Çalışanlara kötü haber! 2021 yılında bile tam maaş alamayabilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çalışanlara kötü haber! 2021 yılında bile tam maaş alamayabilirsiniz

FİNANS

31 Ağustos 2020 Pazartesi 15:12:36

Son Güncelleme: 31/08/2020 15:11:56

Çalışanlara kötü haber! 2021 yılında bile tam maaş alamayabilirsiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınan karar ile Kısa Çalışma Ödeneği KÇÖ, tekrar uzatılmışı. Kısa Çalışma Ödeneğine ise başvuruda bulunan işletmeler ve çalışanlar yine ekim ve eylül dönemlerin de tam maaş alamayacaklar.

Kısa Çalışma Ödeneği ise şuan Aralık 2020 dönemine kadar devam edebilecek. Eğer Cumhurbaşkanı kararı ile ya da farklı bir şekilde Kısa Çalışma Ödeneği uzatılırsa yüzbinlerce çalışan 2021 yılının ilk dönemlerinde de tam maaş alamayacaklar.

Özel sektöre bakıldığında ise zamlı maaşlar genelde yılın ikinci ayı olan şubat döneminde yatırılmakta. bu sebeple de özel sektörde çalışan birçok personel zamlı maaşlarını sadece şubat döneminde bir kez alabildi.

İŞKUR tarafından kaydedilen verilere bakıldığında ise 23 milyon çalışan şu an Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmak da. Nisan ve temmuz dönemleri arasında ise 19 milyon çalışana ücretsiz izin verildi. Bunun yanında da tabi nakdi destek. Fakat tablonun geneli ele alındığında ülkemizde milyonlar vatandaşımız salgın öncesi aldıkları gelirlerinin çok altında maaş almakta aylardır.
Kısa Çalışma Ödeneği ise 31 Ağustos tarihinde sona eriyordu fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile 2 ay daha uzatılmıştı.  Devlet ise salgın nedeniyle firmaları desteklemek adına teşvikler vererek çalışanların maaşlarını bir kısmını İşsizlik Sigortası Fonundan ödemeye devam etmekte.

MAAŞ 20 BİN DE OLSA MAKSİMUM 4.380 TL

Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında ücretsiz izine çıkarılmaktan çok daha faydalı bir düzenleme fakat devlet çalışana ayda 1170 Türk lirası tutarında ödeme yapmakta. Çalışanın maaşı 20 bin Türk lirası olsa da düzenlemenin mantığı gereği çalışan en fazla aylık bin 380 Türk lirası alabiliyor.

İKİNCİ DALGA ENDİŞESİYLE UZAYABİLİR

Cumhurbaşkanı kararı ve yeni düzenleme ile birlikte şu anlık Kısa Çalışma Ödeneği kasım dönemine kadar uzatılmış durumda. Fakat küresel anlamda devam eden ikinci dala endişeleri sebebiyle uygulamanın tekrar uzatılması beklenmekte.

31 ARALIK 2020’YE KADAR YASAL ZEMİNİ VAR

Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresini Uzatma yetkisi ise tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı. temmuz döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasa kabulü olmuş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin 6 ay daha sektör ayrımı olmadan uzatabilecek. bu bağlamda ele alındığında Kısa Çalışma Ödeneği yasal olarak 31 Aralık 2020 dönemine kadar uzatılabilir. Kısa Çalışma Ödeneği uzatılması durumunda ise işveren ve istihdam korunmuş olacak fakat bir diğer yandan ise mart ayından bu yana kısa zamanlı çalışan binlerce vatandan 2020 yılında sadece ocak ve şubat maaşlarını tam almış sayılacak.

Özel sektörde ise zamların uygulandığı dönem şubat ayı olduğu için çalışanlar zamlı maaşlarından sadece 2020 yılı içinde bir kez almış olacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı