Bugünlerde Ev Almak Mantıklı Mı? Faiz oranları ve piyasalarda son durum nedir
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bugünlerde Ev Almak Mantıklı Mı? Faiz oranları ve piyasalarda son durum nedir

FİNANS

19 Kasım 2020 Perşembe 15:40:30

Son Güncelleme: 19/11/2020 15:40:04

Bugünlerde Ev Almak Mantıklı Mı? Faiz oranları ve piyasalarda son durum nedir

Dolar kuru ve altında yaşanan sert yükselişler, yaz aylarında uygulanan düşük faizli kredi politikalarının sona ermesiyle birlikte yeni bir ev sahibi olmak isteyenler araştırmalarına devam ediyorlar. Piyasalarda belirsizlik devam ederken vatandaşlarımız bugünlerde ev almak mantıklı mı, ev fiyatları düşecek mi gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar. İşte uzman yorumlarıyla konut fiyatlarında yaşanan son gelişmeler.

Piyasalar da yaşanan dalgalanmalar ve yüksek faiz oranları nedeniyle vatandaşlarımız kredi çekmeye korkar hale geldi. Ev almayı erteleyen vatandaşlarımız da ev fiyatlarının tekrar yükselmesinden korkuyor. Peki uzmanlar ne diyor ev almanın zamanı mı? Böyle bir yatırım yapmak için doğru zaman mı? Faiz oranları düşer mi? Yoksa ev fiyatları daha da mı artar?

Piyasalardaki hızla artan faiz oranları ve dalgalanmalar nedeniyle vatandaşlar ev almak isteseler bile bu fikre yaklaşamıyorlar. Merkez Bankası tarafından atılan sıkılaştırma adımlarıyla birlikte de bankaların konut kredisi oranları hızlı şekilde yükselmeye devam ediyor.

Haziran döneminde normalleşme ile başlayan düşük faizli konut kredisinden faydalanamayan vatandaşlarımız ise yükselen faiz rüzgârı nedeniyle şok yaşadı ve kredi çekmekten çekinir hale geldi. Vatandaşlar çektikleri kredinin bir buçuk katı geri ödeme yapmak istemedikleri için ev almayı ertelediler. Fakat ev fiyatları da düşecek gibi görünmüyor. Peki bu şartlar altında ev almak mantıklı mı? Konut kredisine başvurmak için doğru zaman mı? Uzmanlar ne diyor?

Bankaların konut faizleri artışa devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan kararlar ise piyasalar tarafından oldukça yakından izleniyor. Kamu bankalarının yaz döneminde verdiği %0,64 ve %0,74 faiz oranları ise artık geçerli değil. Döviz kurunun ve enflasyonun artmasıyla düşük faizli günler geride kaldı.

100 BİN LİRA KONUT KREDİSİ ÇEKENLER TAM 150 BİN TL FAİZ ÖDEYECEKLER! 

Bankaların yaptığı son güncelleme sonucunda en düşük faiz oranını ise Halkbank canım evim konut kampanyası ile %0,99 oranından veriyor. Bu oran ise sadece sıfır evler için geçerli. İkinci el konut kredisi için verilen faiz oranı %1,25.

Genellikle ise ikinci el konut kredisi için verilen faiz oranları %1,90 bandına kadar çıkıyor. HSBC Bank tarafından verilen bu oranda örneğin 100 bin Türk lirası kredi başvurusunda bulunan bir vatandaşımız 120 ay vade seçeneğinde faiz geri ödemesi 154 bin 605 Türk lirası olacak. Aylık taksitler de 2 bin 121 Türk lirası… toplam geri ödeme ise 254 bin 605 Türk lirası. Yani çekilen kredinin bir buçuk katı… vatandaşlar bir ev kendilerine bir ev de bankaya alır duruma geldiler.

BU DÖNEMDE EV ALMAK MANTIKLI MI?

Vatandaşlarımız tarafından en çok merak edilen konu bu. Bunca etken ve piyasa da yaşanan gelişmeler varken şu anda ev almak mantıklı mı? Ev almak doğru bir yatırım mı?

Uzmanlar ise konut kredisi faiz oranlarını ve piyasalar da yaşanan gelişmeleri incelediler. Uzmanlar yatırım için ev almayı düşünen vatandaşlarımıza farklı alternatiflere düşünmelerini önerirken yaşamak için ev alan vatandaşlarımıza da önce yeterli peşinat biriktirmeleri tavsiyesinde bulundular. Ardından vatandaşlarımız uygun fiyata ve taksit ödemeleri de bütçeleri ile paralel bir şekilde olursa uzmanlar ev almalarını tavsiye ediyor. Sizde konut fiyatları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı