Cari denge açığı büyümeye devam ediyor! Beklenti 18 milyar dolar
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Cari denge açığı büyümeye devam ediyor! Beklenti 18 milyar dolar

FİNANS

9 Temmuz 2020 Perşembe 23:19:41

Cari denge açığı büyümeye devam ediyor! Beklenti 18 milyar dolar

Cari denge açığı ülkemizde büyümeye devam ediyor. 2020 yılı sonuna doğru cari denge açığının 18 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Korona virüsü salgını ile birlikte küresel anlamda birçok ülke etkilendi. Özellikle bazı ülkeler yaz ayların turizmden yeterli gelir alamadıkları için ekonomik anlamda ikinci bir sarsıntı yaşadılar. Türkiye’de bu ülkelerden biri konumunda.

Salgın nedeniyle ülkenin ihracat ve özellikle turizm gelirlerinde sert düşüşler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle mart ve nisan aylarında cari işlemler dengesi sarsılmış ve salgın nedeniyle oldukça olumsuz etkilenmişti. Cari dengenin mayıs ayında 4 milyar dolar açık vermesi beklenmekte. Bu açığın ise 2020 sonuna kadar 18 milyar dolara yükseleceği ön görülmekte.

Toplam 12 kurumun katılımıyla yapılan ankette yıl sonu beklentisi cari açık beklentisi katlanarak yükseldi. Geçen ay gerçekleşen ankete göre 7,8 milyar dolar cari açık seviyesi gösterilirken son anketle birlikte beklenen cari açıktı hızlı bir yukarı yönlü beklenti artışı ortaya çıktı. Son yapılan ankete göre ise cari açık beklentisi 18 milyar dolara yükselmiş durumda.

Cari açık dengesindeki artışın en önemli sebebi ise turizmdeki gelir azalışı görüldü öte yandan küresel ekonomik aktivitelerin yavaşlaması ve buna bağlı ihracat alanında yaşanan sınırlanma da etkisini gösterdi.

“BOZULMA MART-NİSAN’DA HIZLANDI”

QNB Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek ise konu hakkında değerlendirmelerini şu şekilde gerçekleştirdi, 2019 yılının sonlarından bu yana hali hazırda cari dengede bozulma eğilimleri yaşandığını belirten Çiçek, mayıs ayında yaşanan korona salgını ile beraberihracat ve turizm gelirlerinde sert düşüşler yaşandığını ve bu zincirleme olayların da Mart ve Nisan ayında gerçekleşen cari işlemler dengesindeki yıpranmayı hızlandırdığını belirtti.

Mayıs ayında açıklanan tabloya bakıldığında ise 2019 yılının aynı dönemine kıyasla 1,7 milyon dolar cari açığın arttığını belirten Çiçek, geçen sene turizm alanında yaşanan 2 milyar net dolar kazancının bu yıl yaşanmayacağını ve bunun çeşitli hizmetler içinde geçerli olduğunu vurgulardı sözlerine devam eden Deniz Çiçek, cari işlemler dengesinin 39 milyar dolar açık vermesini beklediklerini aktardı.

CARI AÇIK DENGESİ 25 MİLYON DOLAR OLABİLİR

Ayrıca Deniz Çiçek sözlerine devam ederken salgının turizme olan etkilerinden de bahsetti. Çiçek, salgının küresel anlamda yayılmaya devam etmesiyle birlikte seyahat kısıtlanmalarının yaşandığını ve bu kısıtlanmaların devam etmesinin turizmi olumsuz etkilediğini fakat uygulanan makroekonomik teşvikler ve iç taleple birlikte ithalatında talebinin de desteklendiğini belirtti. Tüm bunlar göz alındığında ise Deniz Çiçek, yıl sonunda cari işlemler dengesinin 25 milyar dolar seviyelerine ulaşmasını beklediklerini aktardı.

AÇIK GEÇTİĞİMİZ KASIM’DA BAŞLAMIŞTI

Dengenin büyük bir payını kapsayan dış ticaret açığının ise mayıs ayında yıllık bazda %102,7 oranında arttığını ve 3,42 milyar dolara yükselmişti. 2019 yılının bir bölümünde cari işlem fazlası yaşanmış fakat bu da ekonomik toparlanma ile birlikte kasım ayında yine açık görülmeye başlanmıştı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ise normalleşme süreciyle birlikte ihracat haziran ayında %16 artış yaşarken aynı dönemde ithalat artışı %8 oranında kaldı. İleri ki aylarda ise bu dengenin ne yöne çekileceği dikkatlice izlenmekte.

2018 yılının mayıs ayında yıllık olarak 52,4 milyar dolar artan cari açık Türk lirasında yaşanan sert düşüşle yaşanan açık kendini cari fazlaya bırakmıştı. Fakat yaşanan bu fazla ekonomik toparlanma sürecinde yine carı açığa dönüştü.

Öte yandan Türk lirası bu yıl dolara karşı %13 değer kaybına uğradı ve bu kayıpla birlikte ödemelerdeki dengeye dair yine endişeler su üstüne çıkmaya başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise mayıs dönemine dair denge istatistiklerini 13 Temmuz günü açıklayacağını duyurdu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı