Çalışanlar dikkat! İşveren kısa çalışma hususunda eşit davranmak zorunda - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çalışanlar dikkat! İşveren kısa çalışma hususunda eşit davranmak zorunda

FİNANS

12 Temmuz 2020 Pazar 14:26:44

Çalışanlar dikkat! İşveren kısa çalışma hususunda eşit davranmak zorunda

Normalleşme sürecinin devreye alınmasıyla birlikte işyeri dinamiklerinde de değişiklikler devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre işveren kısa çalışma konusunda çalışanlara eşit davranmak zorunda. Aksi halde işçi haklı fesih yapabilir. Yeni sistemde kıdem tazminatı ödemeleri de değişecek.

Salgın dönemiyle birlikte bazı iş yerlerinde çalışanların bir kısmı tam zamanlı çalışmaya devam etse de bir kısmı iş veren tarafından ücretsiz izne çıkarıldı veya kısmi zamanlı çalışmaya bırakıldı. Aynı iş yerinde çalışmakta olan çalışanlardan bazıları 3 veya 4 ay boyunca evde kalırken kimileri ise iş hayatına sorunsuz bir şekilde devam etti. Bir kısmı da yine kısmi zamanlı çalışmak zorunda bırakıldı. Bazı işçilerin tam zamanlı çalışması ve eksiksiz ücret almaları diğerler işçilerin alamaması da adaletsizliğe ve çalışanların mağduriyetine sebep oldu. İşverenin eşit davranma kuralına zıt olan bu olay ise çalışan tarafından haklı fesih nedeni anlamına gelmektedir.

İŞVEREN KISA ÇALIŞMA YAPTIRIRKEN EŞİT DAVRANMAK ZORUNDA MI?

İşverenler işçilerin bir kısmını tam zamanlı bir kısmını da kısmi zamanlı olarak çalıştırabilir böyle bir hakka sahipler fakat iş veren bu konuda adaletli davranmak zorunda. Özellikle de aynı statüye sahip olan ve aynı işi yapan çalışanlar arasında adalet sağlanmak zorunda. Bir çalışanın 4 ay boyunca kısmi zamanlı çalışması diğerinin ise 4 ay boyunca düzenli çalışması işverenin eşit davranma yükümlülüğüne ters düşmektedir. Bu durumda ise mağduriyet yaşayan çalışan haklı fesih sebebi ortaya çıkar.

İşveren kısa çalışma süresinde çalışanı ay boyunca tam zamanlı olarak çalıştırması ise kanunen yasak. Bu durumun kanıtlanması halinde ise çalışana sağlanan kısa çalışma ödeneği işverenden faiziyle alınmakta. Tam tersi bir durum da ise işçi eğer tam zamanlı çalıştığı halde kısa çalıştığı gösterilirse ise bu durum haklı fesih sebebi gösterilir ve çalışan tercih ederse kıdem tazminatını talep edip işten ayrılabilir.

İşveren ise salgın sebebiyle işten çıkarma yasağı boyunca işçilerini ücretsiz ine çıkarabilir fakat işten çıkaramaz. Bu hususta ise işverenin lehine bir hak tanınmış durumda. Fakat fiilen tam zamanlı ay boyunca çalışan personele işverenin 15 gün ücretli belirtme ya da ücretsiz izin belgesi verme hakkı yok. Bu hususta ise işçi tarafından iş akdini fesih hakkı meydana geliyor.

YENİ SİSTEMDE KIDEM TAZMİNATI ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Eğer işten çıkarma yasağı boyunca çalışan işten çıkartılırsa ihbar ve kıdem tazminatını ödemek zorunda. İşverenin ise sebebi ne olursa olsun bunu yapmak zorunda. Çalışanlar ise mevcut iş yerinde eğer 30’dan fazla çalışan bulunmaktaysa işe iade için 30 gün içerisinde arabulucuya danışmalı, eğer uzlaşma sağlanamazsa bu kez çalışan dava açabilir.

Öte yandan kıdem tazminatıyla ilgili birçok gelişme gündemde. Eğer kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüştürülmesiyle ilgili çalışmalar yürürlüğe girerse, 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren ise kıdem tazminat için her ay brüt ücret üzerinde %3 oranında bir prim kesimi yapılacak. Yasanın yürürlüğe girme tarihine kadar olan her yıl içinse çalışma için 30 günlük ücret, sonraki çalışmalar içinse 19 gün üzerinden kıdem tazminatı sağlanacak. 11 günlük kıdem tazminatına karşılık olarak kesintiye uğrayan %3 oranındaki primler ise 60 yaşından sonra emeli aylığına eklenecek.

1999 SONRASI İŞE GİRENLER KIDEM TAZMİNATINI NASIL ALABİLİR?

1999 tarihinden sonra ilk defa çalışmaya başlamış olan vatandaşlar kendi istekleri doğrultusunda işten kendi isteğiyle ayrılma durumunda kıdem tazminatını alabilmeleri için ya 7000 prim günlerine sahip olmaları ya da 25 yıl sigortada bulunmaları ve 4500 prim gününe sahip olmaları gerekiyor. Bu iki şart gerçekleşmediğinde vatandaş kendi isteği doğrultusunda işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkını alamaz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı