Chicago'da 100 milyar dolarlık Türk gelir hedefi hayata geçiriliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Chicago’da 100 milyar dolarlık Türk gelir hedefi hayata geçiriliyor

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 18:12:27

Son Güncelleme: 18/07/2020 03:21:27

Chicago’da 100 milyar dolarlık Türk gelir hedefi hayata geçiriliyor

Şikago’da hedef büyük. Türk üssü inşa ediliyor. Hedef ise 100 milyar dolarlık ticaret geliri. Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye Ticaret Merkezlerini desteklemesiyle birlikte ilk durak Amerika Birleşik Devletleri’nin Şikago şehri oldu. TOBB iş birliği hizmetine giren TOBB TTM Şikagosayesinde Türk şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirecek, şirket kurma, danışmanlık, ortak girişim oluşturma gibi faaliyetlerde hedef gösterebilecek bunun yanı sıra Amerika’da ilişki ticaret hacminin 100 milyar dolara yükseltilmesi de yeni bir hedef.

TOBB’dan sektörlere gönderdiği yazıda ise Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Türkiye Ticaret Merkezleri TTM, kapsamında ise ilk durak Şikago olarak kaydedildi. Buna göre TOBB TTM Şikago kuruluşu tamamlandığında, O’hare Havalimanı yakınında konumu olurdu. Şirket kuruluşu tamamlanınca dünyanın üçüncü en yoğun havalimanın yanına kurulmuş olacak. Merkez konum ise 10 bin 300 metrekare kapalı alanı olacak, 8 bin 100 metrekare depo alanı ve 1 bin 160 metrekare ofis alanıyla hizmet verecek. “TOBB TTM Şikago”, özel olarak seçilmiş Pazar kalemleriyle hizmetler sunacak ve sistemin tüm bileşenleri tek çatı altında toplanmış olacak.

Yeni kurulacak şirkette de öncelik makine ve teçhizat, kimyasal ürünler, mermer, çimento gibi sektörlerde faaliyetler gösterilecek. Ayrıca merkezde bunun yanı sıra, mobilya, hızlı tükettim malları, alüminyum, oto yan sanayi ve tekstil gibi sektörlerde olacak.

ÜRÜNLER TEK ÇATIDA

Merkez aynı zaman Amerika’daki şirket kurma, danışmanlık ve Amerika’nın toplumsal yapısını tanıtma gibi sektörlerde de hizmet verecek. Platformunun bir diğer amacı da Türk ürünlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde tutunmasına da zemin hazırlayacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde ile ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara da yükseltilmesi bir diğer hedef olacak. Amerika’nın Türkiye’den en çok alım yatığı ürünler ilk kez tek çatı altında toplanmış olacak. Merkezde Türk işletmelere yönelik yine mali analiz danışmanlığı da verilecek. Sadece mali analiz değil aynı zamanda hedef Pazar araştırması ve tüketici eğilimleri gibi konularda da danışmanlık ve bilgi verilecek.

ABD’NİN İMALAT ÜSSÜ

Merkez için seçilen Amerika’nın Şikago şehri ise aynı zaman da ticaret için oldukça avantajlı bir konumda. Kentin bulunduğu Illinois eyaleti aynı zaman da Amerika Birleşik Devletleri’nin imalat üssü konumunda gözükmekte. 37 firmanın da yönetim merkezini taşıyan ve 300’ün üzerinde fazla firmanında depo dağıtım merkezi Şikago yeni kurulacak üs içinde altın değerinde.

Amerika Birleşik Devletleri şu an için dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda. Amerika’nın aynı zaman Çin’e karşı olan alternatif tedarikçi arayışı ise Türkiye gibi ülkeler için fırsat niteliğinde. Amerika’nın 1,3 trilyon değerinde ithalat yapması ise ülkeler için büyük bir potansiyel olmakta. Amerika en çok makine, yedek parça, otomotiv, hızlı tüketim malları, tekstil başta olmak üzere toplam sektörlerden 1,3 trilyon değerinde bir ithalat yapmakta.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı