Bu yöntemle doğalgaz faturasından 510 TL tasarruf edebilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu yöntemle doğalgaz faturasından 510 TL tasarruf edebilirsiniz

FİNANS

30 Eylül 2020 Çarşamba 16:12:45

Son Güncelleme: 30/09/2020 16:05:53

Bu yöntemle doğalgaz faturasından 510 TL tasarruf edebilirsiniz

Kış ayının yaklaşmasıyla birlikte doğalgaz faturasında nasıl tasarruf yapılabileceği vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Kombide alacağınız basit önlemlerle doğalgaz faturanızı yüzde 30 oranında düşürmeniz mümkün.Sizler için doğalgaz faturasında tasarruf yapmak için alabileceğiniz önlemleri araştırdık. İşte tüm detaylar…

Yaz aylarının bitmesiyle birlikte; vatandaşlar, doğalgaz faturalarında nasıl tasarruf yapılacağını araştırmaya başladı. Kombilerde alacağınız basit önlemlerle, doğalgaz faturanızı yıllık yüzde 30 düşürmeniz mümkün olacak. Yıllık ortalama hane başına gaz tüketimi 1.500-1.700 lira iken, aldığınız önlemler sayesinde 450-510 liranın cepte kalacak. Ortalama kombi kullanım süresinin 15 yıl olduğunu düşünürsek, toplamda 6-7 bin liralık kâr etmeniz mümkün.

Hane başına 1.700 liralık doğalgaz faturası ödeniyor

Geçtiğimiz yıl, Türkiye’de doğalgaz tüketiminin 14.5 milyar metreküpü konutlar tarafından gerçekleştirildi. Hane başı ortalama doğalgaz tüketiminin ise 950-1.000 metreküp olduğu kaydedildi. Isınma amaçlı doğalgaz kullanan vatandaşlar, yıllık olarak ortalama 1.500-1.700 liralık doğalgaz faturası ödedi. Doğalgaz faturasının daha az veya daha çok gelmesinin en büyük nedenlerinden biri kombidir.

Eski tip kombiler kullanılıyor

Türkiye’de bulunan hanelerde yaklaşık olarak 15 milyon adet kombi kullanımı mevcuttur. Kombilerin ortalama ömrüde 15-20 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye’de kullanılan 15 milyon kombinin sadece 3 milyonu yoğuşmalı kombidir. Geri kalan kombiler ise daha çok enerji harcayan, konvansiyonel olarak tabir edilen eski kombilerden oluşmaktadır.Bu kombilerin doğalgaz tüketimi fazladır. Eskikombiler daha düşük ısı verimliliği ile elektrik ve gaz maliyetinin artmasına neden olur.

Periyodik bakım yapmak kombinin ömrünü uzatır

Kombilere düzenli periyodik bakım yaptırmak yüzde 30’lara varan enerji ve yakıt tasarrufu sağlar. Tasarruf yapmanın yanı sıra, yapılanperiyodik kombi bakımını kombinin ömrünü de uzatır.

Yetkili servis tercih edin

Kombiniz hangi marka olursa olsun, bakım yaptırmak için mutlaka markanın yetkili servisini kullanın. Merdivenaltı olarak bilinen ve kendilerini servis noktası olarak belirten firmalara ve kişilere bakım yaptırmaktan kaçının.

Yetkili servisler tarafından yapılan kombi bakım maliyetleri, ürün model ve markalarına göre yaklaşık olarak 100-250 lira aralığında değişiklik gösterir.

Yoğuşmalı kombiler daha çok tasarruf yapıyor

Bilindiği üzere, 21 Nisan 2018’den itibaren yoğuşmalıkombi üretim ve satışı zorunlu hale geldi.Ancak bu tarihten önce kombi alan kişilerde eski tip kombi mevcut. Eski kombileri yoğuşmalı kombilerle değiştirmek yüzde 30’a kadar enerji ve yakıt tasarrufu sağlıyor.

1 derece düşürünce yüzde 6-7 oranında tasarruf yaparsınız

Verimli bir şekilde kombi kullanmak için tercih etmeniz gereken en uygun konfor sıcaklığı 20-21 derecedir. Bu dereceyi 1 derece düşük sıcaklığa ayarladığınızda yüzde 6-7’ye varan doğalgaz tasarrufu yapmanız mümkün olur.

Filtre ve radyatör suyunudeğiştirin

Doğalgaz faturasında tasarruf yapmak için kombinin filtrelerin periyodik olarak temizliğinin yapılması, radyatör suyunun profesyonel kişiler tarafından değiştirilmesi ve havasının alınması gerekmektedir.

Baca temizliğine dikkat edin

Kombi bacası, ısıtma için gerekli havanın dış ortamdan alınması ve atık havanın atmosfere taşınmasını sağlar. Bacanın tıkanık olması veya tozlanması elektrik ve gaz tüketimini arttırır. Düzenli olarak baca temizliği yaptırarak ve orijinal baca ve aksesuar kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Metrekareye göre kombi seçin

Evin metrekaresi, baktığı cephe gibi özellikler kombi satın alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerdir. Örnek vermek gerekirse, evin boyutuna yetmeyen kapasitede bir kombi alırsanız, ısı veriminiz düşeceği için faturada ödemeniz gereken miktar artar. Evinizin niteliklerine uygun kombi seçerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

İkinci el kombi tercih etmeyin

Kombi fiyatlarının giderek artmasıyla birlikte vatandaşlar daha ucuz olması nedeniyle, garantisi bulunmayan, genellikle yetkili bir servis tarafından bakım ve onarım desteği almamış ikinci el kombileri tercih ediyor. Bu cihazlar genellikle fonksiyonlarını yerine getiremez ve kalibrasyonları tam olmadığından dolayı yüksek gaz sarfiyatına yol açabilir. Ucuza ikinci el kombi almanız, uzun vadede faturalarda artışa neden olur.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı