankası’nın ekonomik toparlanma için attığı adımların ve teşviklerin çok mütevazı olduğunu belirterek bu yapılan adımların ve teşviklerin küçük bir kriz sonrası yapılan kredi genişlemesi gibi ufak adımlar olduğunu belirtti. Aynı zaman Pang, bu adımların küçük bir kriz sonrası etkili olabileceğini fakat şu an yüzleşilen şeyin bir kriz değil, bir resesyon olduğunun altını çizdi. Bankacılık düzenleme otoritesinin başında bulunan GuShuqinq ise perşembe günü yaptığı açıklamada yetkililerin Çin ekonomisinin nakit paraya boğmayacağını belirtmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı