Çiftçiye Müjde! Alım Fiyatları Yükseldi ve Destek Ödemesi Gündemde
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çiftçiye Müjde! Alım Fiyatları Yükseldi ve Destek Ödemesi Gündemde

FİNANS

6 Mayıs 2020 Çarşamba 18:41:14

Çiftçiye Müjde! Alım Fiyatları Yükseldi ve Destek Ödemesi Gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı Kabine Toplantısı’nda çiftçileri yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Yaşadığımız süreçte üretimin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, mahsül alım fiyatları ve çiftçilere destek ödemeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Çin’de başlayan korona virüsün, bütün dünya da olduğu gibi ülkemize de gelmesiyle, üretim sektörü tekrar önem kazandı. Üretim sektörü özellikle de gıda üzerine kurulu tarım üretimi sektörü, ülkemiz korona virüsünün yarattığı durum nedeniyle ticaret yapamıyor olsa da bir millet olarak bizi ayakta tutacaktır.Bu yüzden de korona virüsten korunmak için alınan kısıtlamalar, üretim sektörüne hiçbir türlü zarar vermeyecek şekilde alındı. Böylece ülkemizde öncelikle gıda olmak üzere diğer hammadde türlerinde de mahsul olaraksıkıntı çekmememiz sağlanacak. Üretim devam ettiği sürece hiçbir gıda maddesinin fiyatının artmasına gerek kalmayacak. Ancak çiftçinin şikâyetçi olduğu bir konu var, o da ürettiği mahsulünü sattığı meblağın, mahsulü yetiştirirken kullandığı meblağa bile yetmemesi. Bu tarz şikâyetler üstüne, üretim sektörünün büyük önem kazandığı bu günlerde, tarım üreticileri için sevindirici haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Fiyatlar Yükseldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında belirli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan bir kaçı da tarım üreticileri ile ilgili. Böyle bir zamanda üreticinin yanında bulunmanın ne kadar önemli bir durum olduğuna değinen Cumhurbaşkanı, tarım üreticilerimiz için sevinçli haberler getirdiğini de söyledi.Tarım üreticilerine sevindirici haber veren Cumhurbaşkanı, hammadde mahsul kabul edilen, sert ekmeklik buğdayın alım fiyatının ton başına 1350 Türk Lirasından 1650 Türk Lirasına, arpanın alım fiyatını 1100 Türk Lirasından 1275 Türk Lirasına yükseltildiğini açıkladı. Yaklaşık olarak 20 gün sonra başlayacak hasat dönemi öncesinde çiftçilere sevindirici haberi veren Cumhurbaşkanı, bu süreç devam ettiği sürece üretime devam eden kazanacaktır mesajını verdi.

Destek Ödemesi Gündemde

Çiftçilere sevindirici haberinin devamı da var. Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de arttırıldı. Hububat için ton başına 230 Türk Lirası prim ve destek ödemesi yapılacağı gündeme getirildi. Ton başına bakliyat için de alım fiyatlarında, kırmızı mercimekte 3500 Türk Lirası, Yeşil mercimekte 3200 Türk Lirası olarak belirledik diyen Cumhurbaşkanı, bakliyat üretiminde verilen prim ve destek ödemesi de ton başına 800 Türk Lirası olarak belirlenmiştir ifadesini kullandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı